Data publikacji:

Dna moczanowa – leczenie domowe

Objawy dny moczanowej mogą nasilać się u osób, które prowadzą niezdrowy tryb życia i nie stosują się do zaleceń dietetyków. Domowe sposoby na dnę moczanową nie wyleczą przyczyny choroby, ale mogą pomóc złagodzić jej objawy. Jakie są domowe sposoby na dnę moczanową? Jak leczyć dnę moczanową? Sprawdź.
dna moczanowa

Dna moczanowa – co to jest?

Dna moczanowa to choroba, która przebiega z ostrym lub przewlekłym zapaleniem stawów. Przyczyną są wytrącone kryształy kwasu moczowego. Towarzyszy temu też nadmierne stężenie kwasu moczowego w płynach ustrojowych.

Kwas moczowy – co to jest?

To końcowy produkt przemiany puryn, które są składnikami kwasów nukleinowych. W niektórych sytuacjach ich stężenie może być odpowiednio zbyt wysokie lub zbyt niskie. W przypadku dny moczanowej mamy do czynienia z hiperurykemią, czyli ze zbyt dużym stężeniem kwasu moczowego w surowicy krwi, ale co ciekawe – nie każda osoba, która ma hiperurykemię choruje na dnę moczanową.

Przyczyny hiperurykemii:
  • zwiększona produkcja kwasu moczowego,
  • upośledzenie mechanizmów wydalania kwasu moczowego.

Prawidłowe stężenie kwasu moczowego w surowicy wynosi około 6mg% u kobiet i 7mg% u mężczyzn. 

Hiperurykemia a dna moczanowa

Kwasy moczowe w płynach ustrojowych mogą wytrącać się w tkankach skąpo ukrwionych (chrząstkach, więzadłach, ścięgnach i stawach stóp i rąk) w postaci kryształów kwasu moczowego.


Przeczytaj także: Nietrzymanie moczu u mężczyzn - przyczyny i leczenie


Obecność kryształów w tych miejscach może sprzyjać stanom zapalnym stawów obwodowych. W ciężkich przypadkach kryształy moczanów mogą też występować w narządach wewnętrznych, np. w nerkach. Czasem kryształy wytrącają się też pod skórą, szczególnie na małżowinach usznych, jako podskórne guzki dnawe.

Dna moczanowa u kobiet

Musisz wiedzieć, że choroba występuje 20 razy częściej u mężczyzn, niż u kobiet. 

Jak leczyć dnę moczanową?

Bolesność stawu nie jest wystarczającym objawem jednoznacznie potwierdzającym dnę moczanową. Diagnozę na podstawie wywiadu, objawów klinicznych i wyników badań dodatkowych musi postawić lekarz. To specjalista powinien zdecydować, jak leczyć chorobę.

Kolchicyna jest często stosowanym lekiem podczas napadu dny moczanowej. Lek należy przyjąć w ciagu 24 godzin od momentu rozpoczęcia się napadu dny, by zadziałał prawidłowo. Innym lekiem, który doskonale uśmierza ból podczas napadu dny jest ibuprofen. Dostaniesz go w każdej aptece.
Chorzy, który mają zaawansowane zmiany nierzadko wymagają fizykoterapii, a niekiedy nawet operacji, by przywrócić wcześniejszą sprawność stawu.

Dna moczanowa – leczenie domowe:

To lek roślinny, który znakomicie wycisza proces zapalny, ale istnieją też inne, jeszcze bardziej naturalne metody leczenia dny moczanowej. Musisz zdawać sobie jednak sprawę, że ich działanie może nie być tak skuteczne i mogą nie leczyć bólu. 

  • Dna moczanowa – okłady z lodu:

Jeśli z jakichś przyczyn nie możesz zażywać silnych środków przeciwbólowych, zastosuj zimne okłady na bolesny staw. Wystarczy, że owiniesz kostki lodu w ręcznik i przyłożysz je do miejsca, w którym czujesz ból.

  • Dna moczanowa – zioła:

Liście mącznicy, korzeń lubczyku, mniszka lekarskiego, ziele skrzypu, nawłoci pospolitej i liście brzozy są szczególnie polecane dla osób, które cierpią na dnę moczanową. Pij ziołowe napary codziennie.

  • Dna moczanowa – nawodnienie:

Pij dużo wody, przynajmniej 2-3 litry wody w ciągu doby.

Dna moczanowa – leczenie cytryną

Sok z cytryny ma działanie alkalizujące i oczyszczające, dlatego doskonale sprawdzi się w leczeniu dny moczanowej. Pij świeżo wyciśnięty sok z cytryny codziennie, najlepiej rano, przed śniadaniem. 

Kuracja powinna trwać około 7-10. Każdego dnia zwiększaj ilość soku z cytryny. Ostatniego dnia powinnaś wypić sok z aż 4-5. dużych cytryn! Następnie zrób sobie około 2-3. tygodnie przerwy i powtórz kurację.

Dna moczanowa - homeopatia

Możesz też wypróbować leki homeopatyczne na dnę moczanową. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że stanowisko większości lekarzy na temat homeopatii nie jest pochlebne, ponieważ nie udowodniono, że leki homeopatyczne leczą.

Dna moczanowa – dieta

Dieta ubogopurynowa korzystnie wpływa na obniżenie kwasu moczowego w surowicy krwi, a tym samym także na wytrącanie się kryształów. Wprowadź do swojego jadłospisu dużo warzyw i owoców. Możesz też śmiało spożywać nabiał – mleko, kefiry i chudy ser. 

Dna moczanowa – czego nie jeść?

  • wątróbki,
  • kawioru,
  • sardynek,
  • śledzi,
  • orzechów,
  • kakao,
  • czekolady.

Dna moczanowa – czego nie pić?

Unikaj mocnej herbaty i mocnej kawy. Oczywiście, nie zaleca się też spożywać napojów alkoholowych, szczególnie piwa.



Przeczytaj także:
  1. Co na stłuczenia? Maść, żel i domowe sposoby na stłuczenia
  2. Ból podczas oddawania moczu - przyczyny i leczenie
  3. Zawroty głowy - przyczyny, objawy i leczenie


Autor: Natalia Ciszewska