Data modyfikacji:

Zapalenie spojówek – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie spojówek to wyjątkowo nieprzyjemne schorzenie – oczy swędzą, pieką i bolą. Najchętniej chodziłabyś cały czas z zamkniętymi oczami, choć i to nie zawsze przynosi ulgę. Leczenie zapalenie nie musi być długie i skomplikowane. Trzeba jednak znać jego przyczynę. Sprawdź, skąd się bierze zapalenie spojówek, jak je wyleczyć i kiedy powinnaś się udać do okulisty.

Przyczyny zapalenia spojówek

Spojówka to cienka błona śluzowa, która pokrywa gałkę oczną. Jest silnie ukrwiona, choć możesz się o tym przekonać przede wszystkim w momencie jej zapalenia. Wówczas jej naczynia są silnie przekrwione. Przez to oczy są czerwone.
Przyczyn zapalenia błony spojówkowej może być wiele: mogą to być czynniki zakaźne, takie jak: bakterie, wirusy i grzyby lub czynniki niezakaźne: alergeny i przyczyny mechaniczne.

W zależności od przyczyn, można wyróżnić kilka rodzajów zapalenia spojówek:
 • bakteryjne zapalenie spojówek;
 • wirusowe zapalenie spojówek;
 • alergiczne zapalenie spojówek;
 • grzybicze zapalenie spojówek;
 • zapalenie spojówek związane z zespołem suchego oka.

Objawy zapalenia spojówek

Objawy zapalenia spojówek są podobne, niezależnie od przyczyny. Na szczęście, już na podstawie samego wyglądu oczu, można ustalić najbardziej prawdopodobną przyczynę zapalenia.
 

Objawy bakteryjnego zapalenia spojówek

W oku zbiera się lepka, gęsta i ropna wydzielina. Jest mętna. Może być biało-szara lub zielono-żółta. Oczy są umiarkowanie przekrwione. Bolą i są wrażliwe na światło dzienne. Objawy utrzymują się zazwyczaj około 5-8 dni. Najczęściej mijają same. W przypadku, kiedy wciąż nie widzisz poprawy, wybierz się do lekarza rodzinnego na konsultację. Przepisze on odpowiednie leki lub skieruje cię do okulisty.
Bakteryjne zapalenie spojówek to zapalenie miejscowe. Rzadko towarzyszy mu gorączka lub inne objawy ogólne.

Objawy wirusowego zapalenia spojówek

Objawy to przede wszystkim swędzenie i uczucie obecności ciała obcego w oku, obrzęk i surowicza wydzielina, która zbiera się wokół oka. Często pojawia się jednocześnie wraz z objawami z górnych dróg oddechowych – kaszlem i katarem. Zapalenie zazwyczaj pojawia się początkowo tylko w jednym oku. Dopiero po kilku dniach proces zapalny przenosi się także na drugie oko. 

 
Objawy alergicznego zapalenia spojówek

Pojawia się zazwyczaj w okresie kwitnienia, czyli wiosną i latem. Objawy to łzawienie, pieczenie i swędzenie oczu. Oczy są silnie przekrwione. Zapaleniu spojówek towarzyszy często katar alergiczny.

Objawy zapalenia spojówek związanego z zespołem suchego oka

Przyczyną jest niedostateczna ilość łez lub nieprawidłowy ich skład, dlatego objawy są zawiązane z nieprawidłowym nawilżeniem oka: swędzenie, podrażnienie oczu, uczucie obecności piasku pod powiekami i światłowstręt.

Jak wyleczyć zapalenie spojówek?

Sposób leczenia zależy od przyczyny problemu. Jeśli wokół oka zbiera się ropna wydzielina, możesz podejrzewać, że jest to zakażenie bakteryjne (lub mieszane). Jeśli nie przechodzi samo lub objawy zaostrzają się, jedynym wyjściem może być przyjmowanie antybiotyku przepisanego przez lekarza.
Jeśli wydzielina wokół oczu jest surowicza i przejrzysta, to wirusy są najprawdopodobniej przyczyną uciążliwych objawów. Antybiotyki nie działają na wirusy. Najlepszym leczeniem na wirusowe zapalenie spojówek jest odpoczynek. Możesz też przemywać oczy łagodnym naparem z rumianku.
Alergiczne zapalenie spojówek przechodzi samo, jeśli nie narażasz już oczu na obecność alergenów w środowisku – np. śliny kota lub pyłków. Jeśli objawy są uciążliwe, możesz sięgnąć po leki przeciwhistaminowe, które dostępne są w aptekach bez recepty.

Domowe sposoby na zapalenie spojówek

 • okłady z lodu – przykładaj kostkę lodu w pobliżu chorego oka. Powinnaś szybko poczuć ulgę. Zimne okłady łagodzą obrzęk i zaczerwienienie;
 • okłady z rumianku – przyłóż ciepłą, zaparzoną wcześniej saszetkę z rumiankiem w okolicę chorego oka na kilka minut. Możesz także przemyć oko przygotowanym wcześniej naparem;
 • przemycie oczu naparem ze świetlika – do oczyszczania oka z nadmiaru wydzieliny, użyj naparu. Herbata ze świetlika ma właściwości przeciwzapalne i oczyszczające.

Kiedy zgłosić się do okulisty z zapaleniem spojówek?

Zapalenie spojówek to schorzenie, które nie wymaga zazwyczaj specjalistycznego leczenia. Jeśli objawy nie przechodzą i nie pozwalają ci normalnie funkcjonować, umów się początkowo na wizytę do lekarza rodzinnego, który oceni twój stan, zaproponuje leczenie lub skieruje do okulisty.

Jeśli jednak pogorszył ci się wzrok, jedna ze źrenic uległa zniekształceniu lub nie reaguje na światło – nie czekaj, umów się od razu do najbliższego okulisty na konsultację. 

Ile kosztuje wizyta u okulisty?

Wizyta u okulisty to koszt około 100-150 zł. Możesz także zapisać się do okulisty w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Pamiętaj jednak, że musisz mieć skierowanie od swojego internisty.

Jak zapobiegać zapaleniu spojówek?

 • nigdy nie wkładaj palców do oka i nie pocieraj oka nieumytymi dłońmi;
 • nie pożyczaj kosmetyków do oczu od innych, nie korzystaj z darmowych testerów w drogeriach;
 • stosuj nawilżające krople do oczu, jeśli masz suche oczy;
 • unikaj kąpieli w basenie, zamykaj oczy podczas nurkowania;
 • zrezygnuj z soczewek kontaktowych, jeśli podrażniają spojówkę;
 • nigdy nie pożyczaj nikomu swoich soczewek;
 • nie przemęczaj oczu – jeśli pracujesz przy komputerze, pamiętaj by co godzinę zrobić sobie 5 minut przerwy dla oczu. Nie wpatruj się wówczas w ekran komputera czy smartfona.