Data modyfikacji:

Niedociśnienie: jakie mogą być objawy? Przyczyny i leczenie

Wiele mówi się o nadciśnieniu, jednak warto wiedzieć, że także niebezpieczne jest niedociśnienie. Jest to schorzenie układu krążenia i jeżeli nie będzie odpowiednio leczone może prowadzić do bardzo groźnych powikłań. Warto poznać objawy, przyczyny, a także sposoby leczenia tej dolegliwości.

niedociśnienie

Niskie ciśnienie, hipotonia – co warto wiedzieć? 

Świadomość na temat zdrowego stylu życia jest coraz większa. Niestety nadal pokutuje przekonanie, że tylko nadciśnienie jest groźne. Ale tak nie jest. Otóż również niskie ciśnienie krwi bywa niebezpieczne. Nazywane jest często hipotensją lub hipotonią. O niedociśnieniu mówimy, gdy ciśnienie skurczowe spada poniżej 100 mm Hg, a rozkurczowe poniżej 60 mm Hg. Wbrew pozorom to zjawisko występuje nader często. Szacuje się, że dotyczy nawet 15% społeczeństwa, przy czym większość stanowią kobiety, młode dziewczyny, a także osoby szczupłe czy aktywne. 

Niedociśnienie – objawy, przyczyny 

Objawy niedociśnienia tętniczego krwi dają charakterystyczne symptomy. Niestety wiele osób je bagatelizuje, sądząc, że jest zwyczajnie przemęczona. Jeżeli jednak osłabienie organizmu, a także większa męczliwość utrzymują się przez kilka dni, to właśnie mogą być spowodowane niskim ciśnieniem. Często pojawiają się także senność oraz przewlekłe bóle głowy, które jest bardzo trudno opanować. Dodatkowo mogą pojawić się też:
  • omdlenia;
  • nudności;
  • przyspieszone tętno;
  • szumy uszne;
  • mroczki przed oczami;
  • zimne dłonie i stopy. 
Wszystkie te objawy mogą nasilać się podczas zmian pogody, gdy dochodzi do wahań ciśnienia atmosferycznego. 

Przeczytaj także: Jak podnieść ciśnienie? Wypróbuj te bezpieczne sposoby

Warto poznać też przyczyny niskiego ciśnienia. W wielu przypadkach mamy do ciśnienia z niedociśnieniem tętniczym pierwotnym. W tym przypadku nie ma konkretnej przyczyny tego schorzenia. Lekarze uważają, że występuje skłonność do dziedziczenia go. Najczęściej pojawia się u osób w średnim wieku bądź w okresie dojrzewania. Występuje też u kobiet wysokich oraz szczupłych. Innym rodzajem jest niedociśnienie wtórne. Pojawia się na skutek występujących chorób bądź przyjmowanych leków, ale może być też spowodowane niewłaściwym odżywianiem się. Występuje przy wielu schorzeniach układu krążenia, np. niewydolności serca, cukrzycy czy niedoczynności niektórych gruczołów endokrynnych. Hipotonia może być skutkiem nadużywania alkoholu, ale może też pojawić się na skutek przypadkowego przedawkowania leków hipotensyjnych. Kolejnym rodzajem hipotonii jest ortostatyczna. Objawy niedociśnienia w tym przypadku to szybki spadek ciśnienia, do którego dochodzi np. na skutek zmiany pozycji z siedzącej na leżącą. Częstość występowania tego rodzaju hipotonii zwiększa się, gdy pacjent zażywa leki moczopędne czy rozszerzające naczynia krwionośne. Ale ryzyko pojawienia się niedociśnienia rośnie też wraz z wiekiem. 


Niedociśnienie poposiłkowe – co warto wiedzieć? 

U osób w podeszłym wieku, ale też z otyłością czy chorobami układu krążenia, może dojść do hipotonii poposiłkowej. Rozpoznaje się ją na podstawie pomiaru ciśnienia dokonywanego w pozycji siedzącej zaraz po spożyciu posiłku. Mówimy wtedy, że dochodzi do niego, gdy spadek ciśnienia skurczowego jest większy bądź równy 20 mm Hg, a ciśnienie skurczowe spada poniżej 90 mm Hg. Takie ciśnienie utrzymuje się około 2-3 godziny po spożyciu posiłku bogatego w węglowodany, ale często występuje także, gdy chory zje posiłek pełny białka czy tłuszczów zwierzęcych. Najczęściej dochodzi wtedy do osłabienia, zawrotów, nudności, bóli wieńcowych serca, osłabienia wzroku, a nawet zaburzeń mowy. W niektórych przypadkach może dojść nawet do zaburzeń w krążeniu mózgowym. Ten patomechanizm spowodowany jest spadkiem oporu naczyniowego. Dochodzi też do rozszerzenia łożyska trzewnego i braku kompensacyjnego skurczu naczyń obwodowych.     

Leczenie niedociśnienia

Leczenie niedociśnienia zależy od wielu czynników. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie należy leczyć go na własną rękę. Jeżeli spowodowane jest zaburzeniami pracy układu krążenia, lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne. Lekami pierwszego rzutu są glikokortykosteroidy. Ich działanie opiera się na zatrzymaniu sodu w organizmie, przez co dochodzi do podwyższenia ciśnienia. Jeżeli ten lek nie przynosi spodziewanego skutku, zazwyczaj stosuje się efedrynę, metylofenidat, a także midodrynę. Jeżeli jednak niedociśnienie występuje od wielu lat, to można zastosować nieco bardziej naturalne sposoby. Często lekarze zalecają zwiększenie poziomu aktywności fizycznej. Może być to jazda na rowerze czy sporty aerobowe. Bardzo dobrze sprawdza się zumba. Bardzo ważne jest też nawadnianie organizmu. Należy wypijać minimum 2 litry wody dziennie. Trzeba natomiast unikać dużych ilości czosnku, natomiast można nieco zwiększyć podaż soli. Doraźnie ciśnienie podwyższy espresso czy czarna herbata. Dostępne są także suplementy na bazie kofeiny, guarany czy żeń-szenia. Ciśnienie podwyższają też ogórki kiszone. 

Niskie ciśnienie a wysoki puls 

Czasami może dojść do sytuacji, że pojawia się niskie ciśnienie, natomiast puls jest podwyższony. Warto wiedzieć, że niskie ciśnienie sprawia, że organy mogą być mniej ukrwione i dotlenione. Dlatego też organizm podwyższa tętno, zapewniając w ten sposób sprawniejszy przepływ krwi. Oczywiście niskie ciśnienie i wysoki puls mogą być też skutkiem odwodnienia, ale i chorób układu krążenia, i w żadnym wypadku nie należy tego problemu bagatelizować. Należy udać się do lekarza. Na pewno trzeba regularnie badać ciśnienie. Tutaj przydadzą się dobrej jakości ciśnieniomierze. Można wybrać naramienne, takie jak Omron M3 Comfort. Sprawdzi się także Braun Exactfit 3. Można zdecydować się także na ciśnieniomierz Medisana BU 510, który posiada zasilanie bateryjne.  
Autor: Dorota Wachholz