Data publikacji:

Maść z kasztanowca na żylaki: jak zrobić?

Kasztanowiec zwyczajny jest drzewem o bogatej liście właściwości leczniczych. Zarówno jego kwiaty, jak i owoce wykazują pozytywne działanie oraz są chętnie stosowane przez osoby zmagające się z problemami w obszarze układu krwionośnego. W zależności od sposobu pozyskania wyciągu z kasztanowca, można otrzymać inny preparat. Warto dopasować formę do indywidualnych potrzeb, tak aby jej stosowanie było jak najbardziej komfortowe.

maść z kasztanowca na żylaki

Właściwości kasztanowca – na co pomaga?

Wyciąg z kasztanowca, będący kluczowym składnikiem wszelkich preparatów z kasztanowca, posiada szereg właściwości leczniczych. Przede wszystkim wykazuje działanie wspierające układ krwionośny. Uelastycznia i wzmacnia naczynia, działa przeciwzakrzepowo, rozrzedzając krew i zmniejszając jej lepkość. Dodatkowo przyspiesza przepływ krwi. Działania te wpływają pozytywnie w przypadku wystąpienia obrzęków, stanów zapalnych czy żylaków. Maść z kasztanowca na ból nóg sprawdza się ze względu na swoje działanie w obrębie układu krwionośnego. Kluczowym składnikiem wpływającym na skuteczność preparatów z kasztanowca są saponiny oleananu. Odpowiadają one za działanie przeciwzakrzepowe.

Wpływ maści z kasztanowca na żylaki i obrzęki

Maść z kasztanowca ma wyjątkowo szerokie działanie. Zawarte w niej substancje lecznicze wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Najczęściej stosowana jest w leczeniu żylaków – zarówno nóg, jak i odbytu, lecz bywa także wykorzystywana przy innych zaburzeniach krążenia i zakrzepowym zapaleniu żył. Może być aplikowana także na przekrwienia, obrzęki i siniaki. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować jej bezpośrednio na otwarte rany i błonę śluzową.

Przeczytaj także: Żylaki a bieganie

Maść z kasztanowca na żylaki jest najbardziej rozpowszechnionym zastosowaniem. Przyczyną powstawania żylaków jest nieprawidłowe działanie pompy mięśniowej. Przy uszkodzonych zastawkach w żyłach, krew mająca dotrzeć do serca cofa się i zalega. Na żylaki szczególnie narażone są osoby prowadzące siedzący tryb życia.

Maść z kasztanowca na hemoroidy stosowana jest podobnie jak w przypadku żylaków nóg. Hemoroidy są bowiem żylakami odbytu i wymagają podobnego działania leczniczego.

Domowy preparat przeciw żylakom z kwiatów kasztanowca

Maść z kasztanowca, wykonana z kwiatów, pomaga na żylaki, ale wpływa również pozytywnie na odporność i nadciśnienie. Bywa niekiedy nazywana również bigosem z kasztanowca. Jak zrobić maść z kwiatów kasztanowca? Nie jest to nic trudnego. Konieczne jest znalezienie co najmniej dziesięciu kwiatów kasztanowca. Dodatkowo potrzebne jest trzysta mililitrów oleju, sto pięćdziesiąt mililitrów wody oraz tyle samo spirytusu. Wszystkie płyny należy wlać do garnka i podgrzać do około czterdziestu stopni Celsjusza. Następnie trzeba dodać rozdrobnione kwiaty kasztanowca i zamieszać. To właśnie ten etap spowodował powstanie nazwy „bigos z kasztanowca”.

Garnek należy dokładnie przykryć i przez godzinę utrzymywać w temperaturze czterdziestu stopni Celsjusza. Konieczne jest również systematyczne mieszanie. Po tym czasie mieszanka powinna zostać pozostawiona do ostygnięcia. Gdy będzie już chłodna, należy raz jeszcze dokładnie ja wymieszać i przecedzić, mocno odciskając masę. Powstały płyn wystarczy przelać do butelki.

Przed korzystaniem z maści warto mocno wstrząsnąć butelką, tak aby wszystkie warstwy ponownie się połączyły. Przepis na maść z kwiatów kasztanowca nie jest skomplikowanym procesem, bez problemu każda osoba borykająca się z obrzękami i żylakami może przetestować to rozwiązanie.

Maść z kasztanowca – przepis

Maść z kasztanowca, jak zrobić? Nie tylko kwiaty kasztanowca mają pozytywne właściwości. Maść z kasztanowca na żylaki może być wykonana również ze świeżych kasztanów. Do jej wykonania oprócz kasztanów potrzebny będzie jeszcze czterdziestoprocentowy alkohol oraz baza tłuszczowa. W niektórych sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest także wyciąg z kasztanowca na żylaki. Świeże, dokładnie rozdrobnione owoce kasztanowca należy zalać podgrzanym do sześćdziesięciu stopni Celsjusza alkoholem. Po kilku dniach powstały płyn można stosować do nacierania miejsc z obrzękiem.

Dla większej wygody korzystania z leczniczych właściwości kasztanów można wykonać również gęsty balsam. W tym przypadku konieczne jest przygotowanie maceratu i połączenie go z wazeliną lub inną bazą. Pierwszym krokiem jest dokładne obranie świeżych kasztanów z brązowej skórki i drobne pokrojenie. Tak przygotowane należy włożyć do szklanego naczynia i zalać olejem, tak aby były dokładnie zakryte. Wypełnione naczynie w następnej kolejności trzeba włożyć do garnka i w kąpieli wodnej gotować na małym ogniu przez trzy godziny. Tak powstały macerat należy dokładnie przecedzić i korzystać podobnie jak z wyciągu – nacierając miejsca objęte żylakami i obrzękiem.

Po połączeniu maceratu z woskiem pszczelim lub olejem kokosowym powstanie wygodna w korzystaniu maść. Dla uzyskania dodatkowych właściwości można wzbogacić ją o witaminę E lub olejki eteryczne.

Przeciwskazania do stosowania preparatów zawierających wyciąg z kasztanowca

Podstawowym przeciwskazaniem do stosowania maści z kasztanowca jest stwierdzone wcześniej uczulenie na którykolwiek składnik. Należy pamiętać, aby nie stosować jej leczniczo w przypadku występowania ran oraz owrzodzeń. Ważnym przeciwskazaniem do korzystania z maści z kasztanowca jest także niewydolność nerek. Preparaty wykonane z owoców i kwiatów kasztanowca wykazują właściwości przeciwzakrzepowe, przez co są niewskazane dla osób z problemami związanymi z krzepliwością krwi oraz zmagającymi się z licznymi wylewami podskórnymi.
Autor: Ewa Malinowska