Data publikacji:

Witarianizm - dieta cud czy szkodliwa moda?

Autor: Joanna Stanuch

W ostatnich latach mamy do czynienia z wieloma żywieniowymi trendami, które stale zyskują na sile. Jednym z nich jest witarianizm - jego zwolennicy podkreślają zalety płynące z tego stylu odżywiania, zaś przeciwnicy przestrzegają przed niedoborami i chorobami. Gdzie leży racja? Dziś mam dla ciebie garść informacji o surowej diecie.

Czym jest dieta raw?

Witarianizm, czyli inaczej dieta raw to styl odżywiania polegający na jedzeniu wyłącznie surowych, naturalnych produktów. Nie stosuje się tutaj żadnej obróbki cieplnej jedzenia - a więc gotowania, pieczenia czy smażenia, a nawet zwykłego podgrzewania. Witarianie jedzą przede wszystkim warzywa, owoce, orzechy, pestki i nasiona - każdy z produktów powinien być jedzony w temperaturze pokojowej. Niektórzy mniej restrykcyjni miłośnicy tej diety sądzą jednak, że dopuszczalne jest podgrzewanie żywności do temperatury 40 stopni Celsjusza - tak, by nie straciła ona swoich wartości odżywczych.

W diecie surowej zakazane są więc wszelkie, przetworzone produkty -  w tym nawet warzywa i owoce puszkowane. Witarianie rezygnują również z wszelkich, gotowych przekąsek oraz produktów pochodzenia zwierzęcego.

Jaki jest cel diety raw?

Według zwolenników surowej diety, niepodgrzewane produkty zachowują więcej wartości odżywczych, w tym witamin, enzymów i minerałów. Wielu witarian sądzi także, że spożywanie ciepłych posiłków jest niejako sprzeczne z ludzką naturą i funkcjonowaniem układu pokarmowego.

Mniej i bardziej restrykcyjne odmiany

Tak, jak ma to miejsce w przypadku innych nurtów żywieniowych, również i witarianie nie są jednorodni pod względem stosowania się do dietetycznych zasad. Jedni z nich konserwatywni, tak jak np. frutarianie, którzy w diecie ograniczają się tylko i wyłącznie do owoców. Niedawno wspominałam o groźnym elemencie witarianizmu, jakim jest sięganie po tzw. surową wodę.

Inni od czasu do czasu pozwalają sobie na ustępstwa w przyjętym rodzaju żywienia. Swojego czasu popularne były rozmaite modyfikacje tej diety, np. Raw Till 4 - czyli jedzenie surowych produktów codziennie do godziny 16:00.

Zdrowe odżywianie czy groźny trend?

Miłośnicy witarianizmu argumentują swój wybór wymieniając dodatkowe atuty ich diety:

 • Lepsze samopoczucie,
 • Zwiększone spożycie warzyw i owoców,
 • Lepsze trawienie,
 • Mniejsze straty w witaminach C, E, kwasie foliowym i beta-karotenie,
 • Szybka utrata masy ciała,
 • Dieta naturalna, pozbawiona jakichkolwiek konserwantów.
 • Z którymkolwiek z powyższych argumentów trudno się nie zgodzić. Niestety - witarianizm niesie ze sobą ryzyko licznych niedoborów i problemów wynikających z dość ograniczonej diety. Surowa dieta grozi niedostateczną ilością:

 • Witamin B12 i D,
 • Minerałów: żelaza, wapnia, cynku, selenu
 • Białka,
 • Wartości energetycznej
 • Problem może okazać się poważny zwłaszcza u osób aktywnych fizycznie, kobiet ciężarnych, osób cierpiących na przewlekłe choroby czy po prostu wykazujących wzmożone zapotrzebowanie na wymienione wyżej substancje. Choć witarianie podkreślają, że to obróbka termiczna jest winna umykaniu cennych wartości z jedzenia, warto wziąć pod uwagę fakty:

