Data modyfikacji:

Dieta owsiankowa – zastosowanie, przeciwwskazania, zasady

Dieta owsiankowa (dieta owsiana) to dieta odchudzająca, w czasie której spożywa się głównie owsiankę. Sprawdź, jak długo można ją stosować, czym urozmaicać poszczególne posiłki i kiedy lepiej z takiej diety zrezygnować. 

dieta owsiankowa

Dieta owsiankowa – na czym polega? 

Dieta owsiankowa to jedna z tzw. monodiet, czyli takich, w których dominuje jeden składnik – w tym przypadku jest to klasyczna owsianka. W czasie diety w ciągu dnia organizmowi dostarcza się od 1000 do 1400 kcal, w efekcie czego dość szybko dochodzi do utraty kilogramów. 

Dieta owsiana – rodzaje 

Dietę owsiankową można stosować na dwa sposoby – jedynie przez jeden dzień albo aż przez osiem tygodni.

Dieta owsiankowa jednodniowa

Dieta owsiankowa jednodniowa polega na jedzeniu naturalnych płatków owsianych przez jeden dzień. Można je przyrządzać z wodą albo chudym mlekiem, a następnie łączyć z jogurtem naturalnym. Co ważne, smak owsianki można urozmaicać, dodając do niej owoce (np. pomarańcze, kiwi, jabłko, gruszki, banany).

W czasie jednodniowej diety owsianej posiłki należy spożywać co około 3 godziny. Nie trzeba za każdym razem gotować nowych porcji  – wystarczy przygotować jedną dużą rano, a następnie ją odpowiednio podzielić. 
Dieta owsiankowa jednodniowa pozwala schudnąć jeden kilogram. Należy mieć jednak świadomość, że poprzez taki sposób odżywiania się nie traci się tłuszczu, a jedynie wodę. 

Dieta owsiankowa długoterminowa trwa aż osiem tygodni. Co bardzo ważne, okres ten należy podzielić na etapy:

  • Etap I
Etap pierwszy trwa siedem dni. Każdego dnia należy zjeść cztery porcje owsianki. Można ją urozmaicać, pamiętając, by dziennie nie spożywać więcej niż 1200 kcal. 
  • Etap II
Drugi etap diety trwa znacznie dłużej, bo aż cztery tygodnie. Każdego dnia tego okresu należy spożyć trzy porcje owsianki, do której można dodawać wybrane owoce oraz warzywa. Dodatkowo w porze obiadu dopuszcza się spożycie małych porcji chudego mięsa wieprzowego lub drobiowego. 


Przeczytaj także: Dieta DASH - zastosowanie, przeciwwskazania, zasady

  • Etap III
Na tym etapie dieta owsiankowa sprowadza się do stopniowego powrotu do standardowego odżywiania się. Owsiankę należy spożywać już jedynie raz dziennie, trzeba jednak zadbać, by pozostałe posiłki były niskokaloryczne i dobrze zbilansowane. Innymi słowy, można jeść warzywa i owoce, a także mięso i ryby – pieczone, duszone bądź gotowane. Zabronione są słodycze, słodkie napoje, tłuste sosy, fast foody oraz słone przekąski (np. orzeszki solone).

Uwaga! Dla utrzymania efektów diety owsianej po jej zakończeniu należy stosować się do ogólnych zasad zdrowego odżywiania. Ponadto wskazane jest włączenie codziennej aktywności fizycznej. 

Dieta owsiankowa – efekty 

Wiele osób zastanawia się, czy dieta owsiankowa działa. Zasadniczo tak – pozwala ona zrzucić zbędne kilogramy. Precyzując, w czasie diety jednodniowej można pozbyć się około jednego kilograma, natomiast w przypadku diety długoterminowej chudnięcie odbywa się w tempie jednego kilograma na tydzień. 

W związku z powyższym dieta jednodniowa może wydawać się bardziej skuteczna – należy jednak mieć świadomość, że ten utracony jeden kilogram to jedynie woda, a nie tkanka tłuszczowa. 

Dieta owsiana – przeciwwskazania 

Dieta owsiankowa jest sposobem odżywiania się, który dostarcza organizmowi małej liczby kalorii, a do tego – z uwagi na ograniczenie składników, może prowadzić do niedoborów. Dlatego nie powinny przechodzić na tę dietę (zwłaszcza długoterminową) osoby, które chorują przewlekle, wykonują ciężką pracę fizyczną, są w ciąży lub karmią piersią. Ponadto nie jest to sposób odżywiania odpowiedni dla dzieci bądź młodzieży. 
Autor: Robert Wojtaś