Data publikacji:

Ocet sabadylowy na wszy: jak stosować?


Dojrzała postać wszy wkłuwa się w skórę głowy i karmi krwią, co wywołuje swędzenie oraz zmiany skórne. Brzmi jak opowiadanie ze średniowiecza? Wszyscy byśmy tak chcieli. Niestety, wszawica atakuje i zwierzęta, i ludzi również w dzisiejszych czasach. Co zatem zrobić, gdy taka przypadłość dosięgnie ciebie i twoich najbliższych? Jak stosować ocet sabadylowy na wszy? Czy sabadylowy ocet zwalcza wszy?
dziewczynka

Jak atakują wszy i czym jest wszawica?


Wszawica to choroba pasożytnicza wywoływana przez wszy. Najczęściej atakuje wesz ludzka głowowa. Najbardziej narażone na złapanie wszy są przedszkolaki i dzieci w wieku szkolnym (statystycznie najbardziej popularna jest wszawica w grupie 4-11 lat), a rzadziej zaś dorośli. Do zarażenia wszawicą dochodzi przez:

- bezpośredni kontakt z osobą chorą, będącą gospodarzem dla dorosłych postaci wszy ludzkiej, czyli na przykład w czasie wspólnej zabawy;

- pośredni kontakt polegający na używaniu tych samych akcesoriów, na których znajdują się gnidy i wszy. Przykłady to: używanie tej samej czapki przez wiele osób, czesanie włosów jedną szczotką oraz wymiany spinek i gumek do włosów między dziećmi.

Jak objawia się wszawica? Uporczywe swędzenie oraz pogryziona skóra głowy prowadzą do drapania oraz powstawania nadkażeń bakteryjnych.

Kup ocet sabadylowy na wszy i skutecznie je wygnaj


Sabadyla lekarska, a dokładnie: nalewka z nasion sabadyli lekarskiej, to skuteczny środek na wszy, znany od pokoleń. Stosuje się ją w sposób następujący. Ocet sabadylowy rozprowadź na włosach, przykryj je czepkiem i pozostaw na około godzinę. Potem umyj włosy szamponem, a do spłukiwania ostatniego dodaj ocet kuchenny.
Sabadylowy ocet ma silne działanie owadobójcze i jest od zarania dziejów wykorzystywany do walki z wszami u ludzi oraz z pchłami u zwierząt. Ocet z sabadyli (Acetum Sabadillae), czyli z rosnącego w Ameryce Środkowej kichawca lekarskiego, oraz kwaśna nalewka z sabadyli (Tinctura Sabadillae acetosa) są uznawane za skuteczne. Uwzględnij jednak to, że obie substancje zawierają toksyczne alkaloidy i mogą być niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

Środki na wszy – czego użyć w walce z wszami?


Dobre i domowe sposoby na pozbycie się wszy z głowy to także stosowanie nalewek z piołunu, wrotycza i ostróżeczki oraz wcieranie ich w skórę głowy i włosy. Potem przykryj czepkiem na godzinę i umyj głowę dowolnym szamponem. Ten sam zabieg, ale z użyciem oleju kokosowego albo naparu z kopru włoskiego będzie tak samo skuteczny.

Postępowanie przy wszawicy


Walka z wszawicą obejmuje nie tylko gospodarza gnid i wszy. Jest to zorganizowana akcja, dotycząca wszystkich domowników oraz… grupy przedszkolnej oraz klasy szkolnej. Jeśli masz kontakt z osobą chorą, również możesz paść ofiarą wszy. Chorzy muszą zostać odizolowani od zdrowych, więc pozostają w domu, a ich odzież, ręczniki i pościel powinna być wyprana w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza.
Dodatkowo w czasie wszawicy wykonaj poniższe czynności, a pokonasz atak wszy:

- Zdezynfekuj wszelkie spinki, grzebienie, szczotki, gumki do włosów. Mocz je przez 15 minut w alkoholu albo w gorącej wodzie z mydłem. A dla większego spokoju i wygody - wyrzuć akcesoria i kup nowe.

- Odkurz dywany, obicia mebli i materace. Po sprzątaniu wymień worek z odkurzacza na nowy. Przed wyrzuceniem zużytego do śmietnika – zawiń go szczelnie w torbę foliową.

- Tego, czego nie możesz uprać (kask rowerowy, poduszka), zamknij w torbę foliową bez dopływu powietrza na 2-3 tygodnie.

Czego nie lubią wszy, czyli jak skutecznie pozbyć się wszy głowowej?


Kurację w walce przeciwko wszawicy przechodzą wszyscy domownicy. Ramię w ramię. Robisz ją raz i powtarzasz tydzień później. A potem masz spokój… przynajmniej do kolejnego spotkania z wszą ludzką…

1) Wyczesywanie – skrupulatne wyczesywanie włosów każdego dnia (przez minimum 10 dni), pasmo po paśmie, najlepiej specjalnym grzebieniem. Wyczeszesz przede wszystkim gnidy (czyli jaja wszy). Po takim zabiegu umyj włosy szamponem, a grzebyk – wodą z mydłem.
2) Ocet – ocet sabadylowy mamy już omówiony we wcześniejszej części, ale wiedz, że wszy nie znoszą też zapachu octu spirytusowego, a najprędzej z głowy wynoszą się, gdy poczują ocet winny. Natrzyj włosy, zawiń w chustę albo załóż czepek i trzymaj w cieple przez godzinę. Zmyj zwykłym szamponem.

3) Cięcie – obcinanie włosów na „zero” było kiedyś najskuteczniejszą metodą. Obecnie, dzięki środkom aptecznym i domowym sposobom, możesz zachować loki swoje i swoich dzieci.

4) Olejki eteryczne – olejek eteryczny z drzewa herbacianego oraz olejek kokosowy to coś, czego wszy nienawidzą. Rozcieńcz jeden z nich oliwą z oliwek lub wodą destylowaną, a potem załóż czepek na 30 minut. Na koniec wyczesz dokładnie włosy.
5) Nafta kosmetyczna na wszy – działa podobnie jak ocet i taki sam jest sposób jej stosowania. Ta domowa metoda na pozbycie się wszy ma jednak wadę – nafta nieprzyjemnie pachnie, a to może być uciążliwe dla chorego i domowników.

6) Szampon na wszy z apteki – pamiętaj, by szampon rozprowadzać zawsze na suchych włosach, by dotarł do skóry głowy. Pozostaw go tak na około 10 minut, a dopiero po tym czasie zwilż włosy i umyj je. Przed wysuszeniem starannie wyczesz pasma specjalnym grzebykiem.

Jak się chronić przed wszawicą?


Aby chronić się przed zasiedleniem głowy przez wszy, najbardziej skuteczna jest prewencja. Sprawdzaj codziennie skórę głowy dziecka uczęszczającego do placówek.
Pamiętaj – wszawica to nie patologia – nawet jeśli dbasz o czystość w domu. Twoje dziecko może przynieść wszy z przedszkola albo szkoły. Ale odpowiednie zabiegi (i cierpliwość) skutecznie zwalczą chorobę.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.