Data publikacji:

Jak zdrowo korzystać z solarium?

Autor: Marcin Szewczyk

Umówmy się, opalanie – ani na słońcu ani pod lampą w solarium – nie jest zdrowe. Miłośnicy brązowej skóry powinni zadbać o to, by zminimalizować ryzyko do absolutnego minimum.

Negatywne skutki korzystania z solarium są powszechnie znane – oparzenia, sucha i szybciej starzejąca się skóra,  większe ryzyko nowotworu. Od końca XX wieku, kiedy utrzymująca się przez cały rok stała się modna, wiele z nas nie daje się oprzeć pokusie i jesienią i zimą pędzi solarium, aby nadać swojej skórze pożądany odcień. Ważne jest, aby korzystać z niego rozsądnie i skrupulatnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Przeciwwskazania

Solarium nie jest dla wszystkich. Nie powinny korzystać z niego osoby w bardzo młodym wieku (w Niemczech solarium – ze względu na swoją szkodliwość – zostało zakazane dla niepełnoletnich na równi z alkoholem i papierosami), kobiety w ciąży, karmiące piersią i w trakcie okresu. Bardzo niebezpieczne jest również dla ludzi o bardzo jasnym kolorze skóry (fototyp I), skarżących się na problemy dermatologiczne oraz cierpiących na choroby przewlekłe (choroby układu krążenia, serca, nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego, tarczycy, gruźlica, epilepsja, nadciśnienie, cukrzyca, schorzenia układu kostnego i stawów).

Opalanie w kabinie musisz sobie również podarować, jeśli niedawno przechodziłaś operację, masz niezagojone tatuaże, cierpisz na zaburzenia hormonalne lub przyjmujesz środki fotouczulające. Jeżeli zażywasz lekarstwa lub doustne środki antykoncepcyjne, przeczytaj przed opalaniem znajdującą się w ich opakowaniu ulotkę lub skonsultuj się z lekarzem.

Zasady bezpiecznego korzystania z solarium

Przede wszystkim, niewskazane jest korzystania z wszelkiego rodzaju turbo solariów. Łóżko powinno emitować promienie UVA i UVB o działaniu zbliżonym do naturalnego promieniowania słonecznego. Zwróć również na stan łóżka – czy  jest czyste i nieuszkodzone. Powinno ono mieć w górnej klapie filtr chroniący skórę twarzy przed nadmiernym promieniowaniem oraz dwa nawiewy – z przodu i z tyłu.

Z solarium powinniśmy korzystać dwa razy do roku po dwa tygodnie (maksymalnie raz dziennie i nie częściej niż 3 razy w tygodniu, każdorazowo robiąc sobie jeden-dwa dni przerwy). Zacznij od krótkich 5-minutowych wizyt, wydłużając stopniowo czas o 1-2 minuty. Pamiętaj też, aby przed opalaniem zmyć makijaż, zdjąć biżuterię, a na oczy założyć specjalne okulary ochronne. Zakryj wszelkie przebarwienia skóry (znamiona, pieprzyki) oraz brodawki piersi.

Do opalania w solarium używaj specjalnych kosmetyków - te z filtrem UV są przeznaczone do opalania na słońcu i nie powinniśmy ich używać w solarium.

link="file" columns="4" ids="/wp-content/uploads/2013/02/dermacol-solar-bronzer-przyspieszajacy-opalanie.jpg|Mgiełka brązująca"]

kwas migdałowy

Kwas migdałowy – efekty, działanie, polecane kosmetyki

2019-10-03
Trądzik, ziemista cera, nadmierne przetłuszczanie? Na te problemy może pomóc ci kwas migdałowy – efekty jego stosowania są naprawdę zdumiewające. Sprawdź!
peeling do ust

Jak zrobić domowy peeling do ust?

2019-10-01
Aby cieszyć się gładkimi i pełnymi ustami, dołącz do swojej pielęgnacji domowy peeling do ust. Efekt może cię zaskoczyć. Sprawdź!
kobieta biorąca kąpiel

Wrastające włoski. Sprawdzone sposoby na wstydliwy problem

2019-09-17
Jak zapobiegać problemowi wrastających włosków? Jak usuwać wrastające włoski w prosty i bezbolesny sposób? Sprawdź w naszym poradniku!
Suplementy paznokcie

Suplementy na paznokcie. Czy pomogą z łamiącymi się paznokciami?

2019-09-15
Mimo wciąż rosnącej świadomości dotyczącej pielęgnacji dłoni, zniszczone i osłabione paznokcie wciąż stanowią problem dla wielu kobiet oraz mężczyzn. Istnieje mnóstwo odżywek do paznokci, które doraźnie pomagają w sytuacjach kryzysu. Czy jednak niwelują przyczynę słabej kondycji płytek paznokciowych? W jaki sposób, raz na zawsze, pozbyć się problemu łamliwych paznokci?
serum

Wybieramy serum do twarzy – ranking najlepszych kosmetyków

2019-09-13
Serum uważane jest za kosmetyk bardziej treściwy niż krem, dlatego wiele osób ma wobec niego wysokie oczekiwania. Sprawdź nasz ranking!
żeń-szeń właściwości

Żeń-szeń. Właściwości i przeciwwskazania

2019-09-09
Poprawia pamięć, łagodzi stres, a do tego może być stosowany jako naturalny lek na obniżone libido… Mowa oczywiście o żeń-szeniu, którego cenne właściwości doceniono już tysiące lat temu. W ostatniej dekadzie ta azjatycka roślina zdobyła ogromną popularność w Polsce. Sprawdź, czym jest żeń-szeń, jakie są przeciwwskazania do jego przyjmowania i jak działa.