Trądzik to choroba, która może spotkać osoby w każdym wieku. Jej objawy pojawiają się nie tylko na twarzy, ale również na plecach, barkach czy dekolcie. Sprawdź, co możesz zrobić, jeśli doskonale znasz ten problem.
Niestety istnieje bardzo dużo czynników, które sprzyjają pojawieniu się trądziku. Są to między innymi:
Jeśli trądzik na plecach występował również u twoich rodziców, być może sprawa ma związek z obciążeniami genetycznymi. To możliwe nawet w sytuacji, gdy lokalizacja pryszczy jest inna – np. u rodziców pojawiały się one na twarzy, a u ciebie – tylko na plecach.
Niestety, wiele osób w ogóle nie myje pleców – w trakcie codziennego prysznica skupiają się one na wszystkich innych fragmentach ciała. W efekcie dochodzi do zalegania na skórze łoju i zrogowaciałego naskórka, a następnie do powstawania brzydkich, wypełnionych ropą zmian.
Trądzik na twarzy, dekolcie i plecach może być efektem stosowania nieodpowiednich kosmetyków. W szczególności szkodliwe dla skóry są preparaty bardzo agresywnie działające i wysuszające, stosowane w reakcji na pojawienie się pierwszych wyprysków. Co prawda, początkowo rzeczywiście powodują one zmniejszenie ilości sebum i poprawę stanu skóry, ale wkrótce potem reaguje ona jeszcze intensywniejszym wydzielaniem łoju.
Trądzik na plecach może być również efektem stosowania kosmetyków zawierających duże ilości konserwantów, barwników czy alkoholu.
Choć trudno w to uwierzyć, trądzik na plecach może być skutkiem doświadczania nadmiernego stresu. Zmiany skórne pojawiają się przede wszystkim w sytuacjach bardzo trudnych, często współwystępując z problemami, takimi jak pocenie się, zmiany apetytu czy trudnościami ze snem.
Rozpatrując możliwe przyczyny powstania krostek, należy wziąć pod uwagę również hormony. Taki hormonalny trądzik na plecach jest dość charakterystyczny – to duże i bolesne wypryski, którym nierzadko towarzyszą otwarte pory, dodatkowo wiele osób zauważa na skórze duże ilości łoju.
O hormonalnym podłożu trądziku można mówić zarówno w przebiegu różnych chorób (np. choroba Hashimoto), jak i przypadku zmian związanych z kobiecym cyklem miesiączkowym.
Uwaga! Hormonalny trądzik na twarzy, dekolcie i plecach trudno jest zlikwidować bez uprzedniego wyrównania poziomu hormonów. Stąd też bardzo ważne jest udanie się do endokrynologa i poddanie się wyznaczonym przez niego badaniom.
Zastanawiasz się, jak zlikwidować trądzik na plecach i barkach przy pomocy domowych sposobów? Oto kilka przydatnych wskazówek.
Od tej pory dwa razy dziennie dokładnie myj plecy. Do oczyszczania skóry używaj łagodnych środków o działaniu antybakteryjnym. Tego typu preparaty na trądzik na plecach, barkach czy dekolcie bez trudu kupisz w internetowych aptekach. Uwaga! Pamiętaj, że aby zlikwidować trądzik, musisz używać odpowiedniej szczotki – takiej, która pomoże ci odblokować zapchane pory.
Rumianek, szałwia, bratek – te zioła z pewnością pomogą ci w zwalczaniu trądziku. Przemywaj skórę naparem dwa razy dziennie.
Jeśli nie masz pod ręką naparu z ziół albo z jakiegoś powodu nie chcesz go używać, to sięgnij po naturalne, oczyszczające skórę toniki. Świetnie działa między innymi tonik z cytryny czy aloesu.
Raz w tygodniu stosuj peeling. Pamiętaj jednak, że nie może być to klasyczny peeling, który może roznieść bakterie po skórze, a enzymatyczny, usuwający zrogowaciały naskórek dzięki kwasom.
Wiele osób, które zmagają się z wypryskami na ciele, stosuje wysuszającą maść cynkową. Preparat ten zawiera cynk i może pomóc w zlikwidowaniu niewielkich zmian. Maść cynkową kupisz w aptece bez recepty.
Na ile to tylko możliwe, staraj się ograniczyć stres – np. stosując techniki relaksacyjne. Trądzik na plecach szybciej zniknie również, jeśli ograniczysz alkohol i będziesz spać co najmniej 7 godzin na dobę.
Raz w tygodniu nakładaj na skórę maseczkę z drożdży. Taki domowy kosmetyk jest pomocny w usuwaniu zmian, ponieważ zawiera duże ilości cennych minerałów. Przygotowanie maseczki z drożdży jest bardzo proste – wystarczy, że wymieszasz je z odrobiną wody.
Trądzik na plecach szybciej zniknie, jeśli będziesz nosić luźne, przewiewne ubrania. Wybieraj te z bawełny, najlepiej w bawełny organicznej – do jej uprawy nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin.
Papierosy szkodzą nie tylko płucom, ale – o czym wiele osób zapomina, również skórze. Istnieje spora szansa, że rzucenie nałogu bardzo pozytywnie wpłynie na wygląd twoich pleców, barków i dekoltu. Skóra stanie się nie tylko gładsza, ale też jaśniejsza i delikatniejsza.
Jeśli żadna z powyższych metod nie jest skuteczna, udaj się do lekarza dermatologa, który przepisze ci antybiotyk na trądzik na plecach. Maść musisz nakładać codziennie, cienką warstwą, nie omijając żadnych, nawet najmniejszych zmian. Jeśli preparat zostanie dobrze dobrany, trądzik zacznie znikać po kilku dniach, a po paru tygodniach będzie już tylko niemiłym wspomnieniem.
Uwaga! Pamiętaj, żeby nie stosować maści na trądzik na własną rękę. To lek z antybiotykiem, który musi być dopasowany do twoich zmian skórnych.