Data publikacji:

Olej z wiesiołka: przeciwwskazania, właściwości i zastosowanie

Chcesz zadbać o swoje zdrowie? A może szukasz naturalnego sposobu na poprawę kondycji swoich paznokci, włosów i twarzy? Znakomitym wyborem będzie olej z wiesiołka! Sprawdź, jakie ma właściwości i czy istnieją jakieś przeciww skazania do jego stosowania.
olej z wiesołka

Przeczytaj również: Nasiona konopi – jak jeść?

Olej z nasion wiesiołka – kilka cennych informacji

Olej z wiesiołka w kapsułkach lub płynie to cenna dawka najważniejszych składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania twojego organizmu. Znajdziesz w nim przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-6 – GLA (γ-linolenowy) i LA (linolowy). Dodatkowo w składzie oleju, który powstaje z nasion wiesiołka, nie zabrakło witaminy E, fitosteroli, magnezu, selenu czy cynku.

Olej z wiesiołka – właściwości i zastosowanie

Olej z wiesiołka zawdzięcza swoje cenne właściwości wysokiej zawartości kwasu γ-linolenowego. To właśnie dzięki niemu:
  • ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe,
  • pomaga w łagodzeniu objawów łuszczycy i reakcji alergicznych,
  • może obniżać poziom cholesterolu i chronić przed rozwojem miażdżycy,
  • obniża niekorzystne objawy związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego,
  • jest polecany osobom zmagającym się z zespołem jelita drażliwego,
  • wspomaga pracę mózgu, chroniąc przed uszkodzeniem komórek nerwowych,
  • wspiera leczenie impotencji.
Co więcej, stosowanie oleju z nasion wiesiołka jest polecane kobietom w trakcie menopauzy lub u których występuje dysplazja piersi. Olej z wiesiołka znalazł także zastosowanie w kosmetyce, dzięki czemu możesz używać go na paznokcie, włosy i skórę. Jak działa? Naturalny produkt:
  • chroni paznokcie przed łamaniem,
  • ogranicza przetłuszczanie skóry głowy, jednocześnie chroniąc ją przed przesuszeniem,
  • poprawia ogólną kondycję włosów,
  • pomaga w leczeniu chorób skóry, nawilża ją i wygładza,
  • wyrównuje koloryt cery,
  • ogranicza produkcję sebum,
  • łagodzi podrażnienia.

Olej z wiesiołka – jak stosować?

Olej z wiesiołka, o ile nie masz żadnych przeciwwskazań, można stosować zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Świetnym wyborem będzie zakup gotowego produktu i dodawanie go do sałatek czy pieczywa. Najlepiej zdecydować się na olej tłoczony na zimno – taki sposób produkcji sprawia, że nie traci on swoich cennych właściwości. Możesz również zdecydować się na zakup suplementu diety w postaci kapsułek.
Pamiętaj, aby nie przekraczać rekomendowanej dziennej dawki. W przypadku zwykłego oleju z nasion wiesiołka są to 2 łyżeczki na dobę. Jeżeli zdecydujesz się na suplementację, to postępuj zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziesz na opakowaniu preparatu. Przekroczenie rekomendowanej dawki może prowadzić do wystąpienia nudności, bólu brzucha czy rozwolnienia.

Jeśli chcesz poprawić kondycję swoich włosów czy skóry, to znakomitym pomysłem będzie stosowanie oleju z wiesiołka bezpośrednio na fryzurę lub twarz. Regularne olejowanie sprawi, że już wkrótce zauważysz różnicę – skóra głowy zostanie odżywiona, a włosy przestaną tak bardzo wypadać, podczas gdy cera zostanie ukojona.

Olej z wiesiołka – przeciwwskazania

Czy olej z wiesiołka ma jakieś przeciwwskazania? Tak! Choć wykazuje on mnóstwo cennych właściwości, to nie może być stosowany przez osoby przyjmujące leki o działaniu przeciwpłytkowym i antykoagulacyjnym. Podobnie jest w przypadku dorosłych z problemami z krzepliwością krwi oraz małych dzieci poniżej 12. roku życia. Nie zaleca się również przyjmowania oleju z nasion wiesiołka przez kobiety w ciąży i w okresie laktacji.

Przypominamy, że przed rozpoczęciem stosowania oleju z wiesiołka należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym!
Autorka: Katarzyna Wendzonka