Data publikacji:

Witaminy na włosy. Których warto używać?

Z pewnością robisz wiele, by były mocne, lśniące i gładkie. Szampony, odżywki, maski, olejki… A co z pielęgnacją „od wewnątrz”? Czy pamiętasz o tym, by zażywać odpowiednie witaminy na włosy? Dowiedz się, które z nich zadziałają na kosmyki jak najlepszy kosmetyk!

witaminy na włosy

Jakie witaminy na włosy wybrać?

  1. Dlaczego witaminy dla włosów są tak ważne?
  2. Niedobory witamin – objawy widoczne na włosach
  3. Jakie witaminy na włosy działają najlepiej?
  4. Witaminy na włosy w suplementach. Tak czy nie?
  5. Kosmetyki z witaminami na włosy – czy działają?
  6. Witaminy na włosy – pielęgnacja od wewnątrz

Dlaczego witaminy dla włosów są tak ważne?

Z pewnością nieraz słyszałaś, że włosy są jak wizytówka kobiety. Te pięknie prezentujące się świadczą o zdrowym stylu życia. Słabe, suche i matowe są objawem tego, że w organizmie nie wszystko działa tak, jak należy. Wiele w tym prawdy – w razie występowania niedoborów, organizm „magazynuje” zapasy przede wszystkim dla organów zewnętrznych. Włosy, skóra i paznokcie są dla niego mniej istotne, dlatego to właśnie one jako pierwsze zdradzają, że dzieje się coś niedobrego.

Niedobory witamin – objawy widoczne na włosach

Wczesnymi objawami niedoborów witamin widocznymi na włosach są ich wzmożone wypadanie, łamliwość i matowość. Niedostateczna ilość witamin może objawiać się również przedwczesnym siwieniem.

Oczywistym powodem niedoborów witaminowych jest źle skomponowana dieta, w której brak świeżych warzyw, owoców, dobrej jakości nabiału, mięsa oraz ryb. Trzeba jednak wiedzieć, że na zły wygląd włosów wpływ mają również używki – kosmyki nie znoszą dymu papierosowego oraz alkoholu. Te substancje silnie je osłabiają i sprawiają, że tracą naturalny blask. Dodatkowo na zły stan włosów może wpływać niedostateczne nawodnienie organizmu.

Jakie witaminy na włosy działają najlepiej?

Dla zdrowia włosów największe znaczenie ma odpowiedni poziom witamin A, C, E, D, H oraz witamin z grupy B. Każda z nich pełni w ludzkim organizmie odmienną rolę, jednak wszystkie istotnie wpływają na kondycję włosów, skóry i paznokci.

Wzmacniająca witamina C na włosy

Dlaczego witamina C jest tak istotna dla zdrowia włosów? Współuczestniczy ona w syntezowaniu kolagenu, który jest jednym z jego głównych budulców. Witaminę C znajdziesz w owocach cytrusowych, zielonych warzywach liściastych oraz pomidorach.

Jak działa witamina A na włosy?

Witamina A na włosy wpływa przede wszystkim wzmacniająco. Jej właściwy poziom zapobiega wypadaniu, a także poprawia metabolizm cebulek. Jakie są naturalne źródła witaminy A? Jej spore ilości znajdziesz w wątróbce drobiowej, jajach, pełnotłustym nabiale, zielonych warzywach, pomidorach i marchwi.

Wpływ witaminy E na włosy

Witamina E jest nazywana witaminą młodości. Odpowiada nie tylko za pozbawioną zmarszczek cerę, ale i lśniące włosy. Jej niedobór sprawia, że kosmyki stają się suche i matowe. Uzupełnisz jej poziom, spożywając orzechy i ziarna zbóż.

Witamina na wypadanie włosów – witamina D

Witamina D to tzw. witamina skórna, syntezowana przede wszystkim poprzez promienie słoneczne. W naszej szerokości geograficznej zaleca się suplementowanie jej przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Niedobór witaminy D szybko da o sobie znać poprzez wypadanie włosów. Aby zadbać o jej prawidłowy poziom poprzez codzienną dietę, spożywaj m.in. jaja kurze i ryby morskie wysokiej jakości.

Biotyna – cudowna witamina na włosy

Biotyna, zwana również witaminą H, to jeden z częstszych składników suplementów na zdrowe włosy. Zapobiega ich wypadaniu, wspomaga wzrost i sprawia, że dłużej zachowują intensywny kolor. Jakie są naturalne źródła biotyny? To przede wszystkim sardynki, szpinak oraz orzechy.

Witaminy z grupy B dla szybkiego wzrostu

Wśród dobrych witamin na włosy nie może zabraknąć tych z grupy B. To właśnie one odpowiadają za ich prawidłowy wzrost, ale również zapobiegają chorobom owłosionej skóry głowy – w tym także łupieżowi. Znajdziesz ją w ziarnach i orzechach, rybach, tłustym nabiale, mięsie drobiowym oraz bananach. Jednym z najskuteczniejszych suplementów na włosy z witaminą B są drożdże piwowarskie.

Witaminy na włosy w suplementach. Tak czy nie?

W internetowych aptekach znajdziesz wiele suplementów wspomagających zdrowy wygląd włosów. Warto jednak pamiętać, że powinny stanowić one uzupełnienie zdrowej diety, a nie jej substytut. Zanim więc sięgniesz po witaminy na włosy w tabletkach, wprowadź zmiany w swoim codziennym jadłospisie. Modyfikacja sposobu odżywiania wpłynie pozytywnie nie tylko na twój wygląd, ale również na zdrowie i samopoczucie!

Kosmetyki z witaminami na włosy – czy działają?

Podczas kosmetycznych zakupów pewnie nieraz spotkałaś się z szamponami i odżywkami zawierającymi witaminy na włosy. Do ich skuteczności należy podchodzić z rezerwą – włos to martwy twór, którego nie można trwale odżywić lub naprawić. W witaminowej pielęgnacji pomocne mogą okazać się jednak wcierki do skóry głowy, które wpływają bezpośrednio na cebulki, a tym samym – produkcję nowych włosów.

Witaminy na włosy – pielęgnacja od wewnątrz

Włosy są jak wskaźnik twojego stanu zdrowia – jeśli od jakiegoś czasu nie wyglądają dobrze, być może powinnaś wprowadzić zmiany w swoim trybie życia. Pochodzące z żywności witaminy na włosy są najlepiej przyswajalne, dlatego zdrowy jadłospis szybko przyniesie oczekiwane efekty. Aby uzyskać je jeszcze prędzej, codzienne menu wzbogać o dobrze oceniane suplementy.