Data modyfikacji:

Nadmiar witaminy D: objawy i skutki uboczne. Jak się pozbyć nadmiaru witaminy D?


Dziś zwiększa się nasza świadomość, jak istotną rolę dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu odgrywa witamina D. Jej niedobór może prowadzić do wielu przykrych dolegliwości. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, że przedawkowanie tego składnika również jest niebezpieczne? W poniższym artykule wyjaśniamy, co może świadczyć o nadmiarze witaminy D – zapraszamy do lektury!
tabletki

Nadmiar witaminy D3 – objawy


Roli witaminy D nie należy bagatelizować! Najważniejsze źródła witaminy D to światło słoneczne, można odnaleźć ją także w żółtkach jaj, rybach morskich czy pełnotłustych produktów mlecznych. Większość osób zmaga się jednak z jej niedoborami, które trzeba uzupełnić odpowiednią suplementacją. Od czego jednak należy zacząć? Oczywiście od wykonania badań krwi. To one pozwolą określić, z jak dużymi brakami się zmagamy i jaka dawka preparatu będzie w pełni dostosowana do indywidualnych potrzeb. Co więcej – nadmiar witaminy D również może być niebezpieczny, dlatego też tak istotną rolę odgrywa jej prawidłowa podaż.

Witamina D3 w formie cholekalcyferolu powstaje w organizmach zwierzęcych na skutek syntezy skórnej. Dochodzi do niej w trakcie promieniowania słonecznego UVB. Co jednak może się stać, gdy źle oszacujemy dawkę i będziemy zażywać znacznie więcej suplementów? Jak rozpoznać nadmiar witaminy D? Objawy, które powinny wzbudzić niepokój, prezentujemy poniżej. Podpowiadamy także, co zrobić z nadmiarem witaminy D w organizmie.

Nadmiar witaminy D3 – objawy u dorosłych


Jak wygląda nadmiar witaminy D3 u dorosłych? Objawy najczęściej świadczące o jej zbyt wysokim poziomie to między innymi:

• gorsze samopoczucie, któremu towarzyszy otępienie i osłabienie;
• nadpobudliwość, problemy z koncentracją;
• dolegliwości płynące ze strony układu pokarmowego: wymioty, bóle brzucha, zaparcia;
• nadmierne pragnienie i częste oddawanie moczu;
• bóle głowy;
• wysypki, świąd skóry.

Witamina D odpowiada między innymi za prawidłowe utrzymanie struktury kośćca i stężenie wapnia we krwi, wzmacnia odporność, reguluje wydzielanie insuliny. Jeśli jednak jest jej w organizmie za dużo, może prowadzić do zatrucia organizmu. Nadmiar witaminy D3 wiąże się bowiem z odkładaniem wapnia w tętnicach, sercu czy nerkach.

Jeśli zastanawiasz się więc, czy nadmiar witaminy D3 szkodzi, odpowiedź jest prosta – jest on bardzo niebezpieczny dla zdrowia!

Nadmiar witaminy D3 – skutki


Powyżej zaprezentowaliśmy objawy, które towarzyszą nadmiarowi witaminy D3. Warto pamiętać jednak, że sygnały wysyłane przez nasze ciało świadczą o niepokojących procesach, toczących się w organizmie. Do czego prowadzi nadmiar witaminy D3? Skutki uboczne przedawkowania mogą prowadzić do wielu poważnych schorzeń. Nadmiar D3 może:

• zaburzyć prawidłową pracę serca;
• przyczynić się do kamicy nerek oraz pęcherzyka żółciowego;
• gromadzić wapń w tętnicach, sercu, nerkach.

Nadmiar witaminy D u dzieci prowadzi między innymi do chorób układu kostnego. Przyszłe mamy także powinny dbać o utrzymanie prawidłowego poziomu tego składnika. Nadmiar witaminy D w ciąży może prowadzić do deformacji płodu.

Sprawdź także jakie witaminy na włosy warto stosować.

Nadmiar witaminy D – leczenie


Jak pozbyć się nadmiaru witaminy D? Oczywiście najprościej byłoby nie dopuszczać do jej przedawkowania, co wiąże się z wykonywaniem regularnych badań. Jeśli jednak zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, zacznijmy od zaprzestania suplementacji i niezwłocznie zgłośmy się do lekarza. Specjalista zleci wykonanie morfologii, a jeśli będzie konieczne, przepisze też dodatkowe leki oraz zaleci ograniczenie ilości wapnia w diecie.

Warto pamiętać, że świadoma i prowadzona pod okiem lekarza suplementacja jest na ogół bezpieczna. Trzeba zachować jedynie rozsądek i nie przyjmować ślepo wszystkich preparatów z witaminą D. Nadmiar tego składnika nie będzie wtedy naszym zmartwieniem.
Autor: Anna Mlonka