 • Obróbka cieplna nie zawsze wpływa źle na żywność. Często sprawia, że cenne składniki stają się lepiej przyswajalne (np. likopen w pomidorach), lub odwrotnie: te szkodliwe zostają zneutralizowane (np. szczawiany w szpinaku). Dodatkowo, wybierając np. gotowanie na parze, ubytek w witaminach i minerałach jest naprawdę niewielki.
 • Wiele osób nie jest w stanie zjeść wielu produktów bez odpowiedniej obróbki cieplnej. W tej grupie żywności znajdziemy chociażby liczne rośliny strączkowe.
 • Wiele gotowych produktów stanowi doskonałe uzupełnienie diety roślinnej - mowa chociażby o tofu, stanowiącym zastępnik nabiału. Rezygnując z tego typu produktów, starania o dobrze zbilansowaną dietę mogą okazać się trudne. Dieta witariańska okazuje się również dość kosztowna - jeśli chcesz odżywiać się w pełni naturalnymi, wysokiej jakości roślinami w sposób surowy, z pewnością będziesz musiała przeznaczyć na to nieco więcej pieniędzy. Dotyczy to również zakupu sprzętów kuchennych, które sprawią, że dieta raw będzie ciekawsza i smaczniejsza - np. wielofunkcyjnych robotów, blenderów, dehydratora.
 • Jak wprowadzić zmiany bezpiecznie?

  Jeśli mimo zagrożeń i trudności nadal chcesz przejść na dietę surową, powinnaś skonsultować się z dietetykiem, który wprowadzi zmiany stopniowo i nieinwazyjnie. Obowiązkiem jest również przeprowadzenie odpowiednich badań, w tym również tych, które wykażą ewentualne niedobory. Odpowiedz sobie również na pytanie - dlaczego właściwie chcesz przejść na w pełni surową dietę?

  Pamiętaj, że dobra dieta powinna wynikać nie z aktualnie panującej mody, ale przede wszystkim twoich potrzeb. Decydując się na zmianę tak dużą, jaką jest witarianizm musisz brać pod uwagę swój styl życia i czynniki chorobowe.

  Czy są wśród was zwolennicy diety raw? Jeśli tak, koniecznie dajcie znać, co na jej temat sądzicie i jak sprawdza się u was. Również przeciwników witarianizmu zachęcam do podzielenia się swoją opinią!

  zdrowe przekąski

  Zdrowe przekąski – pomysły na szybkie przegryzki

  2019-10-02
  Urządzasz imprezę i chcesz przyrządzić coś szybko oraz zdrowo? A może nie lubisz obiadów na mieście i wolisz wziąć do pracy coś z domu? Sprawdź!
  weganizm

  Jak przejść na weganizm? Dieta roślinna w 10 krokach

  2019-09-27
  Chcesz rozpocząć dietę roślinną lecz nie wiesz, od czego zacząć? Podpowiadamy, jak przejść na weganizm bezpiecznie, smacznie i przyjemnie.
  soki

  Dieta sokowa – na czym polega oczyszczanie organizmu sokami?

  2019-09-20
  Dieta sokowa uznawana jest za dietę oczyszczającą oraz detoksykującą. Czy jednak na pewno jest bezpieczna? Dowiedz się więcej!
  zdrowe słodycze

  Zdrowe słodycze – przepisy łatwe, proste i przyjemne

  2019-09-19
  Przepisy są niezwykle proste, a przygotowanie często zajmuje jedynie kilka minut. Zapraszamy do artykułu gdzie znajdziesz przepisy na zdrowe słodycze.
  książki o zdrowym odżywianiu

  Książki o zdrowym odżywianiu – polecane tytuły

  2019-09-18
  Rozpoczynasz swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem i potrzebujesz pomocy w opracowaniu pełnowartościowego jadłospisu? A może chcesz poznać tajemnice wpływu pożywienia na ludzki organizm? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w książkach o zdrowym odżywianiu. Poznaj nasze polecane tytuły dla wegan, miłośników mięsa i osób na diecie bezglutenowej!
  dieta pudełkowa

  Jak być fit i nie zwariować? Może dieta pudełkowa?

  2019-09-18
  Choć w byciu eko i trendy chodzenie na skróty nie jest najpowszechniejszą z dostępnych opcji, nie jest przecież niedopuszczalne. Dlaczego by nie spróbować odrobinę ułatwić sobie życie, zamiast wciąż robić sobie pod górkę?