Data publikacji:

Maść cynkowa – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Masz problemy skórne, ale nie chcesz wydawać majątku na kosmetyki? Sięgnij po maść cynkową! Ten apteczny specyfik ma działanie odkażające, ochronne i ściągające. Wspomaga leczenie trądziku, opryszczki czy zajadów. Jakie właściwości ma maść cynkowa? Jak ją stosować? Sprawdź w artykule!
kobieta w lustrze

Maść cynkowa – na co pomaga? Właściwości

Maść cynkowa to popularny specyfik z apteki, który doskonale radzi sobie z problemami skórnymi. Kosztuje zaledwie kilka złotych, a potrafi zdziałać cuda. Jej głównym składnikiem jest cynk, któremu maść cynkowa zawdzięcza swoje lecznicze właściwości.

Ma działanie wysuszające, przeciwzapalne, ściągające, odkażające i ochronne. Przyspiesza gojenie ran i niedoskonałości. Ponadto chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Na co pomaga maść cynkowa? Doskonale radzi sobie z opryszczką, trądzikiem i drobnymi krostkami. Łagodzi otarcia oraz odparzenia u małych dzieci. W dalszej części artykułu opisujemy szerzej zastosowanie specyfiku w leczeniu poszczególnych dolegliwości.

Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania maści cynkowej. Kuracji powinny unikać osoby uczulone na tlenek cynku, mające uszkodzony naskórek lub poważne choroby i stany zapalne skóry. Jednak maść cynkowa jest generalnie bezpiecznym lekiem i rzadko powoduje alergię. Stosuj się do wskazówek i zaleceń, a leczenie powinno przebiec bezproblemowo.

Pamiętaj, że jeśli w ciągu 2-3 dni dolegliwość skórna nie ustąpi lub pogłębi się, powinieneś skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który oceni zmianę i dopasuje fachowe leczenie.

Jak stosować maść cynkową? Najpierw dokładnie umyj ręce. Następnie nałóż na palec niewielką ilość produktu i posmaruj zmienione chorobowo miejsca, omijając okolice oczu i otwarte rany. Maść stosuj 1-2 razy dziennie do momentu ustąpienia dolegliwości.

Maść cynkowa na trądzik

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i ściągających, maść cynkowa doskonale działa na trądzik. Odkaża zmienione chorobowo miejsca, eliminując bakterie powodujące wypryski.

Ponadto maść cynkowa wysusza krosty, przyspieszając ich gojenie. Specyfik niweluje również świąd. Gdy posmarujesz nim wypryski, będą mniej swędzieć, co zmniejsza potrzebę podrapania się i rozsiania bakterii po całej twarzy.

Warto, aby maść cynkowa na pryszcze miała w składzie również kwas salicylowy. Substancja ta jeszcze bardziej potęguje działanie ściągające i wysuszające. Maść cynkowa wyróżnia się kompleksowym działaniem leczniczym, a przy tym jest tania i łatwo dostępna.

Maść cynkowa na opryszczkę i zajady

Zastosowanie maści cynkowej na zajady i opryszczkę znane jest od lat. Produkt działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, dzięki czemu wspomaga leczenie nieestetycznych zmian na ustach. Specyfik wysusza krostki i pęcherzyki, przez co szybciej się goją i znikają z warg.

Jak stosować maść cynkową na opryszczkę i zajady? Na czyste, zmienione chorobowo miejsca nałóż cienką warstwę produktu. Resztę ust możesz lekko natłuścić pomadką ochronną lub wazeliną.

Pamiętaj, aby nie oblizywać warg w trakcie leczenia. Przede wszystkim w ten sposób możesz roznosić bakterie. Poza tym maść cynkowa nie nadaje się do spożycia, dlatego lepiej powstrzymać się od jej zlizywania.

Maść cynkowa na blizny

Pasta lub maść cynkowa pomaga również niwelować blizny potrądzikowe. Dzięki dobroczynnemu działaniu na skórę przyspiesza gojenie świeżych zmian. Ponadto specyfik zmniejsza świąd, który często towarzyszy formującym się bliznom.

Dzięki temu przechodzi chęć podrapania się, a zmiany goją się szybciej i są mniej widoczne. Jeśli chcesz przyspieszyć leczenie blizn, wybierz maść zawierającą w swoim składzie cynk.

Maść cynkowa na przebarwienia

Maść cynkowa wspomaga również leczenie drobnych przebarwień. Ujednolica koloryt skóry, przywracając jej piękny, zdrowy wygląd.
Autorka: Olga Wacholc