Data modyfikacji:

Co to jest pilates i jakie daje efekty?

Nawet jeśli nie jesteś osobą, która pasjonuje się aktywnością fizyczną i nie wyobraża sobie bez niej życia, to z całą pewnością dane ci było już usłyszeć o pilatesie. Najwyższy czas dowiedzieć się czegoś więcej. Sprawdź, co to jest pilates i jakie przynosi efekty. Może się okazać, że aż nabierzesz ochoty na mały trening.

pilates efekty

Pilates – co to jest?

Pilates to forma aktywności, którą opracowano około 100 lat temu – ma już zatem całkiem niezłą historię. Ujmując temat najprościej, pilates to zestaw ćwiczeń statycznych, które mogą kojarzyć się nie tylko z jogą, ale również np. z baletem czy gimnastyką. 

Pilates będzie zatem wspaniałą aktywnością dla osób, które nie przepadają za wyczerpującym, energicznym wysiłkiem. Absolutnie nie oznacza to jednak, że ćwiczenia nie przynoszą korzyści – wręcz przeciwnie, jest ich naprawdę całe mnóstwo. 

Sprawdź również, dlaczego warto ćwiczyć jogę? Co daje joga? Joga - efekty ćwiczeń.

Pilates – efekty 

Wzmocnienie mięśni

Choć trening pilates wydaje się być lekki, w istocie podczas ćwiczeń dochodzi do regularnego napinania mięśni całego ciała. Dzięki temu stają się one mocniejsze, poprawia się również wygląd skóry. To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o działanie ćwiczeń pilates. Efekty wzmacniania mięśni to także zmniejszenie ryzyka występowania problemów z obniżaniem się narządów rodnych. 

Zmniejszanie dolegliwości w okolicach kręgosłupa

Jeśli często dokuczają ci bóle kręgosłupa, to pilates znacznie zredukuje ten problem. Nie tylko dlatego, że wzmacnia mięśnie – jest to także efekt ich rozciągania oraz poprawienia postawy. 

Poprawienie koordynacji ruchowej

Pilates wymaga pełnego skupienia się na wykonywanym ćwiczeniu, co sprzyja poprawianiu szeroko pojętej koordynacji ruchowej. Twoje ruchy będą płynniejsze, częściej też zaczniesz przyjmować właściwą postawę. 

Redukcja cellulitu

Ćwiczenia pilates bardzo korzystnie działają na wzmocnienie mięśni nóg, pośladków oraz brzucha. To z kolei sprzyja redukcji cellulitu, z którym – chcąc nie chcąc, musi mierzyć się niemal każda kobieta. 

Pilates – efekty po miesiącu

Efekty tego rodzaju ćwiczeń nie będą widoczne już po tygodniu regularnej aktywności, ale z całą pewnością zauważysz je po miesiącu. Przede wszystkim wzmocnieniu ulegną mięśnie brzucha, przez co on sam stanie się wyraźnie bardziej płaski.

Po czterech tygodniach zauważysz już także, że kręgosłup dokucza ci rzadziej, a ból jest mniej intensywny. Dodatkowo być może już na tym etapie poczujesz, że twoje mięśnie stały się nieco silniejsze. 

Jak ćwiczyć pilates w domu?

Nie masz czasu na bieganie po klubach sportowych i zastanawiasz się, czy można uprawiać pilates w domu? Jak najbardziej tak. Właściwie wszystko, czego potrzebujesz, to mata do ćwiczeń (dla zwiększenia komfortu) oraz dużo sporych chęci.

Nie musisz obawiać się, że nie poradzisz sobie z ćwiczeniami albo że nie będziesz wiedzieć, co robić. Wystarczy, że zerkniesz na któryś z licznych filmów na YouTube i będziesz stosowała się do prezentowanych wskazówek. Oto przykładowy z nich – pilates dla początkujących:

Jak widać, statyczne ćwiczenia nie są trudne – małe jest więc ryzyko, że będziesz je wykonywać nieprawidłowo. Niemniej będziesz wykonywać je bez instruktora, dlatego musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • wciągaj powietrze nosem i wypuszczaj ustami. Przy ćwiczeniu pilates w domu łatwo można o tym zapomnieć,
  • pamiętaj o koncentrowaniu się na każdym ruchu. Skupienie i uważność są tutaj bardzo ważne,
  • wykonuj ćwiczenia tak płynnie, jak tylko jest to możliwe. Nie spiesz się – liczy się dokładność, nie tempo,
  • podczas ćwiczeń kontroluj swoje mięśnie brzucha. Bardzo ważne jest, aby pozostawały one napięte. 

Autor: R. Wojtaś