Data publikacji:

Płyn Lugola – co to jest, zastosowanie i właściwości

Płyn Lugola został stworzony w 1829 roku, ale tak naprawdę znany stał się dopiero w 1986 roku, po wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Początkowo podawany był głównie dzieciom dla ochronienia ich przed szkodliwym promieniowaniem, z czasem jednak zaczęto mówić o wielu dodatkowych korzyściach z przyjmowania specyfiku. Sprawdź, czy płyn Lugola do picia rzeczywiście może pomóc na odchudzanie, hemoroidy albo zapalenie gardła. 

Płyn Lugola – zastosowanie

Płyn Lugola jest wodnym roztworem jodu i jodku potasu. Po wybuchu w Czarnobylu zalecano jego picie, ponieważ dzięki temu zmniejszało się ryzyko przedostania się do organizmu radioaktywnego izotopu jodu.
Jednocześnie należy wiedzieć, że preparat ten ma znacznie szersze zastosowanie:
  • działa antyseptycznie (odkaża),
  • dezynfekuje,
  • wpływa na pracę tarczycy, dlatego może być wykorzystywany w niektórych jej chorobach,
  • ułatwia zbadanie składu mleka i wychwycenie nieprawidłowych praktyk stosowanych przez producentów żywności.

Płyn Lugola do picia – czy potrzebna jest recepta?

Należy wyraźnie podkreślić, że płyn Lugola, który sprzedawany jest w aptekach bez recepty, jest produktem nieoczyszczonym, który nie nadaje się do spożycia. Podanie go zarówno dziecku, jak i osobie dorosłej, może mieć tragiczne skutki. Oczywiście można nabyć również płyn Lugola do picia, jednak ten wydawany jest tylko i wyłącznie na zlecenie lekarza. Jeśli specjalista wystawi receptę, wówczas farmaceuta przygotowuje preparat własnoręcznie – nie jest on zatem dostępny „ot tak”. 

Płyn Lugola – zastosowanie

Co możesz zrobić z płynem Lugola, który nie jest przeznaczony do picia? Okazuje się, że całkiem sporo.
  • Płyn Lugola na hemoroidy
Jako że preparat ten ma działanie odkażające, śmiało można stosować go do leczenia hemoroidów albo zmniejszania dolegliwości, które się z nimi wiążą. Warto jednak pamiętać, aby kuracja była bardziej złożona, tj. oprócz płynu Lugola należy stosować środek natłuszczający (np. olej kokosowy).

  • Płyn Lugola na skórę
Płyn Lugola może przyspieszyć gojenie się drobnych uszkodzeń skóry – zadrapań czy ranek. W celu odkażenia naskórka należy wylać odrobinę preparatu na jałowy wacik, a następnie przetrzeć nim zmienione miejsce. Uwaga! Płyn można stosować u dzieci i dorosłych, ale nigdy u niemowląt. 
  • Płyn Lugola do płukania gardła
Płyn Lugola można stosować również do płukania gardła (aczkolwiek w tym przypadku wcześniej należy skonsultować się z lekarzem). Aby środek nie zaszkodził, konieczne jest jego wymieszanie z wodą (10 kropli płynu na 200 ml wody). Po wypłukaniu gardła specyfik należy wypluć.

Płyn Lugola – skutki uboczne

Niestety, wciąż nie brakuje osób, które używają płynu Lugola na „własną rękę”, czyli bez konsultacji z lekarzem. Warto wiedzieć, że takie postępowanie może mieć negatywne konsekwencje. Do skutków ubocznych zażywania tego środka należą bowiem:
  • nadczynność tarczycy,
  • podrażnienia błony jamy ustnej oraz błon śluzowych przełyku i żołądka,
  • alergia,
  • wysypka, 
  • wystąpienie tzw. trądziku jodowego,
  • w niektórych przypadkach – wstrząs i śmierć.
Krótko mówiąc: bez konsultacji lekarskiej ani rusz.

Płyn Lugola a odchudzanie

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej korzyści, jaką – wedle niektórych informacji, można odnieść, pijąc regularnie płyn Lugola. Chodzi o szybkie zrzucenie kilku kilogramów, bez większego wysiłku czy diet. Otóż należy wyraźnie podkreślić, że preparat ten nie ma właściwości odchudzających. Jeśli ktoś zaczyna po nim chudnąć, to tylko dlatego, że osoba ta doprowadziła do rozwinięcia się w organizmie poważnej nadczynności tarczycy. 

Autor: R. Wojtaś