Data publikacji:

Czerwony nos: przyczyny

Czerwony nos nie dodaje ani urody, ani pewności siebie – to mankament, który od razu rzuca się w oczy i w dodatku często bywa powodem do żartów o nadużywaniu alkoholu. Co tak naprawdę najczęściej powoduje problem z kolorem tej części ciała i jak się go pozbyć?
kobieta

Czerwony nos – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn problemu w postaci czerwonego nosa – niektóre są błahe, inne wiążą się nawet z zagrożeniem życia lub zdrowia.

Trądzik

Myli się ten, kto uważa, że trądzik jest chorobą występującą tylko u nastolatków. Jego różowata odmiana często występuje także u dojrzałych osób, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jednym z objawów jest właśnie czerwony nos. Choroba daje także inne symptomy: rozrost gruczołów łojowych, błyszczenie się skóry oraz powstawanie grudek podskórnych.

Odmrożenie

Czerwony nos nierzadko powstaje jako skutek odmrożenia skóry – ta część ciała jest wyjątkowo wrażliwa na zmiany temperatury. Jeśli skóra zmieniła barwę właśnie po kontakcie z zimnem i wiatrem, to najprawdopodobniej doszło do lekkiego odmrożenia.

Cera naczynkowa

Na problem, jakim jest czerwony nos, narażone są osoby z bardzo delikatną, naczynkową skórą. Zazwyczaj poza zmianami kolorytu można wówczas dostrzec inne objawy: szybkie powstawanie zmarszczek, częste podrażnienia naskórka oraz licznie występujące „pajączki”, czyli poszerzone lub popękane naczynia krwionośne.

Osłabione serce

Niewłaściwa praca serca to kolejna przyczyna problemu, jakim jest nieestetyczny, czerwony nos. Choroba, która najczęściej powoduje takie nieprawidłowości, to choroba wieńcowa. Szczególnie niepokojące jest czerwienienie i sinienie czubka nosa – w takim przypadku warto przeprowadzić podstawowe badania u kardiologa.

Grzybica

Jeżeli oprócz zmiany koloru skóry zauważasz również swędzenie i zmiany wyglądu naskórka (pojawienie się małych krostek), to może to być objaw rozwijającej się grzybicy.

Czerwony nos - alkohol

Czerwony nos bywa przedmiotem żartów w kontekście nadużywania alkoholu. Rzeczywiście, specjaliści zauważają tu związek. Jeśli pijesz bardzo dużo alkoholu, to koniecznie pomyśl o tym, aby rzucić ten zwyczaj albo pójść na terapię.

Czerwony nos – leczenie

Leczenie czerwonego nosa zależne jest od przyczyn problemu. Najłatwiej „zdiagnozować” odmrożony nos. W takim przypadku należy odczekać, aż wróci czucie na skórze, a następnie nałożyć maść ichtiolową. Jeśli to nie odmrożenie jest problemem, należy udać się do kardiologa. Dopiero gdy okaże się, że serce pracuje prawidłowo, można rozważyć inne przyczyny i postępowanie.

Jeśli czerwony nos wynika z posiadania cery naczynkowej, należy ją wzmocnić specjalnymi preparatami: kremem z witaminą C i K, kasztanowca zwyczajnego albo miłorzębu japońskiego. Doraźnie możesz też nałożyć domową maść na czerwony nos. Składa się ona z ugotowanego ziemniaka z dodatkiem soku wyciśniętego z jednej cytryny. Taki preparat należy trzymać na skórze przez około 15 minut.

Nieco bardziej skomplikowane jest leczenie czerwonego nosa, który jest efektem trądziku różowatego. W takim przypadku nie warto działać na własną rękę – najlepiej od razu udać się do lekarza dermatologa. Specjalista prawdopodobnie przepisze preparaty na bazie antybiotyku, które natychmiast złagodzą stan zapalny.

Czerwony nos – maskowanie

Pamiętaj, że czerwony nos dość łatwo można zamaskować za pomocą korektora i podkładu. Możesz nałożyć takie preparaty także jeśli jesteś mężczyzną – wystarczy tylko poprosić o poradę kogoś, kto świetnie zna się na rodzajach oraz doborze kosmetyków kolorowych.
Autor: R. Wojtaś