Data modyfikacji:

Najgorsze ćwiczenia na brzuch

Przed wakacjami każdy z nas marzy o wyrzeźbieniu tzw. „sześciopaka”. Nie wszystkie ćwiczenia mu służą – sprawdźmy najgorsze zestawy na brzuch i nie popełniajmy tych samych błędów. Wytrenowanie mięśni brzucha to niełatwe zadanie. Zobaczmy zatem, jakie ćwiczenia z pewnością nam w tym nie pomogą.

Przedstawiamy najgorsze ćwiczenia na brzuch.

Brzuszki na skośnej ławeczce

Większość z nas trenując na siłowni wykonuje te ćwiczenia z myślą o mięśniach brzucha. W pozycji z głową w dół bardziej pracują jednak mięśnie biodrowo-lędźwiowe – nie przybliżają nas więc do wymarzonego „sześciopaka”.

Brzuszki z wyprostowanymi nogami

To ćwiczenie tylko pozornie angażuje mięśnie brzucha – bardziej zaangażowane są mięśnie znajdujące się w okolicach ud i bioder. Dodatkowo osoby skarżące się na dolegliwości odcinka szyjnego kręgosłupa mogą odczuć przeciążenie w tej okolicy.

Kółko do ćwiczeń

Ćwiczenie przypomina „plank”, czyli popularną pozycję wspomagającą mięśnie brzucha, dlatego powszechnie uważa się, że treningi z kółkiem pomogą wyrzeźbić sześciopak. Bardziej efektywnie działają one jednak na mięśnie ramion oraz pleców.

Kołyska do ćwiczeń

Korzystanie z tego rodzaju akcesoriów wbrew pozorom nie wpływa na szybsze zbudowanie estetycznego „kaloryfera” na brzuchu – wykazano, że ich działanie pomaga jedynie minimalne, lepiej więc skupić się na bardziej angażujących treningach.

Skłony z hantlami

Boczne skłony z hantlami to ćwiczenia działające efektywnie na mięśnie przykręgosłupowe. Wykazano jednak, że nie angażują brzucha, zwłaszcza jeśli obciążenie umieszczone jest w obu dłoniach.

Jak prawidłowo wykonać brzuszki?

Tekst: Redakcja Dbam-o-siebie.pl