Data modyfikacji:

Masło orzechowe – rodzaje. Które jest najzdrowsze?

Masło orzechowe może być smacznym i zdrowym dodatkiem do pieczywa czy domowych deserów. Jeszcze do niedawna, na rynku dominowało masło z orzechów arachidowych – dziś wybór jest o wiele szerszy. Dowiedz się, jak wybrać najlepsze masło orzechowe – rodzaje tego przysmaku różnią się właściwościami odżywczymi!

Jakie są rodzaje masła orzechowego?

1. Masło orzechowe z orzechów arachidowych
2. Masło orzechowe z orzechów nerkowca
3. Masło orzechowe z migdałów
4. Masło orzechowe z orzechów brazylijskich
5. Masło orzechowe z orzechów laskowych

Na co zwrócić uwagę, kupując masło orzechowe?

Zastanawiasz się czy masło orzechowe jest zdrowe? Pamiętaj, że nie wszystkie masła orzechowe przysłużą się twojemu zdrowiu. Przed kupnem, warto dokładnie przestudiować skład masła – nie powinien znaleźć się w nim olej palmowy w żadnej formie. Dodatkowo, dobre masła orzechowe składają się w 90% z orzechów. W dobrych masłach orzechowych, nie ma miejsca na cukier i sól

Masło orzechowe z fistaszków – tak czy nie?

Do niedawna, masło z orzechów arachidowych było tym najpopularniejszym. Było również pierwsze – powstało w USA już w XIX wieku. Ostatnie doniesienia wskazują, że nie jest to jednak najzdrowszy wybór – biologicznie, fistaszkom bliżej do strączków, niż orzechów.


Masła orzechowe – rodzaje

Jakie masła orzechowe spotkasz na rynku? Dziś wybór jest o wiele szerszy, niż do niedawna.

1. Masło orzechowe z orzechów arachidowych

Występuje w formie gładkiej lub z kawałkami orzechów. Orzeszki ziemne są źródłem niacyny, flawonoidów, błonnika oraz białka (co wynika z tego, że przynależą do roślin strączkowych). Masło orzechowe z fistaszków będzie zatem naprawdę sycące.

Dodatkowo, po masło z fistaszków powinni sięgać ci, którym doskwiera stres – orzechy ziemne mają sporo witaminy PP, dobroczynnie działającej na układ nerwowy.

2. Masło orzechowe z orzechów nerkowca

Cechuje się słodkawym i delikatnym smakiem. Masło z nerkowców cenione jest za to, że obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, poprawiając wrażliwość tkanek na insulinę.  Ponadto, orzechy nerkowca pomagają w obniżeniu ciśnienia krwi oraz regulacji poziomu cholesterolu. Jak większość orzechów, dostarczają sporo magnezu, który skutecznie łagodzi stres.

3. Masło orzechowe z migdałów

Masło migdałowe to skarbnica witamin – znajdziesz w nim witaminy A, ,E, C i witaminy z grupy B. Ponadto, zawiera sporo magnezu, miedzi, żelaza oraz cynku. Zawiera również amigdalinę, która podejrzewana jest o właściwości leczące nowotwory.

4. Masło orzechowe z orzechów brazylijskich

Orzechy brazylijskie cenione są za znakomity wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Dowiedziono, że już kilka orzeszków może wpłynąć pozytywnie na profil lipidowy człowieka. Masło z tych orzechów poprawia dodatkowo jakość męskiego nasienia, wspomaga pracę mózgu a nawet wspomaga odchudzanie. Orzechy brazylijskie są jednymi z najtłustszych – składają się jednak na nie zdrowe tłuszcze nienasycone. Zdaniem wielu, ten rodzaj masła orzechowego można określić jako najzdrowszy.

5. Masło orzechowe z orzechów laskowych

Spora ilość wapnia i fosforu sprawia, że masło z orzechów laskowych doskonale wzmacnia kości i zęby. Zawartość witamin A, E, C i B sprawia, że masło to wspomaga odporność i pomaga w uzupełnieniu niedoborów.

W Świecie Rodziców przeczytasz o wpływie witaminy D3 na zdrowie dziecka.

Masło orzechowe – przepis

Czy masło orzechowe można zrobić samodzielnie? Oczywiście! Idealne masło orzechowe składa się tylko i wyłącznie z przetartych orzechów. Aby zrobić je samodzielnie, wystarczą ci orzechy oraz naprawdę mocny blender lub młynek, który zdoła je gładko zmielić. Dobra wiadomość jest taka, że samodzielnie zrobione masło orzechowe jest nawet 2 razy tańsze od sklepowego.

Masła orzechowe, niezależnie od rodzaju, stanowią źródło witamin i doskonałe wsparcie dla mózgu. Warto włączyć je do codziennej diety – zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się przygotować je samodzielnie.


Autorka: Joanna Stanuch