Po około dwóch tygodniach trwania choroby, kaszel nie mija – nasila się. Napady kaszlu mogą zdarzać się kilka razy dziennie (także w nocy). Drogi oddechowe są podrażnione, może rozwinąć się zapalenie oskrzeli. Pojawia się duszność i świst podczas wdechu, który przypomina pianie koguta.
Jeśli napady kaszlu są intensywne, mogą uniemożliwiać normalne funkcjonowanie – mogą kończyć się wymiotami lub niekontrolowanym oddawaniem moczu.
Badania serologiczne i mikrobiologiczne mogą potwierdzić koklusz. Badanie serologiczne polega na zbadaniu poziomu przeciwciał przeciwko pałeczkom krztuśca, natomiast badanie mikrobiologiczne polega na pobraniu wymazu i hodowli bakterii w laboratorium. Koszt badania poziomu przeciwciał wynosi 60-150 zł, badanie wykonuje się z krwi.
Długotrwałe zażywanie antybiotyków może powodować zubożenie flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Pamiętaj o przyjmowaniu prebiotyków lub probiotyków podczas antybiotykoterapii.
Dawki przypominające podaje się odpowiednio w 6, 14 i 18 roku życia. Po osiągnięciu pełnoletności, nie przysługują już bezpłatne szczepionki na krztusiec, błonicę i tężec osobom zdrowym.
Szczepionka jest wieloskładnikowa (poliwalentna). Oznacza to, że jedna szczepionka chroni przed wystąpieniem więcej niż jednej choroby. W tym wypadku, szczepionka DTP zapobiega zachorowaniu na krztusiec, błonicę i tężec.
Jesteś przed trzydziestką? Zaszczep się! Odporność na koklusz, błonicę i tężec może spaść, i możesz być podatna na zakażenia. Koszt szczepienia to 100-250 zł.