Data modyfikacji:

Suplementy dla sportowców. Jakie wybrać? Najważniejsze suplementy dla osób uprawiających sport

Nie da się ukryć, że uprawianie jakiegokolwiek sportu może być dla organizmu swego rodzaju wyzwaniem. Odpowiednio ułożony plan treningowy to jedno, dieta to drugie, a prawidłowa suplementacja to trzecie. Jak o nią zadbać, by w idealny sposób dopełniała dietę? Jakich suplementów używać, aby osiągać najlepsze rezultaty w danej dziedzinie sportu? Poniższy artykuł będzie odpowiadał na te pytania i pomoże dobrać wysokiej jakości suplementy, które uzupełnią dietę, a także usprawnią ciało i umysł.

suplementy

Jaki sport, taka suplementacja!

Należy zacząć od oczywistości – dyscypliny sportowe różnią się od siebie, i to bardzo. Podnoszenie ciężarów nie jest tego samego rodzaju wysiłkiem, co jazda na rowerze czy pływanie albo jazda konna. W każdej z tych dyscyplin organizm pracuje inaczej. Kolarz musi dbać o to, by mięśnie jego nóg były silne, ale przede wszystkim wytrzymywały nieustanny ruch o określonej intensywności przez dany czas. Z kolei trójboista musi podnosić ogromne ciężary, ale jego wysiłek będzie krótkotrwały, choć niesamowicie intensywny. Jeździec natomiast będzie musiał wyćwiczyć swoje ciało w taki sposób, aby dobrze radziło sobie z jazdą na koniu. Co więc należy zrobić, zanim rozpocznie się prawidłową suplementację dla sportowców? Określić, jaki rodzaj sportu jest przez danego sportowca wykonywany. Dyscypliny sportowe można w zasadzie podzielić na dwie grupy:

  • polegające na wysiłku anaerobowym (beztlenowy), czyli krótkotrwałym, ale intensywnym (trójbój siłowy, trening na siłowni, ale również sprint); 
  • polegające na wysiłku aerobowym (tlenowym), czyli średnio- i długotrwałym o niskiej, umiarkowanej bądź średniej intensywności (biegi długodystansowe, jazda na rowerze, wiosłowanie, pływanie).

Oczywiście sporty można kategoryzować bardziej szczegółowo, jednak przeczytawszy o danym suplemencie, będzie można bardzo łatwo dobrać go do sportu, który się uprawia.

Kreatyna

Suplementy dla sportowców ćwiczących takie dyscypliny sportu jak trójbój siłowy, podnoszenie ciężarów czy kulturystyka, powinny być dobrane do typu wysiłku i metody treningowej. Doskonałym wyborem jest kreatyna, która jest suplementem zwiększającym efektywność treningów.

Pozwala na to, aby ćwiczący lub ćwicząca mogli zwiększać intensywność wykonywanych ćwiczeń i zwiększa ich wydolność tlenową, a także ogólną. Dzięki temu możliwe są dłuższe, bardziej intensywne i efektywne treningi.

Nie można oczywiście zapominać o właściwościach anabolicznych kreatyny. Suplementy diety dla sportowców zawierające kreatynę sprawiają, że rozrost mięśni ulega przyspieszeniu. Kreatyna bowiem bierze udział w syntezie białek, z których mięśnie są zbudowane. Dzięki niej regeneracja jest bardzo efektywna i szybka, a każdy trening sportowca, który jej używa, przybliża go w nieporównywalnie szybszy sposób do osiągania zamierzonych celów treningowych.

Odżywki węglowodanowe

Wiele osób, które pragną zbudować masę mięśniową, ma z tym problem. Powodów może być wiele: źle zaprojektowany plan treningowy, niewłaściwy sposób wykonywania poszczególnych ćwiczeń, niewystarczająca ilość odpoczynku. Faktem jest, że spora część trenujących siłowo po prostu nie może zjeść tak dużo, aby ową masę mięśniową zbudować. Zbyt mały bilans uniemożliwia budowanie masy mięśniowej, bo ilość spożywanych kalorii jest zbyt mała. Jakie suplementy dla sportowców wybierać, kiedy zależy im przede wszystkim na budowaniu masy mięśniowej?

