Data modyfikacji:

Zwift. Co to jest? Jaka cena? Jak zacząć?

Jazda na trenażerze kolarskim to idealny sposób na utrzymanie formy zimą. Wadą takiego rozwiązania jest monotonia treningu przeprowadzonego w domu. Na szczęście istnieją rozwiązania, które potrafią zmienić trening w pasjonującą grę interaktywną. Czym jest Zwift i na czym polega jego fenomen?
zwift

Czym jest Zwift?

Zwift to wirtualna platforma treningowa rozszerzająca możliwości treningu na trenażerze kolarskim. Dzięki aplikacji zainstalowanej na komputerze użytkownik może wirtualnie przenieść się na jedną z ponad 80 prawdziwych tras, np. na wymagający alpejski szlak, przejazd przez odwzorowane miasto lub trasę wyścigu kolarskiego.

Zwift jest więc niejako grą multimedialną, z tym zastrzeżeniem, że gracz używa do sterowania nie klawiatury czy konsolowego pada, a… roweru. Przeczytaj także: trening w domu - 7 akcesoriów do ćwiczeń, które nie zagracą Ci domu.

Dużą zaletą Zwifta jest możliwość współzawodnictwa z innymi użytkownikami z całego świata. Dzięki społecznemu charakterowi jest on doskonałym dopełnieniem regularnych treningów interwałowych oraz motywacją do stacjonarnej jazdy.

Oprócz zwykłych „przejażdżek” ze znajomymi, można uczestniczyć w licznych wyzwaniach rowerowych, wydarzeniach czy wirtualnych wyścigach kolarskich.

Jak to działa?

Jak rozpocząć przygodę ze Zwiftem? Niestety, nie obędzie się bez kilku zakupów. Podstawą działania jest oczywiście rower (najlepiej szosowy) oraz trenażer.

Rodzaj trenażera nie ma większego znaczenia, jednak dobrze od razu wybrać ten, który zapewni największy realizm jazdy. Oprócz trenażera potrzebujesz miernika mocy, gdyż to właśnie generowana moc jest wyznacznikiem osiąganej w grze prędkości.

Sama prędkość wyliczana jest na podstawie mocy, wagi kolarza, oporu wiatru oraz ukształtowania wirtualnych tras. Miernik mocy może być instalowany w ramionach korby, pedałach lub w samym trenażerze.

Wykorzystując trenażer smart, zyskasz pełną interaktywność, gdyż będzie on reagował na profil trasy z gry. Innymi słowy, jego opór uzależniony będzie m.in. od nachylenia terenu, jazdy w tunelu aerodynamicznym czy prędkości wiatru. Listę kompatybilnych trenażerów znajdziesz na stronie platformy Zwift.

Jak rozpocząć przygodę ze Zwiftem?

Aby rozpocząć grę w Zwifta, musisz założyć konto. Po pobraniu aplikacji na komputer, tablet czy smartfon, posłuży ci ono do połączenia się ze społecznością.

Kolejny krok to sparowanie ze sobą wymaganych urządzeń, tj. komputera z trenażerem, miernikiem mocy lub miernikiem prędkości. Można to zrobić poprzez protokół ANT+ lub Bluetooth.

W menu Zwifta należy również wybrać model trenażera. Dodatkowe opcje, z których warto skorzystać, to możliwość podłączenia pulsometru oraz miernika kadencji. Oba czujniki są nieocenione w kontroli parametrów treningowych, nawet w amatorskiej jeździe.

Po zalogowaniu i sparowaniu urządzeń można przejść do treningu. Swobodną przejażdżkę po wirtualnych trasach umożliwi ci opcja „Ride”.

Jeżeli chcesz wykonać trening, wykorzystaj jeden z dostępnych w pakiecie planów treningowych. Śledź też na bieżąco wydarzenia (opcja event), by wziąć udział w grupowej jeździe z innymi użytkownikami platformy Zwift.

Wyniki treningu możesz udostępnić w aplikacji treningowej, np. Endomondo lub popularnej wśród kolarzy Stravie. To kolejna forma zachęty do zimowej aktywności fizycznej.

Zwift – cena. Ile kosztuje Zwift?

Koszt uczestniczenia w wirtualnej grze Zwift to 15 € (ok. 64 zł) miesięcznie. W tej cenie otrzymujesz do dyspozycji wirtualne trasy, plany treningowe, dostęp do wydarzeń oraz system gratyfikacji za osiągnięcia. Przed wykupieniem abonamentu możesz przetestować wszystkie funkcjonalności w 7-dniowej, darmowej wersji próbnej.
Autor: Szymon Sonik