Data modyfikacji:

Nerwica – objawy, przyczyny i sposoby leczenia


Każdy choć raz spotkał się z pojęciem nerwicy, jednak nie wszyscy wiedzą, na czym tak naprawdę polega to zaburzenie. Nie można rozumieć go jako poddenerwowanie, które od czasu do czasu dotyczy każdego człowieka. Nerwica jest problemem, który trwale utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, jak rozpoznać jej objawy i co zrobić, aby zapanować nad chorobą.
kobieta
Jesteś stale zdenerwowany, nie możesz spać, czujesz ogromny stres i lęk. Czy to zwyczajny „gorszy okres”, a może już nerwica? Jak rozpoznać jej objawy, by w porę zareagować?

Czym jest nerwica? Jak się objawia?


Nerwica należy do lękowych zaburzeń psychicznych, u których podstaw, najogólniej mówiąc, leżą nierozstrzygnięte konflikty oraz niezrealizowane pragnienia. Charakteryzuje się współistnieniem objawów somatycznych (fizycznych) oraz psychicznych, które utrudniają choremu codzienne funkcjonowanie, a często nawet wykluczają go z życia społecznego. Według statystyk, na nerwicę może cierpieć nawet 8 milionów Polaków.

Przyczyny nerwicy


Za główne powody nerwicy uznaje się różnego rodzaju wewnętrzne konflikty, które wpływają na postrzeganie rzeczywistości, a także własnej osoby. Mogą być to rozmaite niezrealizowane pragnienia, doznane w przeszłości krzywdy, sytuacje, z którym osoba dotknięta zaburzeniem, mimo upływu czasu, nie jest w stanie się pogodzić.

Przykładowym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia nerwicy może być toksyczna relacja z rodzicem, przeżycie groźnego wypadku, brak spełnienia zawodowego. Nerwica może pojawić się wskutek nieprzepracowania danego problemu i tłumienia go w sobie przez dłuższy czas.

Oczywiście, nie każdy życiowy problem i dylemat to powód do rozwoju zaburzenia psychicznego. W końcu każdy z nas boryka się z ukrytymi pragnieniami, których zrealizowanie nie jest możliwe. Trzeba pamiętać, że niektóre osoby są bardziej podatne na nerwicę od innych. Zaburzeniu sprzyja długotrwały stres, niezdrowy styl życia, a także ogólne osłabienie organizmu (np. wskutek trudnej choroby).

Jakie są objawy nerwicy?


W przebiegu nerwicy zauważa się współwystępowanie objawów psychicznych z somatycznymi, przy czym te drugie z reguły pojawiają się najpierw. Osoba dotknięta nerwicą może odczuwać bardzo realne dolegliwości fizyczne, sugerujące występowanie poważnej choroby. Mogą dotyczyć one praktycznie każdej części ciała. Objawy somatyczne nerwicy to najczęściej:

• bóle głowy,
• bóle mięśni i stawów,
• wymioty,
• biegunki,
• zaparcia,
• nadciśnienie,
• impotencja,
• drętwienie kończyn,
• wrażenie ucisku i bólu w klatce piersiowej.

Jak widać, fizyczne objawy nerwicy mogą być bardzo rozmaite. Gdy się pojawiają, chory z reguły nie jest jeszcze świadomy, że problem tkwi w jego psychice. Powoduje to eskalację napięcia nerwowego (kłucie w klatce może wydawać się zwiastunem zawału itp.). Osoba skarżąca się na dolegliwości z reguły przechodzi szereg badań, które nie wykazują żadnych nieprawidłowości. Mimo dokuczliwych objawów, organizm chorego na nerwicę funkcjonuje prawidłowo.

Oczywiście, symptomy nerwicy to również szereg sygnałów psychicznych. Do tych, które powinny stanowić sygnał alarmowy, zaliczamy:

• zmienność nastrojów,
• bezsenność,
• apatię,
• lęk,
• problemy z pamięcią i koncentracją,
• zaburzenia przeżywania (odczuwania emocji).

