Data modyfikacji:

Jaki cynk jest najbardziej przyswajalny?

Cynk odgrywa niebagatelną rolę w organizmie człowieka o czym świadczy fakt, że znajduje się on w każdej komórce człowieka. Niestety przyswajalność tego mikroelementu z pożywienia wynosi tylko około 50%. Jak zatem polepszyć jego wchłanialność? W jakiej formie cynk jest najlepiej przyswajalny i czy trzeba go suplementować? Odpowiadamy. 

Jaki cynk jest najbardziej przyswajalny?

Rola cynku w organizmie 

Do głównych zadań cynku w organizmie człowieka zalicza się: 
  • prawidłowy przebieg reakcji enzymatycznych w przemianach metabolicznych 
  • stabilizacja błon komórkowych
  • regulacja ciśnienia krwi i pracy serca
  • wspomaganie spermatogenezy i żywotności plemników 
  • regulowanie cyklu owulacyjnego 
  • poprawa funkcjonowania układu nerwowego
  • wspomaganie prawidłowej pracy układu immunologicznego i gojenia się ran
  • kontrola magazynowania oraz wydzielania insuliny przez trzustkę

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź cynk: właściwości.

Przyswajalność cynku

Zalecana dzienna dawka cynku wynosi około 6 mg, jednak przyswajalność tego pierwiastka przez organizm człowieka jest stosunkowo niska i wynosi maksymalnie 50%, a najczęściej jest to wartość oscylująca w granicy 30% i jest uzależniona od rozmaitych czynników. Rodzaj spożywanego pokarmu, zaburzenia funkcjonowania nerek, stres, a nawet aktualne niedobory organizmu, suplementacja żelazem, kwasem foliowym oraz wapniem - to wszystko ma niebagatelne znaczenie podczas pozyskiwania cynku przez nasze ciało. Dlatego w przypadku niedoboru tego pierwiastka, tak trudno uzupełnić jego braki. 

Jak poprawić przyswajalność cynku?

Jest kilka sposobów, aby poprawić poziom cynku w organizmie, głównie poprzez spożywanie produktów bogatych w ten pierwiastek oraz wspomaganie wchłaniania w jelicie cienkim. Na początek warto postawić na produkty pochodzenia zwierzęcego, cynk z przetworów mięsnych lub jajek będzie lepszym wyborem, niż np. z ziaren zbóż. Prawdopodobnie dlatego z niedoborami tego pierwiastka częściej borykają się osoby na diecie wegańskiej, którym zaleca się spożywanie pestek dyni, orzechów nerkowca oraz sezamu. Dobrze wchłanialny cynk pochodzi także z owoców morza, szczególnie dzikie ostrygi stanowią bardzo bogate źródło tego mikroelementu. 

Jaki cynk wybrać?

Jako najlepiej przyswajalny cynk uznaje się taki, który jest pozyskiwany przez organizm poprzez łączenie dwóch źródeł - spożywania pokarmów mięsnych bogatych w ten pierwiastek oraz suplementów - bowiem białko zwierzęce oraz laktoza dodatkowo zwiększają przyswajalność cynku. Wielu dietetyków uważa także, że najlepiej przyswajalnym źródłem cynku są suplementy w postaci cytrynianów oraz chelatów. Rynek oferuje także leki oraz suplementy diety zawierające tlenek magnezu, jednak jego przyswajalność jest kontrowersyjna.

Sprawdź jak działa cynk na trądzik.

Cynk chelatowany

Przez wielu lekarzy uznawany za najlepszy rodzaj cynku, który występuje w postaci chelatu aminokwasowego. Ładunek elektryczny nadany cząsteczce przyczynia się do efektywniejszego wchłaniania pierwiastka w jelicie cienkim. 

Pikolinian cynku 

Kwas pikolinowy uznawany jest za bardzo dobry nośnik cynku. To bardzo popularna forma przyjmowania tego mikroelementu, bowiem nie tylko jest on dobrze przyswajalny, ale także neutralny dla przewodu pokarmowego - co jest ważne, dla osób borykających się z nieżytami oraz alergiami. 

Siarczan cynku

Jest to forma cynku w przypadku której przyswajalność jest uzależniona od osobniczych cech organizmu - może szybko uzupełnić niedobory lub wręcz przeciwnie, minimalnie podnieść poziom mikroelementu.  Dlatego przez część pacjentów będzie określany jako najlepiej przyswajalny cynk, a przez innych jako najgorszy. 

Oracja cynkowa

Jedna z najlepiej przyswajalnych form cynku, zalecana dla wegan oraz wegetarian narażonych na niedobory. Dzięki prostej budowie chemicznej, łatwo przenika do komórek uzupełniając niedobory. Wadą oracji cynkowej może być jej trudna dostępność i stosunkowo wysoka cena.
Autor: Bartłomiej Mazurek