Data publikacji:

Jak dbać o układ krwionośny i o serce? Poradnik higieny układy krwionośnego

Serce to bez wątpienia jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. O mięsień, który odpowiada za krążenie krwi w organizmie, trzeba troszczyć się w szczególności, by cieszyć się długim zdrowiem. Okazuje się, że za wiele schorzeń serca odpowiada niewłaściwa higiena życia i złe nawyki. Już dziś dowiedz się więc, jak dbać o układ krwionośny. Wystarczą drobne zmiany, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, postaw na mądre praktyki! Co możesz zrobić dla swojego serca? Oto nasze podpowiedzi!
jak dbać o układ krwionośny

Jak zadbać o serce?

Wydaje ci się, że o serce powinni dbać jedynie ludzie starsi, u których już zdiagnozowano pewne choroby? To podstawowy błąd, ponieważ już w młodym wieku masz realny wpływ na to, jak twoje serce będzie pracować w podeszłym wieku. Nie wiesz, jak dbać o układ krwionośny? Na początku zacznij od analizy stylu życia i sprawdź, czy wszystko robisz z myślą o swoim sercu.
Jeśli serce pracuje prawidłowo, to wszystkie komórki (a więc też mózg mózg!) zostają odżywione. Co jednak może się stać, gdy krążenie krwi w organizmie będzie utrudnione? Dojdzie wtedy do niebezpiecznego niedotlenienia! W pierwszej kolejności przyczyni się do tego zła dieta. Wysokoprzetworzone produkty, fast foody i słodycze bogate w tłuszcze trans sprawiają, że w naczyniach krwionośnych odkładają się blaszki miażdżycowe zmniejszające elastyczność naczyń krwionośnych i uniemożliwiające prawidłowy przepływ krwi.
Jak dbać o układ krwionośny? Zastanów się również, jak wygląda twoja codzienna dawka ruchu, czy się wysypiasz i czy często sięgasz po używki!

Jak zadbać o serce? Jedz zdrowo!

Powiedzieliśmy już, że niewłaściwa dieta zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Oczywiście nie oznacza to, że już dziś musisz zapomnieć o swoim ulubionym deserze czy pizzy – w życiu liczy się przede wszystkim harmonia. Naucz się komponować wartościowe posiłki i zacznij od wprowadzenia do jadłospisu większej ilości warzyw i owoców. Sięgaj po węglowodany złożone oraz po zdrowe tłuszcze: orzechy włoskie, oliwę, miękkie margaryny roślinne czy tłuste ryby morskie.
Co jest dobre na serce? Zadbasz o jego zdrowie razem z regularnymi posiłkami. Jedz 4–5 razy dziennie i wypijaj co najmniej 1,5 litra wody. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych dań, dzięki którym nie zrezygnujesz z tego, co lubisz i zadbasz jednocześnie o dobre nawyki żywieniowe.
  • Klasyczną pizzę cztery sery zamień na margheritę posypaną rukolą.
  • Zamiast pszennych naleśników z mascarpone sięgnij po naleśniki z mąki orkiszowej i dodaj do nich chudy twaróg, starte jabłko oraz szczyptę cynamonu z łyżeczką miodu.
  • Kanapki przygotowane do pracy urozmaić sałatą oraz sezonowymi warzywami. Wędliny możesz wymienić także na domowe pasty kanapkowe.
  • Na podwieczorek nie zjadaj paczki ciastek – postaw na 2–3 kostki gorzkiej czekolady, jogurt naturalny oraz garść malin.
  • Karkówkę z frytkami wymień na grillowanego kurczaka, pieczone ziemniaczki i sałatkę z pomidorów, zielonego ogórka oraz czarnych oliwek.
  • To proste praktyki, dzięki którym dbanie o serce jest nie tylko przyjemne, ale też bardzo smaczne. Na jeden z najzdrowszych, prosercowych jadłospisów składa się dieta śródziemnomorska.
    Pamiętaj również, że układ krążenia nie przepada za zbyt dużą ilością soli (od której kipią wysokoprzetworzone produkty – fast foody, gotowe dania czy wędliny). Dziennie spożywaj maksymalnie jedną łyżeczkę tej przyprawy i zwróć się w stronę aromatycznych ziół, które urozmaicą smak serwowanych potraw.

