Data publikacji:

Jakie suplementy na redukcji przyjmować?

Redukcja tkanki tłuszczowej to jeden z etapów budowania idealnej sylwetki W procesie ważny jest deficyt kaloryczny oraz zwiększona aktywność fizyczna. Dużą rolę odgrywają także suplementy diety. To właśnie one przyspieszają redukcję na początkowym etapie oraz wspierają ją później, kiedy proces nie jest już tak szybki. Jakie suplementy na redukcji przyjmować? Mamy dla was kilka podpowiedzi! Pamiętajcie jednak, że same suplementy nie sprawią, że pozbędziecie się zbędnych kilogramów. Konieczny jest dobrze rozpisany plan treningowy oraz przestrzeganie zasad diety redukcyjnej.
jakie suplementy na redukcji

Suplementy na redukcji, czyli spalacze tłuszczu

Spalacze tłuszczu to suplementy, które jako pierwsze przychodzą na myśl podczas redukcji. Zazwyczaj są to preparaty zawierające naturalne wyciągi z przypraw i ziół, wzbogacone o kofeinę. Ich zadaniem jest ograniczenie apetytu, dodanie energii oraz zwiększenie termogenezy ciała, co przekłada się na większą liczbę spalonych kalorii podczas wysiłku. Spalacze tłuszczu należy włączyć w procesie spalania tkanki tłuszczowej, ale nie na początku. Najpierw bowiem odchudzanie jest stosunkowo łatwe, a kilogramy spadają szybko. W momencie, gdy organizm przyzwyczai się do deficytu kalorycznego i zwiększonego wysiłku, warto sięgnąć po suplementy na redukcję w postaci spalaczy tłuszczu. Właśnie w tym momencie są one niezbędne, ponieważ przyspieszą procesy spalania, co sprawi, że nadal będziemy stosunkowo szybko tracić kolejne kilogramy.

Sprawdź także jakie inne witaminy dla sportowców warto przyjmować.

W spalaczach tłuszczu często znajdziemy:

  • kofeinę – przyspiesza przemianę materii i zwiększa termogenezę ciała, pobudza organizm, dzięki czemu jesteśmy w stanie trenować dłużej i ciężej,
  • ekstrakt z gorzkiej pomarańczy – jest źródłem synefryny i oktopaminy, które wpływają na lipolizę, uwalniając kwasy tłuszczowe z adipocytów. Mechanizm ten odpowiada za zwiększony wydatek energetyczny. Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy najlepiej działa w połączeniu z kofeiną i polifenolami zawartymi w zielonej herbacie,
  • zielona herbata – pobudza procesy spalania tłuszczu, przyspiesza proces niszczenia komórek tłuszczowych,
  • pieprz cayenne – źródło kapsaicyny, która wspiera proces redukcji tkanki tłuszczowej poprzez podniesienie ciepłoty ciała.

Suplementy na redukcję z kreatyną

Kreatyna powszechnie kojarzona jest z procesem budowy tkanki mięśniowej, jednak dobrze sprawdzi się także jako suplement na redukcji. Jej zadaniem jest uniknięcie utraty siły i tkanki mięśniowej w procesie odchudzania. Ujemny bilans kaloryczny może bowiem wpłynąć negatywnie na masę mięśniową w organizmie. Podczas redukcji zależy nam na spaleniu tłuszczu przy równoczesnym zachowaniu mięśni, dlatego kreatyna jest suplementem niezbędnym.

Jakie suplementy na redukcję stosować? Odżywka białkowa

Odżywka białkowa to nieodłączny atrybut każdej osoby ćwiczącej na siłowni. Białko bowiem pozytywnie wpływa na budowę mięśni i przyspiesza metabolizm.

Oczywiście możemy dostarczyć go wraz z pokarmem, jednak podczas wzmożonego wysiłku często potrzebujemy białka tak dużo, że nie sposób zjeść go wraz z ulubionymi posiłkami w odpowiedniej ilości – zwłaszcza na redukcji. W takim przypadku z pomocą przychodzi odżywka białkowa.

Odżywka białkowa doskonale nas nasyci i zniweluje uczucie głodu. Dodatkowo z powodzeniem zastąpi słodycze – odżywki występują w wielu smakach i są naprawdę pyszne. Podczas redukcji należy jednak pamiętać, że rozrabianie odżywki z wodą będzie lepszym pomysłem niż z wykorzystaniem mleka ze względu na kalorie. Odżywka z mlekiem zawsze będzie bardziej kaloryczna.

Osoby na diecie wegańskiej również mogą korzystać z odżywki białkowej. W tym przypadku należy jednak pominąć odżywki z białkiem serwatkowym na rzecz odżywek sojowych, które smakują równie dobrze, jak te tradycyjne i nadają się do rozpuszczania w wodzie i napojach roślinnych.

Szczególnie ważne suplementy na redukcji, czyli adaptogeny

Adaptogeny to środki, które nie wspomagają bezpośrednio redukcji tkanki tłuszczowej, lecz wspierają układ nerwowy. Odchudzanie jest bowiem bardzo stresującym procesem dla organizmu, a zmniejszenie ilości kalorii może sprawić, że będziemy podatni na dekoncentrację i gorsze samopoczucie. Redukcja tkanki tłuszczowej często wpływa na zwiększoną produkcję kortyzolu, który z kolei utrudnia odchudzanie. Aby tego uniknąć, konieczne jest wprowadzenie adaptogenów. To ziołowe suplementy, które zawierają przede wszystkim ashwagandhę, gotu kolę, żeń-szeń, cytryniec chiński czy rhodiolę.

BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione

Leucyna, walina i izoleucyna to aminokwasy rozgałęzione, czyli właśnie BCAA. Powinny być przyjmowane podczas redukcji tkanki tłuszczowej, ponieważ mogą stanowić paliwo dla mięśni w momencie obniżonej kaloryczności posiłków, czyli tzw. kryzysu energetycznego. Aminokwasy rozgałęzione, podobnie jak kreatyna, pomagają uniknąć degradacji tkanki mięśniowej podczas odchudzania. Przyczyniają się również do spadku procentowej zawartości podskórnej tkanki tłuszczowej w organizmie.

Suplementy na redukcji odgrywają bardzo ważną rolę, dlatego lepiej o nich nie zapominać. Pamiętajmy jednak o tym, że są to substancje wspierające i nie jesteśmy w stanie osiągnąć zamierzonych efektów jedynie z ich wykorzystaniem. Jeśli więc planujemy odchudzanie, warto udać się do dietetyka i skorzystać z porad trenera personalnego, by uzyskać najlepsze rezultaty.

Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.