Data publikacji:

Podagrycznik – kuracja. Jak używać ziela podagrycznika?

Choć dziś nie jest bardzo popularny, dawniej można było go znaleźć niemal w każdej apteczce. Podagrycznik to roślina bogata w substancje, które mogą wspomóc leczenie i zapobieganie licznych chorób. Dowiedz się, jak możesz wykorzystać prozdrowotne ziele w domowych kuracjach.

Czym jest podagrycznik?

Aegopodium podagraria, czyli podagrycznik, to roślina należąca do rodziny selerowatych. Jest „spokrewniony” z pietruszką i kolendrą, a swoją nazwę zawdzięcza temu, że w przeszłości często był stosowany jako lek na podagrę, czyli dnę moczanową.

Podagrycznik to roślina wszędobylska – szybko się rozprzestrzenia, dlatego można spotkać ją na polanach i w ogrodach, ale nawet w miastach. Lubi miejsca dobrze zacienione, dlatego występuje na terenach zielonych umiejscowionych przy ogrodzeniach i budynkach. Jest bardzo odporny na  niekorzystne warunki atmosferyczne.

Podagrycznik cechuje się rozgałęzionym pnączem i maleńkimi kwiatami w kolorze białym. Idziemy o zakład, że wiosną i latem widujesz go bardzo często.

Podagrycznik – właściwości

Choć przez wielu uznawany jest za chwast, warto wiedzieć, że podagrycznik skrywa wiele dobroczynnych substancji. To bogate źródło witamin C i E, jak również szeregu minerałów: żelaza, cynku, manganu, miedzi i boru. Podagrycznik zawiera również związki fenolowe, poliacetyleny, luteinę, beta-karoten i kwas kawowy.

Podagrycznik pospolity ma zastosowanie w leczeniu wielu chorób. Na początku ubiegłego stulecia był on obowiązkowym elementem każdej dobrze wyposażonej apteczki. Dziś, w dobie powrotu zainteresowania ludową medycyną, ziele podagrycznika wraca do łask.

Leczniczy podagrycznik – zastosowanie

Kiedy warto sięgnąć po podagrycznik? Dowiedz się, w jakich problemach zdrowotnych może pomóc ci ta niepozorna roślina.

  • Podagrycznik na dnę moczanową
Swoją sławę podagrycznik zawdzięcza zdolności leczenia dny moczanowej, czyli inaczej mówiąc, artretyzmu. Picie naparu z podagrycznika wspomaga usuwanie soli kwasu moczowego z organizmu, zmniejszając dolegliwości. Podagrycznik jest również skuteczny na wszelkie bóle reumatyczne.
  • Podagrycznik pospolity dla zdrowia jelit
Picie naparu z podagrycznika  poprawia przemianę materii i wpływa pozytywnie na stan jelit. Napar z tej rośliny pomaga podczas zatruć pokarmowych oraz niestrawności. Ponadto zauważono, że jego zażywanie zmniejsza dolegliwości związane z obecnością hemoroidów.
  • Przeciwrakowe działanie podagrycznika
Dzięki zawartości antyoksydantów, podagrycznik ogranicza rozwój wolnych rodników, odpowiedzialnych za aktywowanie procesów nowotworowych w organizmie.
  • Podagrycznik na oczyszczanie organizmu
Ciekawostką jest, że podagrycznik działa silnie odtruwająco. Warto wypróbować jego działanie podczas kuracji oczyszczających, a także w trakcie odchudzania.

Podagrycznik – jak jeść?

Podagrycznik można spotkać w postaci herbatek oraz suplementów diety. Warto wiedzieć, że tę roślinę można z łatwością uprawiać w przydomowym ogrodzie i jeść. Liście podagrycznika nadają się do sporządzania sałatek, przygotowywania herbat i soków. Pędy w smaku przypominają marchew, dlatego bez obaw można je ugotować i użyć jako dodatku do obiadu.

Niepozorny podagrycznik – sposób na zdrowie

Odtąd, gdy zauważysz podagrycznik rosnący przy drodze, spojrzysz na niego zupełnie inaczej.  Ziele uznawane powszechnie za chwast, ma wspaniałe właściwości, z których możesz skorzystać i ty. Zaproś podagrycznik do swojej kuchni.

Autorka: Joanna Stanuch