Data modyfikacji:

Maski na koronawirusa – czy chronią przed zachorowaniem?

Jakie dolegliwości wywołuje wirus z Wuhan? Jakie maski na koronawirusa warto nosić? Czy istnieją maski na koronawirusa, które mogą uchronić przed chorobą tych, którzy są na nią szczególnie narażeni?
koranawirus

Czym jest koronawirus?

Koronawirusy to grupa wirusów należąca do rodziny Coronaviridae, w rzędzie Nidovirales. Ich  nazwa pochodząca od łacińskiego słowa „corona” odnosi się do charakterystycznych struktur otaczających wiriony, pomagających wirusowi nawiązanie interakcji z komórką gospodarza, a w rezultacie – zainfekowanie go. Specyficzna budowa i wchodząca w jej skład „korona” sprawia, że wirus precyzyjnie identyfikuje cel ataku.

Koronawirusy mogą infekować ptaki oraz ssaki drogą kropelkową. Co niepokojące, niektóre z nich mogą być przenoszone ze zwierząt na ludzi. Najgroźniejsza jest jednak postać koronawirusa posiadająca zdolność przechodzenia z człowieka na człowieka. Wirusy te powodują poważne choroby układu oddechowego, pokarmowego oraz nerwowego.

Pierwszym wysoko zakaźnym koronawirusem był SARS, który pojawił się w Chinach w 2002 roku. Został przeniesiony z nietoperzy na człowieka na nielegalnych chińskich targowiskach, na których panowały złe warunki higieniczne oraz dochodziło do interakcji gatunków zwierząt, które w naturalnym środowisku nie mają ze sobą styczności. Według danych WHO, SARS-CoV rozprzestrzenił się z Chin na resztę świata zarażając 8000 osób, z czego 774 zmarło.

Sprawdź także: Maska antysmogowa do biegania - jaką wybrać.

COVID-19 – nowy koronawirus z Wuhan

Koronawirus, który wraz z końcem 2019 pojawił się w Chinach zyskał nazwę COVID-19. Podejrzewa się, że źródłem jego pochodzenia może być jedno z targowisk w Wuhan i panujące na nim złe warunki sanitarne.

COVID-19 wywołuje gorączkę, suchy kaszel i zmęczenie, co mylnie może przywodzić na myśl objawy zwykłego przeziębienia. Koronawirus ten jednak szybko doprowadza do groźnych powikłań takich, jak zapalenie płuc czy niewydolność nerek.

Niepokojąca jest bardzo szybka i łatwa ekspansja COVID-19 mimo, że Chińczycy sięgają po lekarskie maski na koronawirusa. W krótkim czasie odnotowano wiele zachorowań w innych częściach kraju, a nawet w innych częściach świata.

Wskutek podróży i kontaktów z osobami przebywającymi w Chinach, koronawirus dostał się już do niemal każdego zakątka świata. 
Wraz ze wzrostem zachorowań na COVID-19 został wprowadzony obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeniach publicznych. Warto stosować dobre maski antysmogowe. Maski rekomenduje m.in. amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.

W odróżnieniu od lekarskich, posiadają one wysokiej jakości wymienne filtry HEPA, które zatrzymują nie tylko pyły i zawiesiny, ale również mniejsze cząsteczki.

Maska na koronawirusa i higiena

Należy pamiętać, że koronawirus może przenieść się z człowieka na człowieka nie tylko poprzez kichanie, kaszel czy przebywanie w bliskim otoczeniu chorego. Do infekcji może dojść wówczas, gdy COVID-19 zostanie przeniesiony w okolice błon śluzowych na dłoniach.

Koronawirus jest bardzo nietrwały poza organizmem gospodarza, a niszczy go nawet zwykła woda z mydłem. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, poza stosowaniem maski na koronawirusa należy pamiętać o częstym myciu rąk – zwłaszcza po powrocie z miejsc użyteczności publicznej.