Data publikacji:

Odparzenia pod pachami. Co stosować?

Odparzenia pod pachami powstają najczęściej w wyniku noszenia nieprzewiewnych ubrań w ciepłe dni i braku wentylacji skóry przez dłuższy czas. Sprawdź, jakie domowe sposoby na odparzenia są najlepsze. Poznaj kremy i maści polecane na odparzenia pod pachami.
odparzenia pod pachami

Odparzenia pod pachami – przyczyny

Odparzenia pod pachami to częsta przypadłość u osób, które mają dodatkowe fałdy skóry. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy cierpią na nadwagę lub otyłość, zaburzenia limfatyczne lub borykają się z nadmierną elastycznością skóry, w efekcie czego jest ona nieco rozciągnięta. Skóra, która się poci i nie może „oddychać”, czyli nie ma dostępu do świeżego powietrza, może się odparzyć.

Odparzeniom pod pachami sprzyja też duża ilość gruczołów potowych, które pod wpływem intensywnego wysiłku fizycznego lub wysokich temperatur na zewnątrz produkują duże ilości potu. Skóra pod wpływem tarcia, ograniczonego dostępu świeżego powietrza i obecności potu często się odparza.

Co stosować na odparzenia u dorosłych?

Lekarze i pielęgniarki polecają produkty hipoalergiczne, przebadane dermatologicznie i przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej. Możesz wypróbować zarówno maść z witaminą E z apteki, jak i produkty przeznaczone dla dzieci i niemowląt z pieluszkowym zapaleniem skóry.
  • Sudocrem krem ochronny na odparzenia

    Produkt wykazuje właściwości antyseptyczne. Nadaje się do pielęgnacji podrażnionej skóry dorosłych i dzieci. Intensywnie nawilża skórę, łagodzi podrażnienia i przyspiesza jej regenerację. Jest to krem hipoalergiczny, dlatego sprawdzi się u osób, które mają bardzo wrażliwą skórę skłonną do podrażnień. Produkt otrzymał rekomendację od Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych i Instytutu Matki i Dziecka.

  • Weleda krem nagietkowy

    Krem skutecznie pielęgnuje i łagodzi podrażnioną skórę. Organiczny nagietek lekarski zawarty w produkcie posiada wyjątkowe właściwości przeciwzapalne, a przyjazna dla skóry lanolina i tlenek cynku chronią przed negatywnym działaniem wilgoci na odparzoną skórę. Krem został przebadany dermatologicznie. Nadaje się nawet do bardzo wrażliwej skóry.

  • Bepanthen Baby Bayer maść

    Produkt tworzy przezroczystą warstwę ochronną po aplikacji, która pozwala skórze oddychać, jednocześnie przyspiesza jej regenerację i łagodzi podrażnienia. Jest wygodny w użyciu, nie brudzi i nie pozostawia plam na ubraniach. Dzięki zawartości witaminy B5 w maści, skóra jest miękka, gładka i lepiej nawilżona. Witamina B5 przyspiesza też dodatkowo regenerację skóry, dzięki czemu odparzenia lepiej się leczą po stosowaniu produktu.

  • Oillan Baby krem przeciw odparzeniom

    Produkt zawiera w 100% naturalne emolienty. Sprawdzi się nie tylko u dorosłych, ale także u niemowląt od pierwszego dnia życia. Krem zawiera tlenek cynku, który łagodzi podrażnioną skórę i chroni ją przed niepożądanym wpływem wilgoci, glicerynę, która charakteryzuje się silnymi właściwościami nawilżającymi, trójglicerydy kwasu kaprylowego i kaprynowego, które wzmacniają barierę lipidową wraz z olejem jojoba i olejem słonecznikowym.

  • Penaten krem na odparzenia

    Krem zapewnia potrójną ochronę wrażliwej skóry pach. Produkt zawiera naturalny tłuszcz z owczej wełny, dzięki czemu chroni skórę przed powstawaniem ran na skutek jej odparzenia. Środek utrzymuje wilgoć z dala od skóry, dzięki czemu przyspiesza regenerację skóry. Zawiera alantoinę, hamamelis i pantenol, które redukują stan zapalny i zaczerwienienia oraz przyspieszają regenerację wrażliwej skóry.

  • Mediderm Baby

    Produkt działa kojąco, ściągająco i regenerująco. Tworzy na skórze delikatny film, który zabezpiecza ją przed wilgocią, podrażnieniami i przynosi ulgę w przypadku odparzeń. Stosuj po kąpieli, na osuszoną skórę ciała.

  • Emolium dermokrem

    To kompletny emolient, który jest zalecany do codziennej pielęgnacji odparzonej skóry. Chroni przed odparzeniami, jak i regeneruje odparzoną, delikatną skórę. Polecany także dla alergików i osób z bardzo wrażliwą skórą

    .
  • Odparzenie u dorosłych – domowe sposoby

    • Zmieniaj ubrania, jeśli są przepocone. Tyczy się to nie tylko koszulek, ale także biustonoszy.
    • Bierz długie kąpiele w letniej wodzie. Do płynu do kąpieli możesz dodać też nadmanganian potasu.
    • Weź kąpiel w wodzie z dodatkiem naparu z rumianku.
    • Myj skórę mydłem do skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Możesz też stosować mydło z nanosrebrem.
    • Osuszaj skórę po kąpieli za pomocą ręczników lub suszarki do włosów.
    • Suplementuj dietę preparatami z dodatkiem witaminy A i E.

    Odparzenia u dorosłych – jak zapobiegać?

    • Unikaj wykonywania ćwiczeń w ubraniach nieprzepuszczających powietrze. Zainwestuj w odzież do ćwiczeń, która odprowadza wilgoć.
    • Noś bawełniane, przewiewne ubrania na co dzień.
    • Unikaj antyperspirantów z glinowym wodzianem chloru oraz innych składników, które działają drażniąco na skórę.
    • Zawsze osuszaj skórę przed założeniem ubrań czy pójściem spać po kąpieli.

    Odparzenia pod pachami – kiedy do lekarza?

    Jeśli kremy lub maści na odparzenia z apteki i domowe sposoby na odparzenia nie pomagają, koniecznie udaj się do lekarza internisty lub dermatologia na konsultację. Być może konieczne będzie zastosowanie kremów z antybiotykiem lub preparatem przeciwgrzybiczym.
    Autor: Natalia Ciszewska