Data modyfikacji:

Liść brzozy – właściwości i działanie

Czy wiesz, że liście brzozy możesz stosować w formie naparu zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie? Sprawdź, jak przygotować napar z liści brzozy. Poznaj wyjątkowe właściwości liści tego cennego drzewa.

liść brzozy właściwości

Liść brzozy – właściwości

Kiedyś wierzono, że brzoza ma właściwości ochraniające ludzi przed złymi duchami i demonami, dlatego często można ją spotkać w miejscach publicznych, takich jak parki czy przydomowe alejki. Co ciekawe, właśnie ze względu na te wierzenia znajdziesz ją także na cmentarzach, szczególnie tych bardzo starych.

Brzoza uznawana była także za symbol płodności, mądrości i życia. Oczywiście magiczne właściwości brzozy należy traktować z przymrużeniem oka. Wiele osób wciąż wierzy natomiast w kojące właściwości drzewa, stąd w lasach czy parkach można niekiedy spotkać ludzi opartych o brzozę, a coraz częściej także tych, który przytulają się do tego drzewa z biało-brązową korą.

Gatunki brzozy w Polsce:

  • brzoza brodawkowata,
  • brzoza omszona,
  • brzoza czarna,
  • brzoza cukrowa.

Kiedy zbierać liście brzozy?

Zbiór liści brzozy należy zaplanować na wczesną wiosnę, gdy te są jasnozielone i nieco lepkie. Drzewo kwitnie na przełomie kwietnia i maja. To wtedy zaleca się zbierać także drogocenny sok z brzozy.

Liść brzozy – zastosowanie

Liście brzozy możesz stosować zewnętrznie, jak i wewnętrznie, np. w formie naparu z liści brzozy. Okazuje się, że napar z brzozy ma takie same właściwości, jak sok z brzozy.

Liście brzozy działają moczopędnie, usuwają nadmiar wody i toksyny z organizmu, ale nie tylko. Wpływają też układ odpornościowy, wzmacniając go i przygotowując do ewentualnej walki z drobnoustrojami oraz poprawiają wygląd skóry.

Jak stosować liść brzozy?

Napar z liści brzozy – do stosowania zewnętrznego

Jeśli chcesz wykorzystać wyjątkowe właściwości brzozy zewnętrznie, wystarczy, że poczekasz trochę aż napar przestygnie. Chłodnym naparem z liści brzozy możesz przemyć całą twarz lub tylko okolice podrażnionej skóry czy zmian trądzikowych. Warto jednak zastosować go na całej twarzy, ponieważ napar przeciwdziała skutkom starzenia się skóry.

Napar z brzozy możesz też wykorzystać, jak płukankę do włosów po umyciu włosów lub na noc. To bardzo dobry, naturalny sposób na przetłuszczające się włosy. Napar z liści brzozy zmniejszy produkcję łoju przez gruczoły łojowe, przez co włosy powinny się mniej przetłuszczać. Włosy po regularnym stosowaniu naparu z liści brzozy powinny być mocniejsze i bardziej miękkie. Możesz też dodać napar do ulubionego szamponu, który używasz do mycia włosów.

Przestudzony napar z liści brzozy możesz też nanieść pod oczy, np. za pomocą płatków kosmetycznych. Napar powinien sprawić, że oczy będą mniej opuchnięte, a ewentualne cienie pod oczami znikną.

Napar z liści brzozy – do stosowania wewnętrznego

Zaparzaj liście brzozy przez kilka minut. Następnie poczekaj, aż napar nieco przestygnie i wypij go ze smakiem. Staraj się pić napar z liści brzozy codziennie lub przynajmniej 3-4 razy w tygodniu.

Wiosną możesz przygotować napar ze świeżych liści. Jedną łyżkę świeżo zebranych, młodych liści włóż do ulubionego kubka lub filiżanki i zalej wrzącą wodą. Zaparzaj liście przez około 15-20 minut pod przykryciem. Następnie zdejmij wieczko i poczekaj, aż napar nieco przestygnie.

Zimą, późnym latem i jesienią zaleca się pić napar z suszonych liści brzozy, które możesz przygotować samodzielnie lub zaufać ulubionej zielarni.

Sok z liści brzozy

A co powiesz na naturalny sok z liści brzozy? Dostaniesz go w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością.

Autorka: Natalia Ciszewska