Postępowanie przy wszawicy
Walka z wszawicą obejmuje nie tylko gospodarza gnid i wszy. Jest to zorganizowana akcja, dotycząca wszystkich domowników oraz… grupy przedszkolnej oraz klasy szkolnej. Jeśli masz kontakt z osobą chorą, również możesz paść ofiarą wszy. Chorzy muszą zostać odizolowani od zdrowych, więc pozostają w domu, a ich odzież, ręczniki i pościel powinna być wyprana w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza.
Dodatkowo w czasie wszawicy wykonaj poniższe czynności, a pokonasz atak wszy:
- Zdezynfekuj wszelkie spinki, grzebienie, szczotki, gumki do włosów. Mocz je przez 15 minut w alkoholu albo w gorącej wodzie z mydłem. A dla większego spokoju i wygody - wyrzuć akcesoria i kup nowe.
- Odkurz dywany, obicia mebli i materace. Po sprzątaniu wymień worek z odkurzacza na nowy. Przed wyrzuceniem zużytego do śmietnika – zawiń go szczelnie w torbę foliową.
- Tego, czego nie możesz uprać (kask rowerowy, poduszka), zamknij w torbę foliową bez dopływu powietrza na 2-3 tygodnie.
Czego nie lubią wszy, czyli jak skutecznie pozbyć się wszy głowowej?
Kurację w walce przeciwko wszawicy przechodzą wszyscy domownicy. Ramię w ramię. Robisz ją raz i powtarzasz tydzień później. A potem masz spokój… przynajmniej do kolejnego spotkania z wszą ludzką…
1) Wyczesywanie – skrupulatne wyczesywanie włosów każdego dnia (przez minimum 10 dni), pasmo po paśmie, najlepiej specjalnym grzebieniem. Wyczeszesz przede wszystkim gnidy (czyli jaja wszy). Po takim zabiegu umyj włosy szamponem, a grzebyk – wodą z mydłem.