Data publikacji:

Jakie będą najlepsze krople do oczu?

Krople do oczu mogą mieć różne działanie i różne zastosowania. Tylko wybór tych właściwych pomoże ci skutecznie pokonać dolegliwości – pieczenie, swędzenie, łzawienie czy wrażenie suchości. Sprawdź, kiedy wybrać krople do oczu bez konserwantów i jakie będą najlepsze na przekrwione białka.

krople do oczu

Jakie krople do oczu? Rodzaje kropli na rynku

Mogłoby się wydawać, że gdy oczy pieką lub łzawią, wystarczy kupić po prostu „jakieś” krople. Nic bardziej błędnego – na rynku istnieje cała gama tych preparatów i pod względem działania mogą one się bardzo różnić. Podstawowy podział to ten na:
  • Krople z antybiotykiem
Są stosowane w przypadków stanów zapalnych, np. przy zapaleniu siatkówki, i sprzedawane są na receptę – czyli nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Miej na uwadze, że nawet najlepsze krople do oczu sprzedawane bez recepty nie będą w stanie zlikwidować stanu zapalnego, a tym samym przynieść oczekiwanej ulgi.
  • Krople do oczu nawilżające
Przeznaczone są do oczu suchych – czyli swędzących i piekących. Ich główny składnik to woda. Można je stosować w zasadzie tak długo, jak się chce i w dowolnej częstotliwości – są bardzo bezpieczne.
  • Krople do oczu przekrwionych
Zwane te kroplami do oczu zmęczonych. Bardzo szybko obkurczają naczynia i sprawiają, że białko oka wygląda zdrowo. Pomagają pozbyć się pieczenia.
  • Krople przeciwalergiczne
Przeznaczone dla osób, które zmagają się z objawami uczulenia, czyli między innymi ze łzawieniem oczu. Działają szybko i łagodnie pozwalają pokonać dolegliwości.

Krople do oczu – bez konserwantów czy konserwantami? Zwróć uwagę na skład!

Krople do oczu różnią się składem. Nie kupuj więc – nomem omen, „na ślepo”, tylko przeczytaj dokładnie listę składników znajdującą się na opakowaniu. Co dokładnie możesz na niej znaleźć?
  • Konserwanty
Konserwanty to substancje konserwujące – dzięki nim w kroplach nie namnażają się grzyby i możesz stosować preparat nie tydzień, a na przykład 4 miesiące. Konserwanty stosowane w większości kropli to chlorek polidrionium albo chlorek benzalkonium.

Uwaga! Wiele osób uważa, że najlepsze krople do oczu to te bez konserwantów. Rzeczywiście, takie substancje mogą dodatkowo podrażniać oko – zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu. Wiadomo już na przykład, że niekorzystnie działają na film łzowy, doprowadzając do przesuszenia i podrażnienia gałki ocznej. Preparaty z dodatkiem konserwantów szczególnie odradza się osobom noszącym soczewki, ponieważ substancje te mogą je wytrawiać, a nawet odbarwiać.

Jeżeli więc zależy ci na najlepszym efekcie, wybierz krople do oczu bez konserwantów. Są one znacznie droższe niż tradycyjne krople, ale i bezpieczniejsze.

Uwaga! Pamiętaj, że szukając odpowiednich kropli, możesz natknąć się na takie, w których konserwanty zanikają w kontakcie z okiem. Niestety, i one nie są tak dobre, jak krople do oczu bez konserwantów.
  • Kwas hialuronowy
To naturalny składnik, który wiąże wodę i sprawia, że ściśle przylega ona do powierzchni oka. Dzięki niemu możliwe jest świetne nawilżenie gałki ocznej.
  • Heparyna
Ma właściwości nawilżające, przyspiesza regenerację poszczególnych elementów gałki ocznej, łagodzi podrażnienia.
  • Świetlik
Odświeża spojrzenie i łagodzi dolegliwości. Często stosowany jest w kroplach nawilżających.
  • Ektoina
Często mają ją w składzie krople do oczu przeciwalergiczne. Łagodnie koi stany zapalne, stabilizuje film łzowy i sprawia, że swędzenie staje się mniej dokuczliwe.
  • Tetryzolina
To właśnie ona obkurcza naczynia krwionośne – mają ją w składzie najlepsze krople do oczu likwidujące zaczerwienienie. Należy jednak pamiętać, że nie jest obojętna dla zdrowia. Jej długotrwałe stosowanie może zaostrzyć dolegliwości i doprowadzić do krótkotrwałych problemów ze wzrokiem.

Jakie krople do oczu wybrać? Wskazówki

Zastanawiasz się, jakie krople do oczu będą najlepsze w twoim przypadku? Weź pod uwagę kilka ważnych wytycznych:
  • Rodzaj dolegliwości
Jeśli problem zaczął się nagle, a oczy bardzo ci „dokuczają”, udaj się do lekarza i poproś o receptę na nawilżające krople do oczu z antybiotykiem. Prawdopodobnie dolega ci zapalenie spojówek albo rogówki. Lekarz musi cię zobaczyć.

Jeżeli oczy wydają ci się przesuszone, swędzą i pieką, a często spędzasz czas przed ekranem komputera czy telewizora – zdecyduj się na krople do oczu nawilżające. Mogą być to na przykład składające się głównie z wody i kwasu hialuronowego „sztuczne łzy”, które możesz aplikować sobie w zasadzie bez żadnych ograniczeń.
W przypadku alergii najlepiej jest wybrać krople do oczu z ektoiną, która znacznie zredukuje dolegliwości. Pamiętaj jednak o tym, aby produkt nie zawierał konserwantów.

Jeśli twoim problemem są przekrwione oczy, możesz zdecydować się na preparat z tetryzoliną w składzie. Nie zapominaj jednak, że nie można ich stosować dłużej niż dwa dni. Jeśli nie będziesz zwracać na to uwagi, możesz doprowadzić do trudnych do wyleczenia zaburzeń wzroku.
  • Trwałość produktu
Jak już wiesz, najlepsze krople do oczu to te bez konserwantów. Ze względu na krótki termin ważności często sprzedawane są one jako minimsy, czyli bardzo małe, jednorazowe opakowania.

Krople do oczu – jak je aplikować?

Czy wiesz, że niewłaściwa aplikacja kropli do oczu może spowodować np. zaostrzenie objawów astmy? Unikaj przede wszystkim stosowania zbyt wielu dawek – jedna kropla na jedno oko to wystarczająca ilość preparatu (chyba że w ulotce napisane jest inaczej). Zasada ta nie dotyczy tylko tzw. sztucznych łez.

Krople do oczu aplikuje się do worka spojówkowego – czyli w dolną część powieki. Najpierw dokładnie umyj dłonie, następnie rozluźnij się i zaaplikuj krople. Jeśli masz z tym problem, poproś kogoś o pomoc.