Na pomoc przychodzą odżywki węglowodanowe! Węglowodany stanowią źródło energii organizmu, z którego korzysta podczas wysiłku fizycznego, zarówno aerobowego, jak i anaerobowego. Jest też magazynowane w organizmie, jeśli podaż kalorii jest większa niż zapotrzebowanie. Dzięki temu pozwala na przywracanie energii i siły zmęczonym mięśniom. Co to oznacza? Bardziej intensywne i dłuższe treningi, szybka regeneracja po wysiłku i szybszy wzrost masy ciała. Trzeba jednak pamiętać, aby odżywki węglowodanowe stanowiły jedynie uzupełnienie pełnowartościowej i zbilansowanej diety.

Szczególnie polecana osobom z trudnościami w budowaniu masy mięśniowej, ale również sportowcom, którzy wykonują mordercze treningi aerobowe, czyli dla biegaczy długodystansowych, pływaków, kajakarzy czy kolarzy. Często muszą oni uzupełnić spalone podczas wysiłku węglowodany w szybki i zdrowy sposób, a odżywki węglowodanowe świetnie się do tego nadają.

Odżywki białkowe

Węglowodany to jedno, a białko to drugie. Białko jest tym, z czego zbudowane są mięśnie człowieka i powinno stanowić fundament planu odżywiania każdego sportowca. Trenujący kulturystykę sportowiec potrzebuje białka, aby jego mięśnie rosły. Biegacz długodystansowy potrzebuje natomiast zabezpieczenia w postaci odpowiedniej ilości białka w diecie. Jego mięśnie podczas długotrwałego wysiłku mogą ulec katabolizmowi, a więc zmniejszeniu swojej objętości. Temu właśnie przeciwdziała odpowiednia podaż białka w diecie, którą należy uzupełniać odżywkami białkowymi.

Sportowiec korzystający z odżywek białkowych dostarcza organizmowi budulca mięśni, a każdy trenujący lub trenująca potrzebują białka zdecydowanie więcej niż osoby, które nie trenują i nie ćwiczą w ogóle. Ilość spożywanego białka zależy od intensywności treningu, czasem białko pochodzące z posiłków nie wystarcza. Wtedy właśnie należy używać odżywek białkowych. Wysoka podaż białka w diecie pozwala również na przyspieszenie metabolizmu, dzięki czemu diety odchudzające, redukujące tkankę tłuszczową, stają się bardzo efektywne.

Witaminy i minerały

Suplementy dla sportowców mogą przybierać różne formy. Intensywne treningi często nie tylko „wypalają” rezerwy zmagazynowanych węglowodanów, ale również mikroelementów, takich jak witaminy czy minerały. Każdy przebyty kilometr podczas biegu sprawia, że wraz z potem z ciała wydostają się takie mikroelementy, jak na przykład sód.

Każdy trenujący trójbój siłowy powerlifter (siłacz) wie, jak istotną kwestią jest wytrzymałość stawów, ścięgien, ale i kości, które powinny być niesamowicie trwałe. Nie można tego osiągnąć bez odpowiedniej ilości witaminy D w diecie. Witaminy i minerały dla sportowców są więc bardzo potrzebne, bo ich brak jest zdecydowanie poważniejszy niż brak węglowodanów czy innych makroskładników.

Osoba z niedoborem magnezu może zmagać się ze skurczami mięśni, sportowiec pozbawiony odpowiedniej ilości witamin C może łatwiej zachorować na przeziębienie, grypę czy nawet na COVID-19. Podobnie jest z brakiem witamin z grupy B, które nie tylko wspierają układ immunologiczny, ale przeciwdziałają szybkiemu męczeniu się, rozkojarzeniu czy problemom ze strony układu nerwowego. Układ nerwowy pozostający w dobrej kondycji jest absolutną podstawą w osiąganiu jakichkolwiek celów treningowych, bo to za jego sprawą cały organizm funkcjonuje tak, jak powinien.

Słowem zakończenia – pozostałe suplementy

Każdy suplement dla sportowców może być użyteczny, dlatego warto również pamiętać o takich, jak:

  • kwasy omega-3, które przeciwdziałają katabolizmowi, budują mięśnie, wzmacniają odporność organizmu; 
  • glutamina, czyli aminokwas, który wspomaga procesy anaboliczne w organizmie i niweluje kataboliczne (rozpad białek); 
  • beta-alanina, dzięki której stres oksydacyjny pojawiający się w wyniku intensywnych treningów zostaje zredukowany.

Stosując odpowiednie odżywki i suplementy z tych wymienionych powyżej, każdy sportowiec będzie osiągał zachwycające rezultaty bez względu na to, jaką dyscyplinę sportu wybrał. Powodzenia!

Zdjęcie:valeriygoncharukphoto/Envato Elements