Jakie są objawy niedoboru magnezu?
Niedobór magnezu objawia się osłabieniem całego organizmu i zmęczeniem, a nawet nudnościami i brakiem apetytu. U kobiet mogą pojawić się bolesne miesiączki.
Magnez jest ważnym składnikiem dla poprawnej pracy jelit, a jego niedoborom mogą towarzyszyć zatwardzenia. Niedobór magnezu skutkuje zmniejszoną syntezą serotoniny, obniża się więc poziom „hormonu szczęścia” w organizmie. Z tego też powodu uważa się, że brak magnezu może być jedną z przyczyn występowania depresji. Gdy w organizmie brak jest magnezu, człowiek jest senny i bez energii, jednocześnie ma jednak problemy z zaśnięciem. Zbyt mała ilość tego składnika negatywnie wpływa na pracę wątroby. Popularnym stwierdzeniem jest też łączenie niedoboru magnezu z bolesnymi skurczami. Magnez jest elektrolitem, który wpływa na nawodnienie organizmu. Nie udowodniono, by skurcze brały się z bezpośredniego braku magnezu, lecz najprawdopodobniej przyczyną ich powstawania jest właśnie słabe nawodnienie. Magnez więc rzeczywiście może okazać się przydatny podczas leczenia tej dolegliwości poprzez swoje właściwości elektrolitowe.
Co hamuje wchłanianie magnezu?
Należy pamiętać, by nie spożywać magnezu z grupą składników, które hamują jego wchłanianie. Substancjami ograniczającymi przyswajalność magnezu są: wapń, żelazo, alkohol, a także składniki wielu antybiotyków. Kolejnym związkiem, który hamuje wchłanianie magnezu, jest kofeina. Należy pamiętać, by nie popijać magnezu kawą ani herbatą. Najlepszym napojem do popijania tabletek jest woda bez żadnych dodatkowych substancji. Warto również wspomnieć, że podczas przetwarzania żywności, produkty spożywcze tracą cenne składniki, w tym magnez.
Magnez – jaki wybrać? Jakie są zasady przyjmowania magnezu?
Magnez występuje jako lek dostępny bez recepty oraz jako suplement diety. Wybór zatem jest szeroki. Przyjmuje się, że najlepszą formą podaży jest przyjmowanie magnezu w tabletkach oraz magnezu w proszku. Nie poleca się przyjmowania magnezu w postaci kremów czy olejków. Skóra, przez fakt pełnienia funkcji ochronnej, tworzy swoistą barierę i przyswajalność magnezu w takiej formie może być znikoma. Z tego też powodu magnez w tabletkach jest zdecydowanie najpopularniejszą formą suplementacji.
Zapotrzebowanie na magnez dla osób dorosłych wynosi około 300 mg (dla kobiet) do 400-500 mg (dla mężczyzn). Nie warto przekraczać dawki 500 mg dziennie. Magnez w dużych dawkach może powodować biegunkę poprzez swoje właściwości przeczyszczające. Wówczas składnik nie wchłonie się w oczekiwanym stopniu.