Data publikacji:

Złocista karnacja w domu. Domowe sposoby na opaleniznę

Marzysz o złocistej opaleniźnie, jednak nie przepadasz za smażeniem się na plaży lub w solarium? Spokojnie – znamy prostsze i zdrowsze sposoby na uzyskanie pięknej karnacji. Z odpowiednimi kosmetykami twoja skóra będzie zachwycać kolorytem przez cały rok. Sprawdź domowe sposoby na opaleniznę!
domowe sposoby na opalenizne

Ciemne strony opalania

Mimo upływu lat, złocista opalenizna jest pożądana przez wiele kobiet. Nie bez powodu latem wylegują się na leżakach, zaś poza sezonem odwiedzają solaria. Delikatna opalenizna sprawia, że skóra prezentuje się zdrowiej, a jej niedoskonałości stają się zamaskowane.

Jednak – czy opalanie to tylko niewinne „łapanie słoneczka”? Niestety, fakty są inne. Opalenizna to bowiem nic innego jak element obronny skóry, która na skutek kontaktu z dużą dawką promieni UV, aktywuje melanocyty – komórki barwnikowe. Ich zadaniem jest ograniczenie dopływu UV do głębokich partii skóry poprzez produkcję barwnika, melaniny.

Należy mieć na uwadze i to, że częste i intensywne opalanie się przyspiesza starzenie się skóry. Promienie UV pozbawiają ją nawilżenia, jak również niszczą włókna kolagenowe. A tego z pewnością nie chcesz! Nie można pominąć również kwestii raka skóry, który rozwija się przede wszystkim pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Jedynym skutecznym sposobem na to, by uniknąć tych przykrych konsekwencji, jest stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF, które jednocześnie spowalniają proces powstawania opalenizny.

Zniechęcona? Spokojnie: jeśli lubisz skórę muśniętą słońcem, nie musisz z niej rezygnować. Istnieją bezpieczniejsze metody na przyciemnienie odcienia skóry. Na dodatek, aby uzyskać ten efekt, nie musisz ruszać się z domu.

Domowe sposoby na opaleniznę

Dzięki tym sposobom, staniesz się posiadaczką czekoladowej karnacji w zaciszu własnej łazienki. Bez ryzyka przesuszenia i fotostarzenia. Śmiało: wypróbuj je na sobie!

Domowy sposób na szybką opaleniznę – samoopalacz

Samoopalacze to kosmetyki, które zawierają składniki intensywnie pobudzające produkcję melaniny w skórze. Zazwyczaj głównym składnikiem aktywnym tego typu kosmetyków jest DHA (dihydroksyaceton).

Opalenizna uzyskana dzięki samoopalaczowi przypomina tę zdobytą na słońcu. Ważna jest jednak prawidłowa aplikacja kosmetyku; w przeciwnym razie możesz nabawić się brzydkich plam.

  • Przed nałożeniem samoopalacza na ciało, dokładnie umyj skórę oraz wykonaj gruboziarnisty peeling. Usunięcie martwego naskórka pozwoli składnikom z balsamu lepiej wniknąć w skórę. To również dobry moment, aby wydepilować ciało.
  • Samoopalacz aplikuj na suchą, oczyszczoną skórę za pomocą specjalnej rękawicy, która ułatwia rozprowadzanie produktu.
  • Przed nałożeniem ubrań odczekaj, aż kosmetyk dobrze się wchłonie

Chusteczka samoopalająca – opalenizna w kilka chwil

Inną metodą jest zastosowanie chusteczki nasączonej samoopalaczem. Możesz użyć jej jako domowego sposobu na opalanie nóg, dekoltu czy ramion. Istnieją również chusteczki samoopalające przeznaczone do twarzy. Produkt należy stosować bardzo ostrożnie, ponieważ intensywnie barwi skórę.

Balsam brązujący – domowy sposób na opaleniznę

Kolejnym produktem, który przyciemni twoją skórę bez szkód, jest balsam brązujący. Czym różni się od samoopalacza? Stężenie składników brązujących jest w nim znacznie niższe, przez co potrzeba 3-4 aplikacji kosmetyku, by zauważyć efekt. Trudniej jednak o plamy i zacieki. W balsamach brązujących zawarte są głównie wyciągi roślinne o działaniu barwiącym, na przykład wyciągi z orzechów, kory dębu czy beta-karoten.

Balsam brązujący warto nakładać dokładnie tak samo, jak samoopalacz, po uprzednim umyciu i wygładzeniu skóry peelingiem. I w tym przypadku przydatna może okazać się specjalna rękawica.

Naturalny sposób na opaleniznę – olejek z nasion marchwi

Bogaty w beta-karoten olejek marchewkowy to ekologiczny sposób na piękną opaleniznę. Możesz używać go solo lub mieszać z ulubionym kremem lub balsamem nawilżającym. Nie wywołuje plam, ma przyjemny zapach i na dodatek działa odmładzająco.

Więcej beta-karotenu

Beta-karoten to prowitamina A, a jednocześnie związek należący do grupy barwników roślinnych. Spożywanie go w dużych ilościach może wpływać na koloryt skóry, która wygląda jak muśnięta słońcem. Beta-karoten występuje przede wszystkim w marchwi, morelach, melonach, natce pietruszki i jarmużu. Na rynku dostępny jest również spożywczy olejek z marchwi, który można pić lub dodawać do posiłków. Beta-karoten można stosować go również w postaci suplementów.

Rajstopy w sprayu – domowy sposób na opalanie nóg

Domowy sposób na szybką opaleniznę! Rajstopy w sprayu! To małe oszustwo możesz zastosować, jeśli chcesz przyciemnić odcień skóry nóg, a jednocześnie nie lubisz nosić rajstop. Wystarczy rozpylić produkt na oczyszczoną, suchą skórę, a następnie dokładnie rozprowadzić.

Bezpieczne i trwałe opalanie natryskowe

Jeśli domowe metody opalania cię nie satysfakcjonują, rozważ wykonanie zabiegu opalania natryskowego. To zdrowsza alternatywa dla klasycznych kąpieli słonecznych, która pozwala cieszyć się równą i intensywną opalenizną do kilku tygodni. Opalanie natryskowe można wykonać w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych.

Domowe sposoby na opaleniznę – podsumowanie

Pamiętaj, że do kąpieli słonecznych należy podchodzić z rozwagą. Nadmierne opalanie się może szkodzić zdrowiu i kondycji skóry. Bezpieczniejszym wyjściem są domowe sposoby na opaleniznę, w postaci dobrych kosmetyków.