Język to narząd, dzięki któremu jesteś w stanie mówić, rozdrabniać jedzenie oraz rozpoznawać smaki. Okazuje się, że jego wygląd może powiedzieć także sporo o twoim stanie zdrowia. Jeśli zauważasz na nim nalot, miej się na baczności – czasem może być on objawem chorób. Co oznacza biały nalot na języku, z powodu którego pacjenci często stawiają się w gabinecie lekarskim?
Język to narząd, który od spodu zbudowany jest z mięśni i naczyń krwionośny, z wierzchu zaś z błony śluzowej o niesamowitych właściwościach. Pokrywają ją kubki smakowe pozwalające na rozróżnianie smaków. Czasem jednak zdarza się, że język nie jest idealnie różowy, a przyjmuje inny odcień, pokrywając się na przykład białym nalotem.
Biały nalot na języku zazwyczaj powoduje niepokój. Na samym początku należy jednak podkreślić, że nie zawsze świadczy on o problemach zdrowotnych! Czasami jego przyczyny są bardzo prozaiczne. Przeczytaj, co może stać za jasnym osadem na języku – być może poradzisz sobie z nim w domowym zaciszu.
Jasny nalot na powierzchni języka może być spowodowany przez różne czynniki. Nie są to wyłącznie choroby, a błędy i nawyki, które wykonuje wiele osób. Sprawdź, co powoduje biały nalot na języku i jak sobie z nim poradzić.
Jeśli zastanawiasz się, co oznacza biały osad na języku, odpowiedz szczerze na pytanie: jak często go myjesz? Nie każdy pamięta o tym, że język należy myć równie często, co zęby! Na nim również gromadzą się resztki pokarmowe, które są pożywką dla bakterii. Wówczas może dojść do powstania jasnego nalotu.
Jeśli masz biały osad na języku, spróbuj go po prostu umyć. Możesz to zrobić zwykłą szczoteczką do zębów lub tą wyposażoną w specjalną powierzchnię do czyszczenia języka. Jak prawidłowo myć język? Wykonuj szczoteczką ruchy wymiatające, kierując się od podstawy języka ku jego końcowi. Powtórz czynność 2-3 razy, a następnie dokładnie wypłucz usta.
Prócz pasty i szczoteczki, warto stosować dobry płyn do płukania jamy ustnej o działaniu antyseptycznym. Używany po każdym myciu ograniczy rozwój drobnoustrojów, które są odpowiedzialne na powstawanie osadu na języku.
Zbyt rzadkie czyszczenie protez zębowych to kolejny powód, dla którego na języku może pojawiać się biały nalot. Jest to spowodowane rozwojem bakterii. Jeśli używasz protezy, pamiętaj o jej codziennym starannym myciu – dzięki temu zmniejszysz ryzyko pojawiania się osadu.
Biały nalot na języku – o czym świadczy? Być może o tym, że przepadasz za mlekiem, jogurtami i białym serem. Osoby, które często sięgają po nabiał, mogą borykać się z nalotem na języku. Wówczas jednak wystarczy porządnie wyczyścić język, a problem minie.
Pieczenie języka i biały nalot, który utrzymuje się pomimo mycia, mogą świadczyć o odwodnieniu organizmu. Bardzo często dochodzi do niego po infekcjach żołądkowych, skutkujących wymiotami i biegunkami. Aby język wyglądał zdrowo, pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody – minimum 2 litrów każdego dnia.
Osad na języku, uczucie suchości w ustach i nieświeży oddech – to kłopoty, z którymi często borykają się nałogowi palacze. Nalot na języku w tym przypadku powstaje wskutek odkładania się zanieczyszczeń. Sposobem na jego usunięcie jest staranne mycie języka oraz oczywiście zaprzestanie palenia.
Niestety, czasem biały nalot na języku świadczy o kłopotach zdrowotnych. Jednym z nich jest grzybica jamy ustnej. W tym schorzeniu osad na języku jest gruby i przypomina kożuch. Trudno się go pozbyć, nawet przy regularnym myciu. Na rozwój grzybicy narażone są osoby z osłabioną odpornością, np. chorujące na raka, AIDS lub po przebytej antybiotykoterapii.
Co robić w takiej sytuacji? Grzybicę jamy ustnej należy leczyć specjalnymi środkami. Skontaktuj się z lekarzem, który dobierze właściwe leki.
Osad na języku może świadczyć również o niektórych infekcjach. Może pojawić się po infekcji helicobacter pylori, w anginie oraz szkarlatynie. Język zyskuje biały osad także w infekcjach górnych dróg oddechowych, a także zatruciach pokarmowych. Po rozpoczęciu leczenia, osad z języka powinien zniknąć samoistnie.
Warto wspomnieć, że nalot na języku może przyjmować również inne odcienie. Brązowy osad wiąże się z chorobami żołądka, czerwony – układu krwionośnego, szary z kolei z niedoborem żelaza. Żółty nalot na języku bardzo często pojawia się w przebiegu zgagi. Język purpurowy może świadczyć o niedoborze witamin z grupy B. Nalot zielony lub czarny zazwyczaj oznaczają niegroźne przebarwienia.
Jak widzisz, biały nalot na języku nie zawsze oznacza groźną chorobę. Czasem to jedynie symptom zaniedbań higienicznych lub sygnał, że powinieneś zmienić tryb życia na nieco zdrowszy. Gdy go dostrzeżesz, nie warto panikować. Pamiętaj o starannej higienie języka, zdrowym stylu życia oraz nawodnieniu. Jeśli pomimo to osad nie zniknie, udaj się do lekarza, który ustali przyczynę obłożonego języka.