Data publikacji:

Prążki na paznokciach: jakie mogą być przyczyny i jak się ich pozbyć?

Pionowe i poprzeczne prążki na paznokciach wyglądają nieestetycznie, ale co ważniejsze – mogą być obja-wem poważnych chorób lub niedoborów niektórych substancji w diecie. Sprawdź, o czym mogą świadczyć poprzeczne i pionowe prążki na paznokciach. Poznaj podstawowe zasady pielęgnacji paznokci.

Prążki na paznokciach przyczyny

Prążki na paznokciach – przyczyny

Prążki na paznokciach można podzielić na te pionowe i poziome. U młodych kobiet przeważnie to te poziome pojawiają się częściej, ale nie zawsze. Pionowe prążki na paznokciach też mogą wystąpić u młodych kobiet np. na skutek stosowania nieprawidłowej, niepełnowartościowej diety.

Sprawdź również, jak szybko zapuścić paznokcie.

Poprzeczne prążki na paznokciach

Poprzeczne bruzdy na paznokciach to inaczej linie Bleau lub onychorrhexis. Mogą powstawać z kilku powodów, np. na skutek dużego stresu, regularnego moczenia paznokci w wodzie z detergentami czy na skutek częstego malowania i zmywania paznokci. Mogą być objawem chorób metabolicznych, schorzeń układu pokarmowego lub układu krążenia oraz wynikać z zaburzeń rozwoju korzenia i macierzy paznokcia.

Takie zmiany notuje się często u osób, które mają słabą płytkę paznokciową i są podatne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak złamania paznokci.

Pionowe prążki na paznokciach

Pionowe bruzdy na paznokciach można zaobserwować zazwyczaj u osób starszych. Jest to objaw procesu starzenia się. Organizm z wiekiem może mieć trudności z procesem rogowacenia. Efektem tego są pionowe paski na paznokciach.

Mogą też powstać w wyniku niedoboru cynku, magnezu czy wapnia. Często obserwuje się je także u osób, które piją niedostateczną ilość wody. Niestety, pionowe prążki na paznokciach mogą też być objawem niedoczynności tarczycy i innych zaburzeń hormonalnych. Stwierdza się je także w przebiegu łuszczycy, u osób z przewlekłymi chorobami układu pokarmowego i chorobami układu krążenia.

Bruzdy na paznokciach a grzybica

Grzybica paznokci pojawia się przede wszystkim u osób z osłabioną odpornością oraz u tych, które nieodpowiednio dbają o higienę paznokci – m.in. zbyt krótko obcinają paznokcie i nie osuszają rąk i stóp np. po wyjściu z basenu. Grzybicy sprzyja wilgotne i ciepłe środowisko.

Objawy grzybicy paznokci to rozdwojone, łamiące się paznokcie. Proces rogowacenia jest wówczas zaburzony i płytka może nie wzrastać prawidłowo – tworzą się charakterystyczne bruzdy (prążki).

Musisz wiedzieć, że grzybica to choroba zakaźna. Dlatego poinformuj wszystkich domowników o tym, że najprawdopodobniej cierpisz na grzybicę paznokci.

Prążki na paznokciach – jak leczyć?

Leczenie zależy od przyczyny problemu. Zdrowe paznokcie powinny mieć gładką i jednolitą płytkę. Czasami mogą pojawić się jednak zmiany - pionowe lub poziome prążki, a niekiedy nawet nadmierne rogowacenie  płytki paznokciowej lub jej nieprawidłowy wzrost.

Wybierz się na wizytę do lekarza internisty i opowiedz o swoich objawach. Lekarz na podstawie wywiadu i dokładnych oględzin zaleci suplementację diety, przepisze leki lub skieruje cię do innego specjalisty, np. dermatologa, a jeśli uzna, że twój problem to jedynie problem kosmetyczny, zasugeruje ci wizytę u manicurzystki lub u kosmetologa.

Jeśli zmiany na paznokciach są objawami grzybicy paznokci, zastosuj kurację przeciwgrzybiczą, którą dostaniesz w każdej aptece (także tej internetowej) bez recepty. Leki przeciwgrzybicze dostępne są w formie maści lub specjalnych kremów z aplikatorem. Takich produktów należy używać zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania, regularnie, zazwyczaj przez okres kilku tygodni.

Jeśli prążki na paznokciach powstały na skutek nieprawidłowej diety, niedoborów witamin i niektórych pierwiastków, umów się na konsultację z dietetykiem i opowiedz o swoich wątpliwościach.

Jak dbać o paznokcie?

  • Piłuj paznokcie zawsze od tej samej strony.
  • Używaj szklanego lub papierowego pilniczka, zrezygnuj z tych metalowych.
  • Dbaj o paznokcie też od wewnątrz – suplementuj dietę preparatami, które będą źródłem witamin, cynku i magnezu.
  • Zakładaj rękawiczki gdy sprzątasz lub zmywasz. Unikaj ekspozycji paznokci i skóry dłoni na detergenty i inne środki chemiczne.
  • Nie obcinaj paznokci ani skórek przy paznokciach zbyt krótko.
  • Wzmacniaj płytkę paznokciową za pomocą odżywek regeneracyjnych do paznokci i odżywczych kremów do dłoni i paznokci.
  • Nie stosuj lakierów hybrydowych, jeśli masz słabą płytkę paznokciową.
  • Nie wychodź z domu zimą bez rękawiczek, gdy jest mróz.
  • Zawsze osuszaj dłonie po ich umyciu.
  • Stosuj łagodne zmywacze do paznokci.
  • Stosuj maski do rąk i paznokci przynajmniej raz w tygodniu.

Pamiętaj! Jeśli nie wiesz, jak zadbać o swoje paznokcie, umów się do doświadczonej manicurzystki, która podpowie ci, jak pielęgnować skórę dłoni i paznokcie oraz zaproponuje kurację regenerującą, która odżywi i poprawi kondycję paznokci.

Co sprzyja łamaniu się paznokci?

  • Nieprawidłowa dieta uboga w cynk, magnez, krzem, żelazo i witaminy z grupy B.
  • Osłabienie płytki paznokciowej na skutek nadmiernej ekspozycji na zimno, wodne środowisko czy detergenty.
  • Częste zmiany temperatury otoczenia.
  • Nieumiejętne piłowanie paznokci.
  • Brak nawilżania paznokci i skórek przy paznokciach.
  • Nadmierne usuwanie skórek przy paznokciach.
  • Grzybica paznokci.
  • Używanie zmywaczy do paznokci z dodatkiem acetonu.
  • Manicure żelowy i hybrydowy.
  • Sprzątanie lub uprawianie sportu z długimi paznokciami.
Autorka: Natalia Ciszewska