Data publikacji:

Onychofagia: czym jest i jak się jej pozbyć?

Onychofagia, czyli nawykowe obgryzanie paznokci, nie jest jedynie problemem estetycznym. Zbyt krótka płytka paznokciowa sprzyja infekcjom i nieprawidłowemu wzrostowi paznokci. Sprawdź, jak leczyć onychofagię i jak jej zapobiegać.

onychofagia przyczyny

Onychofagia – przyczyny

Dokładne przyczyny obgryzania paznokci nie są do końca znane. Wiadomo, że może to być spowodowane stresem, zaburzeniami osobowości, trudnościami z kontrolowaniem emocji, ale też sposób na nudę.

Osoby, które obgryzają paznokcie, mogą być przewlekle zestresowane lub robić to pod wpływem silnego, ostrego stresu. Ten niedobry nawyk dotyczy zazwyczaj wszystkich palców u rąk.

Sprawdź również, jak szybko zapuścić paznokcie.

Onychofagia – jak leczyć?

Leczenie należy rozpocząć od ustalenia przyczyny schorzenia. Warto wybrać się do lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie do specjalisty. Internista może wypisać ci skierowanie do psychiatry lub psychologa. W poradni zdrowia psychicznego lekarze, psychoterapeuci i psychologowie dołożą wszelkich starań, by zdiagnozować podłoże onychofagii. Być może wskazane będzie rozpoczęcie farmakoterapii – przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych lub leków przeciwpsychotycznych.

Dobre rezultaty można też osiągnąć, stosując specjalne płyny do paznokci, które pozostawiają gorzki posmak w ustach po próbie obgryzania paznokci. Niestety, taki środek sprawdzi się raczej dla małych dzieci (większość produktów tego typu można używać od 1. roku życia), niż u dorosłych, ponieważ wystarczy umyć ręce, by pozbyć się tego posmaku.

Kluczem do rozwiązania tego problemu jest znalezienie skutecznych metod walki ze stresem, które będą działały akurat na ciebie. Może to być medytacja, joga, jogging, malowanie, czytanie książek, śpiew, taniec lub wszystko inne, co wprawia cię w dobry nastrój. Słuchaj swojego instynktu i swojego ciała.

Płyn przeciw obgryzaniu paznokci – jak go używać?

Umyj dokładnie ręce i osusz je za pomocą ręcznika. Nanieś cienką warstwę produktu za pomocą pędzelka na każdą płytkę paznokciową palców u rąk. Pozostaw do wyschnięcia. Lakier będzie całkowicie niewidoczny po nałożeniu. Stosuj go przynajmniej raz dziennie. Najlepiej powtarzaj czynność kilka razy dziennie, np. po myciu rąk. Preparat można zmyć za pomocą zwykłego zmywacza do paznokci lub za pomocą wody z mydłem.

Warto wybrać taki płyn przeciw obgryzaniu paznokci, który dodatkowo zawiera składniki, które będą regenerująco wpływały na płytkę paznokciową i skórki wokół paznokci oraz przyspieszą wzrost paznokci.

Jeśli chcesz zastosować taki gorzki płyn na paznokcie dziecka, zapoznaj się wcześniej z ulotką dołączoną do opakowania i upewnij się, że produkt będzie bezpieczny dla twojego malucha.

Obgryzanie paznokci – czym grozi?

Nieestetycznie i niezdrowo wyglądające paznokcie to nie koniec konsekwencji obgryzania paznokci. Bolesne zakażenia mogą dotyczyć zarówno skórek przy paznokciach, jak i obszaru pod paznokciem. Chorobotwórcze drobnoustroje, które dostają się pod wał paznokcia, mogą powodować tzw. zanokcicę, czyli infekcję pod paznokciem, którą – przez lokalizację – trudno się leczy. Skutkiem zanokcicy może być deformacja paznokcia.

Wkładanie palców do ust sprzyja też zachorowaniu na choroby zakaźne. Czy myślałaś kiedyś o tym, że wkładając palce do ust, transportujesz za ich pomocą wszystkie bakterie, wirusy i zarodniki grzybów, które miałaś na powierzchni palców do jamy ustnej? Sprzyja to szerzeniu się różnego rodzaju chorób.

Osoby, które obgryzają paznokcie aż do łożyska, z którego paznokieć wyrasta, mogą doprowadzić do trwałego zahamowania wzrostu paznokcia.

Autorka: Natalia Ciszewska