Data modyfikacji:

Koncentrator tlenu – jaki wybrać?

Koncentrator tlenu to urządzenie przeznaczone do dostarczania pacjentowi powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu. Taki sprzęt można spotkać w szpitalach, jednak występuje on również w mobilnej wersji, która przydaje się osobom chorującym na schorzenia układu oddechowego przebywającym we własnym domu. Sprawdź, czym kierować się podczas zakupu i jaki koncentrator tlenu wybrać, aby mieć pewność co do jego skuteczności.

koncentrator tlenu

Jak działa koncentrator tlenu?

Koncentratory tlenu dostarczają organizmowi wysoko skoncentrowany tlen, co jest niezbędne w przypadku wielu pacjentów chorujących przewlekle. Jest to bezpieczniejsza alternatywa dla butli z tlenem, których używanie niesie ze sobą ryzyko wybuchu.

Koncentrator tlenu to urządzenie przeznaczone przede wszystkim dla osób borykających się z chorobami płuc. Dowiedziono, że tlenoterapia skutecznie podnosi parametry oddechowe, zapobiega chorobie zakrzepowo-zatorowej i stabilizuje ciśnienie płucne.

Koncentrator tlenu – dla kogo?

Koncentrator tlenu jest niezbędny zwłaszcza dla osób, które wymagają regularnej tlenoterapii. Należą do nich np. chorzy na POChP, astmatycy, osoby chorujące na nowotwór płuc, mukowiscydozę i zwłóknienie płuc.

Koncentrator tlenu przenośny – idealny do domowego użytku

Zwykły koncentrator tlenu to duże urządzenie, które swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim w placówkach medycznych. Z myślą o pacjentach wymagających tlenoterapii w życiu codziennym powstały przenośne koncentratory tlenu, które doskonale sprawdzają się w domu i podróży.

Domowy koncentrator tlenu – jaki wybrać?

Jeśli poszukujesz domowego koncentratora tlenu musisz wiedzieć, że mobilne wersje tego urządzenia mają słabsze parametry niż pełnowymiarowe koncentratory. Jest to rzecz jasne spowodowane jego rozmiarami. Mimo to w przypadku osób z chorobami układu oddechowego niewymagających hospitalizacji świetnie sprawdzi się przenośny koncentrator tlenu. Jaki wybrać?

Stopień koncentracji tlenu

Im wyższy, tym lepszy. Najlepiej z góry odrzucić niskiej jakości koncentratory, które oferują stopień koncentracji tlenu na poziomie 60%. Optymalnym rozwiązaniem będą urządzenia koncentrujące na poziomie 90-95%.

Pojemność baterii

Przenośny koncentrator tlenu na baterie powinien pracować przy pełnym naładowaniu przez około 2 godziny.

Waga koncentratora tlenu

Jeśli koncentrator ma być zabierany w podróże, warto wybrać model możliwie jak najlżejszy. Domowe koncentratory nie ważą z reguły więcej niż 5 kg.

Koncentrator tlenu – jak długo stosować?

Warto pamiętać, że używanie przenośnego koncentratora tlenu powinno być skonsultowane z lekarzem. To właśnie on powinien dopasować częstotliwość jego stosowania indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Koncentrator tlenu – cena

Planując zakup własnego koncentratora, należy mieć na uwadze, że urządzenie nie należy do najtańszych. Ceny sprzętów przenośnych rozpoczynają się od około 2000 złotych. Pełnowymiarowy koncentrator tlenu, stosowany w warunkach medycznych, może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Koncentrator tlenu to urządzenie, które ratuje zdrowie i życie wielu osób borykających się z chorobami płuc. Niewielki koncentrator przeznaczony do użytku domowego to rozwiązanie dla osób, które nie muszą być poddawane hospitalizacji, jednak wciąż powinny odbywać regularną tlenoterapię.

Autorka: Joanna Stanuch