Czy wiesz, że spożycie kapusty kiszonej doskonale wpływa również na stan skóry i włosów? Zastrzyk witamin z grupy B sprawia, że kosmyki stają się silniejsze i mniej podatne na wypadanie. Kiszonki polecane są osobom, które borykają się z trądzikiem, ponieważ zawierają wiele mikroelementów wspomagających jego leczenie.
Nie kupuj kapusty kwaszonej - pamiętaj, że to nie to samo, co naturalna kiszonka. O ile kapusta kiszona powstaje w naturalnych warunkach i jest pełna zdrowych substancji, o tyle kwaszona produkowana jest szybko, z dodatkiem cukru, octu i substancji takich, jak benzoesan sodu czy sorbinian potasu. Wszystko po to, by przyspieszyć czas produkcji (w przypadku tej naturalnej trwa on około 2 tygodnie), z zachowaniem złudnie podobnego smaku.
Czytaj etykiety, a jeśli kupujesz warzywa na targu lub w warzywniaku - zawsze upewnij się u sprzedawcy, czy kupujesz oczekiwany produkt. Jak to zrobić? Najprościej będzie poprosić o odrobinę na spróbowanie.
Jak odróżnić kiszoną od kwaszonej? Przede wszystkim naturalnie przygotowana kiszonka jest intensywnie żółta, kwaśna i oddaje zapach kwasu mlekowego. Jeśli masz do czynienia z bladą kapustą o niewyraźnym smaku oraz zapachu octu - miej się na baczności.
Warto włączyć kiszonki do diety, jeśli akurat planujesz zgubić parę kilogramów. Przemawiają za tym ich niskokaloryczność, duża zawartość błonnika i probiotyków. Usprawnisz trawienie, obniżysz apetyt i dodatkowo dostarczysz sobie cennych substancji odżywczych. Unikaj jednak popularnej diety kapuścianej - choć kiszona kapusta to samo zdrowie, nie może stanowić jedynego elementu diety odchudzającej.
Do przygotowania kapusty kiszonej konieczne jest użycie większej ilości soli. Z jej spożycia powinny więc zrezygnować osoby wrażliwe na sód, a więc te, które cierpią na następujące schorzenia:
- nadciśnienie tętnicze,
- choroby nerek,
- choroby serca i żył.
Poza tym spożycie kiszonek powinny ograniczyć osoby cierpiące na nadkwasotę oraz refluks.
Kiszoną kapustę w prosty sposób przygotujesz również w domu. Domowa kapusta jest pyszna - bez porównania z tymi, które możesz nabyć w sklepach. Domowe kiszonki przygotujesz dosłownie za grosze – potrzebujesz kilku warzyw, przypraw i dużego naczynia.
Przygotuj:
- 10 kg kapusty białej,
- 1 kg marchwi (opcjonalnie),
- 200 g soli (najlepiej himalajskiej lub morskiej),
- inne przyprawy według gustu (np. kminek).
Ponadto warto zaopatrzyć się w wiadro do kiszenia kapusty lub specjalną kamionkę.