Data publikacji:

Jak zwalczyć krostki na udach?

Krostki na udach nie tylko brzydko wyglądają, ale bywają przyczyną uporczywego świądu. Niestety, mogą pojawić się na twojej skórze niezależnie od tego, jakiej jesteś płci i ile masz lat. Dowiedz się, jakie są przyczyny tego problemu i w jaki sposób można go zwalczyć.
Kąpiel w wannie

Swędzące krostki na udach i pośladkach – przyczyny

Aby zlikwidować swędzące krostki na udach, musisz najpierw poznać przyczynę ich powstawania. Oto te najczęściej występujące:
  • Alergia
Czerwone krostki na udach mogą być efektem wystawiania skóry na działanie alergenów. Wysypka alergiczna to zmiany małe i czerwone, które mogą, ale nie muszą być wypełnione płynem. Czasami przypominają pokrzywkę, w innych przypadkach zbijają się w grudki. Często zdarza się, że takie zmiany występują nie tylko na nogach, ale także na plecach czy ramionach.

 Najczęstszymi alergenami, które powodują występowanie tego typu zmian, są detergenty – kapsułki do prania czy płyny do płukania tkanin, a także kosmetyki pielęgnacyjne (balsamy do ciała, kremy, płyny do kąpieli, żele pod prysznic).
Uwaga! Warto wiedzieć, że w sklepach – zwłaszcza internetowych, są dostępne testy alergiczne do przeprowadzania w warunkach domowych. Umożliwiają one określenie poziomu IgE total (całkowite), którego podwyższenie świadczy o uczuleniu i jest wskazaniem do pogłębionej diagnostyki. Jeśli męczą cię swędzące krostki na udach, przeprowadzenie takiego testu jest naprawdę świetnym pomysłem.
  • Zapalenie mieszków włosowych
Czerwone krostki na udach mogą być związane z zapaleniem mieszków włosowych. To zakażenie wywołane przez bakterie (zazwyczaj gronkowce), które wnikają do organizmu przez ujścia gruczołów łojowych albo po prostu przez mieszki włosowe. Zapalenie mieszków bardzo często pojawia się w miejscach, w których regularnie dochodzi do ocierania się odzieży o skórę, czyli między innymi na nogach czy pośladkach. Przyczyną powstania stanu zapalnego może być również golenie skóry – zwłaszcza w przypadku używania tępej maszynki.

Objawy zapalenia mieszków włosowych to drobne krostki na udach, nierzadko wypełnione białawą, gęstą cieczą (w małych ilościach). Zmiany znajdują się w obrębie włosa.

Czerwone krostki na udach – leczenie

Sposób leczenia zmian na skórze nóg oczywiście zależny jest od przyczyn ich występowania.
  •  Alergia
Jeśli podejrzewasz, że za twoje krostki na udach odpowiada alergia, musisz przestać wystawiać się na działanie alergenów. Innymi słowy, zacznij stosować kosmetyki i detergenty dla alergików – prawdopodobnie już po kilku dniach zauważysz poprawę stanu skóry. Oczywiście możesz również udać się do lekarza dermatologa i poprosić o skierowanie na testy alergiczne – dadzą ci jasną odpowiedź na pytanie, które czynniki cię uczulają.

  •  Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych to zdrowotny problem, który wymaga antybiotykoterapii. W zależności od stanu twojej skóry oraz od doświadczenia danego lekarza, może on przepisać ci antybiotyk doustny lub miejscowy, w formie maści. Po jego zastosowaniu czerwone krostki na udach powinny dość szybko zniknąć.
Uwaga! Należy pamiętać, żeby nigdy, pod żadnym pozorem, nie wyciskać zmian na skórze nóg – nawet jeżeli są one wypełnione surowiczym płynem. Może to doprowadzić do przemieszczenia się bakterii, a także do powstania bolesnego czyraka.

Pamiętaj też, że przyczyny problemu mogą być inne niż te wyżej wymienione. Jeśli nie wiesz dokładnie, skąd się biorą twoje krostki i nie chcesz, aby było ich jeszcze więcej, nie eksperymentuj, lecz od razu udaj się do lekarza dermatologa.
Autor: R. Wojtaś