Data modyfikacji:

Witarianizm. Opinie o surowej diecie raw. Co to jest, jakie efekty?

W ostatnich latach mamy do czynienia z wieloma żywieniowymi trendami, które stale zyskują na sile. Jednym z nich jest witarianizm. Opinie na temat witarianizmu są podzielone. Jego zwolennicy podkreślają zalety płynące z tego stylu odżywiania, zaś przeciwnicy przestrzegają przed niedoborami i chorobami. Gdzie leży racja? Mamy dla ciebie garść informacji o surowej diecie.

Witarianizm, czyli dieta raw. Co to jest?

Witarianizm, czyli inaczej dieta raw to styl odżywiania polegający na jedzeniu wyłącznie surowych, naturalnych produktów. Nie stosuje się tutaj żadnej obróbki cieplnej jedzenia - a więc gotowania, pieczenia czy smażenia, a nawet zwykłego podgrzewania.

Witarianie jedzą przede wszystkim warzywa, owoce, orzechy, pestki i nasiona - każdy z produktów powinien być jedzony w temperaturze pokojowej. Niektórzy mniej restrykcyjni miłośnicy tej diety sądzą jednak, że dopuszczalne jest podgrzewanie żywności do temperatury 40 stopni Celsjusza - tak, by nie straciła ona swoich wartości odżywczych.

W diecie surowej zakazane są więc wszelkie, przetworzone produkty -  w tym nawet warzywa i owoce puszkowane. Witarianie rezygnują również z wszelkich, gotowych przekąsek oraz produktów pochodzenia zwierzęcego.

Jaki jest cel diety raw?

Według zwolenników surowej diety, niepodgrzewane produkty zachowują więcej wartości odżywczych, w tym witamin, enzymów i minerałów. Wielu witarian sądzi także, że spożywanie ciepłych posiłków jest niejako sprzeczne z ludzką naturą i funkcjonowaniem układu pokarmowego.

Mniej i bardziej restrykcyjne odmiany witarianizmu

Tak, jak ma to miejsce w przypadku innych nurtów żywieniowych, również i witarianie nie są jednorodni pod względem stosowania się do dietetycznych zasad. Jedni z nich konserwatywni, tak jak np. frutarianie, którzy w diecie ograniczają się tylko i wyłącznie do owoców. Niedawno wspominałam o groźnym elemencie witarianizmu, jakim jest sięganie po tzw. surową wodę.

Inni od czasu do czasu pozwalają sobie na ustępstwa w przyjętym rodzaju żywienia. Swojego czasu popularne były rozmaite modyfikacje tej diety, np. Raw Till 4 - czyli jedzenie surowych produktów codziennie do godziny 16:00.

Opinie o witarianiźmie. Zdrowe odżywianie czy groźny trend?

Miłośnicy witarianizmu argumentują swój wybór wymieniając dodatkowe atuty ich diety:

  • Lepsze samopoczucie,
  • Zwiększone spożycie warzyw i owoców,
  • Lepsze trawienie,
  • Mniejsze straty w witaminach C, E, kwasie foliowym i beta-karotenie,
  • Szybka utrata masy ciała,
  • Dieta naturalna, pozbawiona jakichkolwiek konserwantów.

Z którymkolwiek z powyższych argumentów trudno się nie zgodzić. Niestety - witarianizm niesie ze sobą ryzyko licznych niedoborów i problemów wynikających z dość ograniczonej diety. Surowa dieta grozi niedostateczną ilością:

  • Witamin B12 i D,
  • Minerałów: żelaza, wapnia, cynku, selenu
  • Białka,
  • Wartości energetycznej

Problem może okazać się poważny zwłaszcza u osób aktywnych fizycznie, kobiet ciężarnych, osób cierpiących na przewlekłe choroby czy po prostu wykazujących wzmożone zapotrzebowanie na wymienione wyżej substancje. Choć witarianie podkreślają, że to obróbka termiczna jest winna umykaniu cennych wartości z jedzenia, warto wziąć pod uwagę fakty:

  • Obróbka cieplna nie zawsze wpływa źle na żywność. Często sprawia, że cenne składniki stają się lepiej przyswajalne (np. likopen w pomidorach), lub odwrotnie: te szkodliwe zostają zneutralizowane (np. szczawiany w szpinaku). Dodatkowo, wybierając np. gotowanie na parze, ubytek w witaminach i minerałach jest naprawdę niewielki.
  • Wiele osób nie jest w stanie zjeść wielu produktów bez odpowiedniej obróbki cieplnej. W tej grupie żywności znajdziemy chociażby liczne rośliny strączkowe.
  • Wiele gotowych produktów stanowi doskonałe uzupełnienie diety roślinnej - mowa chociażby o tofu, stanowiącym zastępnik nabiału. Rezygnując z tego typu produktów, starania o dobrze zbilansowaną dietę mogą okazać się trudne. Dieta witariańska okazuje się również dość kosztowna - jeśli chcesz odżywiać się w pełni naturalnymi, wysokiej jakości roślinami w sposób surowy, z pewnością będziesz musiała przeznaczyć na to nieco więcej pieniędzy. Dotyczy to również zakupu sprzętów kuchennych, które sprawią, że dieta raw będzie ciekawsza i smaczniejsza - np. wielofunkcyjnych robotów, blenderów, dehydratora.

Jak wprowadzić witarianizm do diety bezpiecznie?

Jeśli mimo zagrożeń i trudności nadal chcesz przejść na dietę surową, powinnaś skonsultować się z dietetykiem, który wprowadzi zmiany stopniowo i nieinwazyjnie. Obowiązkiem jest również przeprowadzenie odpowiednich badań, w tym również tych, które wykażą ewentualne niedobory. Odpowiedz sobie również na pytanie - dlaczego właściwie chcesz przejść na w pełni surową dietę?

Pamiętaj, że dobra dieta powinna wynikać nie z aktualnie panującej mody, ale przede wszystkim twoich potrzeb. Decydując się na zmianę tak dużą, jaką jest witarianizm musisz brać pod uwagę swój styl życia i czynniki chorobowe.

Czy są wśród was zwolennicy diety raw? Jeśli tak, koniecznie dajcie znać, co na jej temat sądzicie i jak sprawdza się u was. Również przeciwników witarianizmu zachęcam do podzielenia się swoją opinią!

Autorka: Joanna Stanuch