Data modyfikacji:

Najlepsze suplementy na urodę

Autor: Joanna Stanuch

Zdrowa skóra i piękne włosy wymagają codziennej pielęgnacji i dobrze zbilansowanej diety - to fakt. Co jednak, gdy te praktyki nie wystarczają? Czy warto sięgnąć po suplementy? Jak do wszystkiego, to kwestii ich zażywania trzeba podejść “z głową”. Sprawdź, dlaczego.

Suplementy diety: czy to ściema?

Nietrudno zauważyć, że w ostatnim czasie suplementy diety są bardzo demonizowane. Co najmniej kilka firm farmaceutycznych ma za sobą problemy prawne jako, że suplement reklamowały tak, jak środek leczniczy. Ludzie zauważają, że suplementy diety nie zastąpią dobrego jadłospisu - i całe szczęście! Czy jednak takie “wspomagacze” to faktycznie samo zło?

Sądzę, że suplementy dobrej jakości, stosowane w odpowiednich dawkach i sytuacjach, mogą stać się sprzymierzeńcami. Najważniejsze jest to, by korzystać z nich rozsądnie i dopasowywać je do własnego stylu życia oraz codziennej diety.

Suplementy na wszystko

Na skurcze, na mięśnie, na dobry wzrok - to prawda, że producenci suplementów oferują dziś środki dedykowane niemal każdym niedoskonałościom ludzkiego organizmu. Pokaźną ilość stanowią również suplementy na włosy, skórę i paznokcie. Ich nabywcy to przede wszystkim kobiety.

Czy warto sięgać po suplementy na urodę?

Tak, jeśli twoja codzienna pielęgnacja i dieta, które uważasz za odpowiednie dla siebie nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Jak sama nazwa wskazuje, suplementy powinny tylko uzupełniać twój jadłospis, więc nie staraj się nimi zastąpić składników żywieniowych, a jedynie wykorzystaj je do wzmocnienia efektu. Tak stosowane suplementy na włosy, skórę powinny zdać egzamin.

Idealny suplement na skórę

Każda kobieta chce, by jej skóra była pozbawiona niedoskonałości oraz by jak najdłużej wyglądała młodo. Osiągnięcie celu ułatwią suplementy na skórę zawierające następujące składniki:

 • Witamina A (retinol) - odpowiada za odnowę tkanek, naturalnie je regeneruje.
 • Witamina E - silny antyoksydant, zwany witaminą młodości. Zapobiega procesom starzeniowym w komórkach, zapewniając skórze promienny i młody wygląd.
 • Cynk - pierwiastek idealny dla posiadaczy skór bardzo problematycznych. Zmniejsza stany zapalne i nadmierną produkcję sebum. Jeśli więc masz cerę tłustą i trądzikową i interesuje cię skuteczny suplement, cynk sprawdzi się doskonale.
 • Koenzym Q10 - chroni skórę przed działaniem niekorzystnych czynników, przyspiesza odnowę biologiczną, dotlenia komórki.
 • Witamina C - jest szczególnie cenny składnikiem w suplementach dla cer naczynkowych. uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiega ich pękaniu.
 • Propolis - inaczej kit pszczeli, ma działanie przeciwzapalne, co sprawdza się u posiadaczy skór trądzikowych. Działanie uszczelniające pozwala dodatkowo stosować go w przypadku problemów z pękającymi naczynkami.
 • Witamina B-Complex - 4,86 zł

  Jak długo musisz czekać na efekty suplementów? Bądź cierpliwa - pierwsze rezultaty zauważysz dopiero po miesiącu ich stosowania. Pamiętaj, że suplementacji muszą towarzyszyć: zdrowa dieta, ruch oraz odpowiedni sen.

  Suplementy na włosy

  Na suchość, łamliwość i wypadanie - suplementy diety na włosy pełnią bardzo zróżnicowane role. Zwykle bazują na naturalnych ziołach, które od wieków znane są z korzystnych dla kosmyków właściwości. Suplementy diety na burzę zdrowych włosów powinny zawierać:

 • Witaminy z grupy B - w szczególności witaminę B7, czyli biotynę, która odpowiada za zdrowy wzrost włosów i hamuje ich wypadanie.
 • Antyoksydanty (A,C,E) - hamujące procesy starzeniowe, przedłużające żywotność włosów.
 • Żelazo, miedź, selen, cynk - wzmacniające i chroniące włosy przed łamaniem, dodające blasku.
 • Drożdże - pobudzające włosy do wzrostu. W przypadku pielęgnacji włosów, najlepszym rodzajem drożdży okażą się drożdże piwne.
 • Skrzyp polny - wzmagający wzrost włosów.
 • Pokrzywa - wzmacnia włosy, zapewnia im gładkość i blask, a dodatkowo dba o kondycję skalpu, działając przeciwzapalnie.
 • Biotin Plus Loxon - 26,19 zł

  Suplementy na paznokcie

  Zapuszczenie ładnych paznokci dla niejednej z kobiet jest wyzwaniem. Na problemy mogą skarżyć się i te panie, których paznokcie są nadwyrężone częstymi zabiegami stylizacyjnymi. Co powinien zawierać dobry suplement na paznokcie?

 • Wzmacniające minerały  - magnez i cynk. Odpowiadają za ładny koloryt, odpowiednią grubość płytki.
 • Witaminy z grupy B - podobnie jak w przypadku włosów, działają pozytywnie na wzrost. Zapobiegają łamliwości.
 • Wapń - chroni płytkę paznokcia przed rozwarstwianiem.
 • Krzem - kolejny ze sprzymierzeńców twardej i mocnej płytki. Znajdziesz go w suplementach ze skrzypem.
 • Keratyna - białko naturalnie występujące we włosach, skórze i paznokciach. Jako ich podstawowy budulec, odpowiada za prawidłowy wzrost, grubość i odporność na czynniki zewnętrzne.
 • L'biotica na włosy i paznokcie - 15,81 zł

  Jak stosować suplementy na urodę?

  Przede wszystkim - zgodnie z ulotką. Nie nadużywaj ich - to nie zwiększy skuteczności suplementów, a jedynie może ci zaszkodzić. Stosowanie niektórych suplementów diety należy dostosować do rytmu posiłków, w przypadku innych nie ma to znaczenia. Jeśli masz wątpliwości co do skuteczności danego środka oraz tego, czy jest odpowiedni dla ciebie, skonsultuj wątpliwości z lekarzem-dietetykiem.

  Mądrze stosowane suplementy diety mogą być cennym wsparciem w dbaniu o urodę. Zgadzasz się? Koniecznie podziel się swoją opinią.