Data modyfikacji:

Dieta DASH - zastosowanie, przeciwwskazania, zasady

Dieta DASH zyskuje coraz większą popularność. Wszystko za sprawą doskonałych efektów oraz łatwości stosowania. Wielu lekarzy poleca ją z uwagi na fakt, że pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Na czym polega dieta DASH i komu jest polecana? Oto podstawowe informacje o diecie DASH!
dieta dash

Dieta DASH - podstawowe założenia

Dieta DASH to sposób odżywiania, który możemy stosować przez całe życie. Co ważne, same zalecenia diety DASH nie prowadzą do schudnięcia. Jedynie spożywanie mniejszej ilości kalorii może przynieść efekt w postaci zgubienia kilku kilogramów. Dieta DASH zaś przeznaczona jest dla osób, które chcą wyregulować ciśnienie krwi i ustrzec się schorzeń, takich jak cukrzyca. Co ciekawe, nie ma kategorycznych przeciwwskazań do stosowania diety DASH. Jeśli jednak chcemy na nią przejść na własną rękę, warto skonsultować to z lekarzem.

Podstawowym założeniem diety DASH jest spożywanie mniejszej ilości soli oraz produktów przetworzonych. Ta prosta zasada sprawia, że jedzenie zgodnie z dietą DASH jest bardzo proste. Jadłospis zakłada spożywanie około 2000 kcal dziennie w trzech głównych posiłkach i czterech małych przekąskach. Dieta DASH dopuszcza jedzenie niemal wszystkich znanych nam potraw po lekkim zmodyfikowaniu.

Co jeść na diecie DASH?

Wiemy już, że w diecie DASH musimy znacznie ograniczyć sól. Warto też zwrócić uwagę na indeks glikemiczny spożywanych produktów, czyli wskaźnik informujący o tempie wzrastania poziomu cukru we krwi po zjedzeniu danej potrawy. Im niższy indeks glikemiczny (IG), tym cukier wolniej rośnie, a co za tym idzie - wolniej spada. Jedząc produkty z niskim IG, mamy więcej energii i nie narażamy swojej trzustki na nagłe skoki poziomu cukru we krwi. Dieta DASH zakłada spożywanie produktów pełnoziarnistych. Konieczna jest więc zmiana pieczywa czy makaronu na taki, który będzie wyprodukowany z pełnego ziarna.

Kolejnym założeniem diety DASH jest spożywanie chudego mięsa - drobiu czy owoców morza. Polecane są również ryby - zwłaszcza te zawierające kwasy OMEGA-3, jak np. łosoś. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że jest on dość kaloryczny, dlatego powinniśmy spożywać go nie więcej niż 90-100 g na porcję. Kolejnym zaleceniem diety DASH jest jedzenie chudych produktów nabiałowych. W tym przypadku warto sięgać po kefiry czy jogurty, które są bogate w białko, kultury bakterii i wapń, którego niedobór może powodować problemy z ciśnieniem krwi.

Ciekawym rozwiązaniem dla osób na diecie DASH jest samodzielne robienie jogurtu w domu przy pomocy specjalnej jogurtownicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zawsze wiemy, co jemy, a dodatkowo mamy ogromną satysfakcję z samodzielnie przygotowanego produktu.

Owoce i warzywa na diecie DASH

Owoce i warzywa właściwie stanowią podstawę diety DASH. Zaleca się jedzenie pięciu-sześciu porcji warzyw dziennie. Można przygotować je na wiele sposobów. Świetnie smakują w sałatkach, ale też grillowane, pieczone czy w postaci zupy kremu. Warto sięgać po warzywa oraz owoce sezonowe, które mają mnóstwo witamin i smaku.

Tłuszcze w diecie DASH

Dieta DASH zakłada również zjadanie produktów dostarczających tłuszcz do organizmu. Jak już wspomnieliśmy, można na niej spożywać ryby. Ważne są również źródła tłuszczy roślinnych, jak orzechy czy pestki. Uwaga, orzechy, choć smaczne i zdrowe, są bardzo kaloryczne, dlatego nie wolno zjadać ich więcej niż jedną małą garść w ciągu dnia. W diecie DASH dobrze sprawdzą się orzechy włoskie, laskowe czy nerkowce.
Dieta DASH to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy borykają się ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Ograniczenie soli oraz produktów przetworzonych to doskonały pomysł dla każdego. Wprowadzenie do codziennego jadłospisu posiłków, zawierających wszystkie składniki odżywcze oraz minerały z pewnością wyjdzie na zdrowie. Pamiętajmy jeszcze o piciu co najmniej półtora litra wody dziennie, a szybko dostrzeżemy zbawienne efekty diety DASH!
Autorka: Olga Sadowska