Data publikacji:

Rodzynki: jakie mają właściwości?

Jedni je kochają, a drudzy omijają szerokim łukiem, zwłaszcza jeśli dodano je do sernika. Rodzynki, bo to o nich oczywiście mowa, mogą pochwalić się cennymi właściwościami i znakomitymi wartościami odżywczymi. Dlaczego warto włączyć do diety te bakalie? Sprawdzamy!
rodzynki

Przeczytaj również: W czym znajdziemy żelazo? Przykładowe produkty

Czym tak właściwie są rodzynki?

Rodzynki należą do grupy bakalii i są po prostu suszonymi winogronami. Polacy bardzo chętnie stosują je w deserach i słodkich wypiekach, ale nie tylko. Czasami dodaje się je także do wytrawnych potraw, sałatek czy nawet kapusty.

Rodzynki – składniki odżywcze

Skąd takie cenne właściwości rodzynek? Suszone winogrona zawierają mnóstwo składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Co znajdziesz w popularnych i niedrogich bakaliach?
  • Minerały: potas, magnez, cynk, fosfor, żelazo, sód i wapń.
  • Witaminy: z grupy B, E, C i K.
  • Błonnik (około 3,7 g na 100 g).
Warto także pamiętać, że 100 g rodzynek to około 300 kalorii. Co ciekawe, bakalie, choć są sporą dawką cukru, to są uważane za bezpieczne dla zębów, ponieważ nie zawierają sacharozy, a tylko glukozę i fruktozę.

Rodzynki – właściwości zdrowotne

Wiesz już, co skrywają rodzynki. A jakie są ich właściwości? Lista jest naprawdę długa! Bakalie pomagają przede wszystkim w poprawie koncentracji i ułatwiają zapamiętywanie informacji, dzięki czemu są szczególnie polecane osobom pracującym umysłowo oraz uczniom i studentom.

Dzięki wysokiej zawartości potasu rodzynki mają właściwości mogące pomóc w obniżeniu ciśnienia. Właśnie dlatego powinny po nie sięgać osoby ze zdiagnozowanym nadciśnieniem. Suszone winogrona są również smacznym dodatkiem w walce z próchnicą. Jak się okazuje – zawierają one między innymi kwas oleanolowy i aldehyd oleanolowy, które wspomagają zwalczanie szkodliwych bakterii z jamy ustnej.

Dodatkowo rodzynki mogą wspomagać prawidłową pracę tarczycy i dostarczają ciału cennych przeciwutleniaczy, które są najskuteczniejszą ochroną przed szkodliwymi dla zdrowia wolnymi rodnikami.

Kto powinien włączyć rodzynki do diety?

Komu są szczególnie polecane suszone rodzynki? Dzięki swoim właściwościom są one znakomitym dodatkiem nie tylko do diety osób pracujących umysłowo czy studentów. Równie doskonale sprawdzą się w roli przekąsek dla sportowców i osób, które szukają zdrowszej alternatywy dla zwykłych słodyczy. Bez obaw mogą sięgać po nie także osoby z podwyższonym cholesterolem.

Kto nie powinien jeść rodzynek?

Choć rodzynki mają cenne właściwości i są smacznym źródłem ważnych składników odżywczych, to w niektórych przypadkach należy ograniczyć ich spożycie lub całkowicie wyeliminować je z diety. Mowa przede wszystkim o osobach, u których zdiagnozowano wrzody dwunastnicy i żołądka. Podobnie jest w przypadku zespołu jelita drażliwego – rodzynki mogą nasilać nieprzyjemne problemy ze strony układu pokarmowego i powodować biegunki czy bóle brzucha.

Jakie rodzynki wybierać?

Przekonaliśmy cię, że warto włączyć do diety rodzynki? Świetnie! W takim razie czas wybrać odpowiedni produkt, ponieważ nie wszystkie dostępne w sklepach bakalie są dobre dla twojego zdrowia. Najpopularniejsze są oczywiście te sułtańskie, które są słodkie, a do tego jako nieliczne słodkie przekąski dostarczają ciału cenną dawkę jodu.

Na zakupach zwróć uwagę na skład interesujących cię bakalii. Zdecydowanie odradzamy rodzynek, które zawierają dwutlenek siarki lub siarczany. To konserwanty stosowane w żywności, które są powszechnie uznawane za niezbyt niezdrowe. Zamiast tego warto zafundować sobie opakowanie suszonych winogron wzbogaconych jedynie o olej roślinny.
Autorka: Katarzyna Wendzonka