Trzeba dodać, że nerwica diagnozowana jest na podstawie objawów utrzymujących się długotrwale, przez okres co najmniej miesiąca. Krótka, kilkudniowa chandra nie powinna być wskazaniem do wizyty u psychologa. Należy obserwować swój organizm przez dłuższy czas, a jeśli to możliwe, poprosić bliskich o wyrażenie zdania na temat ewentualnej zmiany zachowania.

Choroba nerwica – objawy, rodzaje


Istnieją różne odmiany nerwic, odnoszące się do objawów towarzyszących zaburzeniu. Oto te najczęściej diagnozowane w gabinetach psychologicznych:

• Nerwica depresyjna

Charakteryzuje się podwyższonym napięciem nerwowym z towarzyszącymi mu stanami depresyjnymi. Nieleczona nerwica depresyjna może przerodzić się w depresję.

• Nerwica natręctw

Objawami nerwicy natręctw są obsesyjne myśli i często irracjonalne zachowania, których chory dopuszcza się w celu rozładowania lęku. Popularne przykłady stanowi bardzo częste mycie rąk lub ogólna obsesja dotycząca czystości.

• Nerwica lękowa

Objawia się napadami paniki związanymi z rozmaitymi obawami chorego. Częstymi powodami ataków są lęki o własne zdrowie lub strach przed kontaktami społecznymi.

• Nerwica histeryczna

Symptomami tej odmiany nerwicy są ataki o charakterze „teatralnym”, na przykład udawane omdlenia.

Nerwica: jej objawy i sposoby leczenia


Choć nerwica należy do częstych zaburzeń psychicznych, jej zdiagnozowanie nie jest proste. Z reguły lekarz najpierw musi wykluczyć szereg chorób somatycznych, by w końcu skierować pacjenta na badanie psychologiczne.

Na całe szczęście, współczesne zdobycze psychologii pozwalają na bardzo skuteczne leczenie rozmaitych nerwic. Klucz do sukcesu stanowi połączenie farmakoterapii z psychoterapią, przy czym ta pierwsza nie zawsze okazuje się konieczna.

Leki podawane w nerwicy mają z reguły działanie przeciwpsychotyczne oraz uspokajające. Podaje się je, gdy chory ze względu na zły stan psychiczny nie jest w stanie podjąć współpracy przy psychoterapii. Po ustabilizowaniu jego stanu psychicznego, warto rozpocząć sesje terapeutyczne, które w leczeniu nerwicy dają najlepsze rezultaty.

W trakcie psychoterapii specjalista skupia się przede wszystkim na źródle nerwicy – jego zdiagnozowaniu i przepracowaniu. Czasem dotarcie do ogniska problemu zajmuje sporo czasu, jednak jest to konieczne, aby osoba z nerwicą nauczyła się panować nad swoim zaburzeniem. Sesje terapeutyczne pomagają w nauce asertywności, walce ze stresem oraz zmianie poglądów na różne sprawy.

Zapobieganie nerwicy


Warto mieć świadomość, że każdy z nas w dużej mierze może ograniczyć ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych, w tym również nerwicy. Ogromne znaczenie mają tu zdrowy styl życia i troska o zdrowie psychiczne.

• Dbaj o zbilansowaną dietę bogatą w składniki wspierające pracę mózgu (magnez, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B). Jedz ryby, kasze, orzechy, warzywa zielone i strączkowe, gorzką czekoladę.
• Unikaj alkoholu i papierosów.
• Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej, która pomaga rozładować stres.
• Zadbaj o zdrowy sen (minimum 8 godzin na dobę).
• Znajduj czas na relaks i ulubione zajęcia.
• Nie bój się prosić bliskich o pomoc, gdy masz problem.

Nerwica – objawy. Podsumowanie


Nie każde zdenerwowanie bądź stres można nazywać nerwicą. To poważne zaburzenie wymagające leczenia. Aby go uniknąć, należy dbać o siebie w sposób holistyczny, troszcząc się o higienę psychiczną oraz zdrowe ciało. Jeśli podejrzewasz u siebie nerwicę, zgłoś się do psychologa – przy podjęciu współpracy ze specjalistą, szanse na szybkie opanowanie problemu są wysokie.