    Co jest dobre na serce? Ruch

    Zdrowa dieta powinna iść oczywiście w parze z aktywnością fizyczną. Stopień trudności i tempo ćwiczeń dopasuj do swoich możliwości – najlepiej sprawdzi się jednak ruch o charakterze wytrzymałościowym. To on – wykonywany regularnie – przyczyni się między innymi do obniżenia ciśnienia tętniczego, wzmocni naczynia krwionośne, poprawi pojemność płuc oraz sprawi, że wszystkie komórki (dzięki dobrej pracy serca!) zostaną dotlenione.
    Które aktywności fizyczne wziąć pod uwagę i jak dbać o układ krążenia dzięki nim? Postaw na szybsze spacery, nordic walking, bieganie czy pływanie. Pamiętaj, by ćwiczyć 2–3 razy w tygodniu przez około 45 minut. Na co dzień nie zapominaj też o ruchu spontanicznym – spacer do pracy, taniec czy szybsze wejście po schodach nie kosztują dużo, a bardzo pozytywnie wpływają na ogólne samopoczucie i serce.

    Jak dbać o układ krążenia? Po prostu się wysypiaj

    Niby nic, a jednak... Jeśli chcesz zatroszczyć się o swoje serce i układ krążenia, zadbaj o zdrowy sen. W trakcie nocnej regeneracji dotlenisz komórki, a w ciągu dnia znacznie lepiej poradzisz sobie ze stresującymi sytuacjami. Zwiększy się również twoją odporność i ochronisz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
    Nie śpij ani zbyt mało, ani zbyt dużo – optymalnie to około 7–8 przespanych godzin. Co jeszcze zwiększy komfort twojego wypoczynku?
  • Odpowiednia temperatura w sypialni, która nie przekracza 21 stopni Celsjusza.
  • Przewietrzone pomieszczenie.
  • Pościel oraz piżama z naturalnych materiałów.
  • Wieczorny spacer lub relaks z dala od telefonu, komputera czy telewizora.
  • Lekkostrawna kolacja.
  • Jak dbać o układ krwionośny? Opanuj stres

    Zastanawiasz się, co jest dobre na serce? Oczywiście w miarę spokojne życie z niewielką ilością stresu. Doskonale wiemy, że współczesne tempo, obowiązki i zawodowe wyzwania nie wpływają korzystnie na naszą kondycję psychiczną, ale warto zadbać o praktyki, dzięki którym przynajmniej spróbujemy zminimalizować czynniki stresogenne. Pomyśl, jak możesz się odprężyć, i wybierz taką aktywność, która sprawia ci najwięcej przyjemności.
    Dąż do tego, by nie łączyć życia osobistego z zawodowym. Nawet jeśli twoja kariera ma decydujący wpływ na wygląd dnia, znajdź moment, w którym wyłączysz telefon i wylogujesz się z firmowej skrzynki mailowej, by poświęcić się pasji, rodzinie czy przyjaciołom.
    Poszukaj angażującej aktywności, która odwróci twoją uwagę od codziennych obowiązków i stanie się jednocześnie twoją pasją. Kurs gotowania? Pływanie? A może robótki ręczne – zaangażuj się w aktywne spędzanie wolnego czasu. Postaw również na ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne oraz wykonuj je cyklicznie, tak by stworzyć swoje kojące rytuały.

    Dbaj o serce z regularnymi badaniami

    Jeśli chcesz przez długi czas cieszyć się dobrym zdrowiem i zadbać o układ krążenia, to wykonuj regularne badania i sprawdzaj poziom cholesterolu. Jeśli podwyższeniu ulegnie „tenzły, łatwo to zauważysz. Choroby serca niestety dotykają coraz więcej osób (właśnie przez nie do końca dobrą higienę życia) – dlatego w przypadku ich wystąpienia postaw na zmianę stylu życia oraz wdróż odpowiednie leczenie.
    Pamiętaj również, że jeśli chcesz zatroszczyć się o swój układ krążenia, potrzebna jest stała zmiana nawyków, a nie tylko chwilowe zrywy. Dbaj o regularność ćwiczeń, pamiętaj, by się wysypiać oraz wprowadź do swojego menu więcej zdrowych, nieprzetworzonych produktów. Spacer, pomidor dodany do kolacji czy chwila relaksu z książką w wannie nie brzmią wcale jak zdrowotna kara, tylko... porcja przyjemności na ratunek sercu.
    Zdjęcie: prathanchorruangsak/Envato Elements
    Autor: Anna Mlonka