Witaminy rozpuszczalne w wodzie – rola
Trzy
witaminy rozpuszczalne w wodzie to witamina C, witaminy z grupy B oraz witamina A, która jest rozpuszczalna w wodzie w postaci beta-karotenu. Witaminy rozpuszczalne w wodzie trafiają do organizmu wraz z pożywieniem – dlatego też tak ważne jest regularne dostarczanie ich wraz z dietą. W przeciwieństwie do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, ich nadmiar usuwany jest wraz z moczem, stąd też ciężko o ich nadmiar.
Jaka jest rola witamin rozpuszczalnych w wodzie? Przede wszystkim uczestniczą w procesach metabolicznych białek, cukrów oraz tłuszczy. Przykładowo – niektóre
witaminy z grupy B są potrzebne do tego, aby przetworzyć węglowodany na energię, która zostanie wykorzystana przez mięśnie. Są także potrzebne w procesach regeneracyjnych oraz przy syntezie białek.
Witaminy B
Tiamina i ryboflawina
Tiamina, czyli witamina B1, uczestniczy w wytwarzaniu energii z węglowodanów. Jej źródłem są produkty pełnoziarniste, fasola, orzechy i wieprzowina. Zalecane dzienne spożycie tiaminy wynosi 1,2 mg dziennie.
Witamina B2, czyli ryboflawina, jest potrzebna przy pozyskiwaniu energii z białek, tłuszczy i węglowodanów. Ze względu na to, że występuje ona przede wszystkim w produktach odzwierzęcych, takich jak mleko, mięso i jaja, weganie powinni być bardziej uważni, jeśli chodzi o odpowiedni jej poziom w swojej diecie.
Pirydoksyna i niacyna
Witamina B6, czyli pirydoksyna, bierze udział m.in. w metabolizmie białek, budowaniu tkanki mięśniowej i produkowaniu hemoglobiny. Występuje ona głównie w pełnoziarnistych produktach, takich jak np. pełnoziarnisty makaron i płatki zbożowe, brązowy ryż, ale również banany, drób, ryby i produkty strączkowe. Zalecane dzienne spożycie pirydoksyny wynosi 1 g.
Niacyna, czyli witamina B6, bierze udział m.in. w metabolizmie komórkowym, a także syntezie glikogenu czy rozkładzie węglowodanów, tłuszczów oraz białek. Aby zapewnić jej odpowiedni poziom, należy włączyć do swojej diety produkty pełnoziarniste, orzechy, mięso i nasiona.
Witamina B12
Witamina B12, rzadziej znana pod nazwą kobalaminy, bierze udział w wielu ważnych procesach zachodzących w organizmie, takich jak produkcja erytrocytów czy synteza DNA. Jej głównym źródłem jest mięso i nabiał, stąd wegetarianie, a w szczególności weganie, powinni rozważyć jej suplementację, aby nie doprowadzić do niedoboru, a także wybierać produkty wzbogacone o nią, np. napoje roślinne z dodatkiem witaminy B12 czy niektóre płatki śniadaniowe.