Na efektywność ćwiczeń wpływa bardzo wiele czynników: jednym z tych najbardziej znaczących jest to, po jaki posiłek sięgnęłaś zaraz przed treningiem. Innego rodzaju produkty warto wybierać przed ćwiczeniami siłowymi, z kolei inne sprawdzą się jako „paliwo” do treningów cardio. Dziś zdradzamy, co jeść przed bieganiem, aby uzyskiwać maksymalnie zadowalające efekty i czuć się wyśmienicie!
Warto zacząć od tego, kiedy należy spożyć ostatni posiłek przed treningiem. Wiele osób zastanawia się nad tym, co zjeść rano przed bieganiem zamiast zapewnić sobie odpowiednią zdrową przerwę pomiędzy jedzeniem, a wysiłkiem fizycznym.
Przeczytaj również: Jakie efekty daje bieganie? Zauważysz po miesiącu
Najlepiej jeśli posiłek zjesz na 2 do 4 godzin przed bieganiem. Dzięki takiemu odstępowi pozwolisz swojemu układowi pokarmowemu na spokojne strawienie posiłku i oszczędzisz sobie wysiłku z pełnym żołądkiem. Uwierz – nawet, jeśli zjesz najbardziej odżywczą przekąskę na świecie, biegając zaraz po jedzeniu zafundujesz sobie złe samopoczucie. Bezpośrednio przed treningiem możesz sięgnąć po niewielką zdrową przekąskę.
Węglowodany są jak paliwo dla całego twojego organizmu, dlatego to właśnie one powinny zagościć na twoim talerzu na 2-4 godziny przed bieganiem. Sprawdzą się więc wszelkie potrawy z produktami pełnoziarnistymi, naturalny ryż i kasze.
Nie trzeba obawiać się cukrów pochodzących z produktów takich, jak miód czy owoce. Jeśli tylko nie przesadzisz z ich ilością, mogą zagościć na twoim przedtreningowym talerzu.
W przedtreningowym menu nie powinno zabraknąć dobrych źródeł białka, takich jak chude mięso z kurczaka, ryby, wysokiej jakości produkty mleczne (jogurt, sery) oraz jaja.
Posiłkom mięsnym i węglowodanowym powinny towarzyszyć warzywa w dowolnej postaci (najlepiej sprawdzą się gotowane na parze).
No dobrze, ale co zjeść przed bieganiem rano? Kurczak z ryżem nie dla każdego będzie wymarzonym śniadaniem. Dobrym posiłkiem przed treningiem okażą się naturalne muesli z jogurtem, pełnoziarniste pieczywo z masłem orzechowym lub miodem, a także świeże owoce.
Jeśli należysz do osób, które nie czują rano dużego łaknienia, nie musisz zmuszać się do jedzenia obfitego śniadania. W wielu przypadkach banan przed bieganiem okaże się wystarczającym posiłkiem.
Jeśli uwielbiasz kawę, nie musisz rezygnować z niej przed treningiem. Wprost przeciwnie – wiele osób uważa, że może być dobrym naturalnym wspomagaczem.
Warto jednak pamiętać, że kawy nie powinno się pić na pusty żołądek (działa podrażniająco). Ponadto, kawa ma właściwości odwadniające, dlatego na trening warto zabrać ze sobą butelkę wody mineralnej.
Jeśli zastanawiasz się, po jakie produkty przed bieganiem sięgać, by skuteczniej pozbywać się zbędnych kilogramów lepiej sprawdź… czego nie jeść. Istnieje „czarna lista” przekąsek, które oddalą cię od wymarzonej sylwetki – nawet wtedy, gdy zaraz po ich zjedzeniu wybierzesz się na trening.
Idealny posiłek przed bieganiem powinien nastąpić nie później niż 2 godziny przed treningiem i dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych.
Autorka: Joanna Stanuch