Prawie każdy ma przynajmniej jedną plombę w zębie, która jest pamiątką po próchnicy. Próchnica to choroba zakaźna, ale da się jej zapobiec. Jak powstaje próchnica i jakie są jej objawy? Przeczytaj.
Sprawdź również, jakie są najlepsze domowe sposoby na ból zęba.
Próchnica jest chorobą bakteryjną, która dotyczy zębów. Bakterie chętnie namnażają się na powierzchni zębów. Szczególnie upodobały sobie te, na których powierzchni znajdują się cukry proste.
Ptasie mleczko, krówki czy mleczna czekolada to nie tylko bomby kaloryczne dla ludzi, ale także dla bakterii. Szkliwo jest niszczone przez kwaśne środowisko w jamie ustnej i przez toksyny bakterii, które kolonizują jej powierzchnię.
Tak. Próchnica należy do tzw. grupy chorób zakaźnych. Dorośli zarażają się przez pocałunki, ale mogą także przyczynić się do rozwoju próchnicy u najmłodszych. Do częstych praktyk rodziców należy używanie wspólnej łyżeczki z dzieckiem lub oblizywanie smoczka przed włożeniem go dziecku do ust. To wszystko sprawia, że nieświadomy rodzic zaraża swoją pociechę bakteriami, które bytują w jego jamie ustnej, i sprzyja rozwojowi próchnicy już u najmłodszych.
Przedostanie się bakterii pod szkliwo, w głąb zęba powoduje ból i nadwrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy, oprócz tego źle wygląda. Szaro-brązowa plamka może szybko się powiększać, zajmując coraz głębsze obszary zęba, a nawet przechodząc na sąsiadujące zęby. W skrajnej sytuacji może dojść do martwicy zęba, jeśli jego leczenie nie nastąpi w porę.
Próchnica nie zawsze musi boleć. Może powoli się rozwijać, w niewidocznym dla gołego oka miejscu.
Próchnicy nie da się wyleczyć w domu. Konieczna jest wizyta u specjalisty, dlatego tak ważna jest profilaktyka w walce ze schorzeniem. Leczenie próchnicy polega na mechanicznym usunięciu zmian próchniczych w obrębie zęba i założeniu wypełnienia, czyli tzw. plomby.
Tak. Leczenie próchnicy powierzchownej jest w spisie usług nieodpłatnych, na które można się umówić w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Pamiętaj jednak, że stomatolog może zastosować białe wypełnienie tylko w leczeniu próchnicy jedynek, dwójek lub trójek. Dalszym zębom białe, chemoutwardzalne wypełnienie nie przysługuje i jest odpłatne. Jeśli chcesz leczyć czwórki, piątki i dalsze zęby za darmo, stomatolog zastosuje wypełnienie amalgamatowe.
Myj zęby przez 2-3 minuty od razu po przebudzeniu się i przed położeniem się spać. Na powierzchni zębów w ciągu nocy powstaje osad, który składa się głównie z bakterii. Udowodniono, że lepiej jest umyć zęby przed śniadaniem niż po.
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest mycie zębów dodatkowo po każdym posiłku, ale nie zawsze jest taka możliwość. Używaj miękkich szczoteczek, które lepiej doczyszczają powierzchnię zębów i nie podrażniają dodatkowo dziąseł. Pamiętaj, by wymieniać szczoteczkę przynajmniej raz na trzy miesiące.
Wrzuć nici dentystyczne do torebki i wyjmij je, kiedy będziesz w toalecie. Nie zajmują dużo miejsca, wystarczają na długo, a w profilaktyce próchnicy są bezcenne. To dzięki nim pozbędziesz się osadu i resztek pokarmowych, do których zwykłą szczoteczką do zębów nie dotrzesz.
Płyn do płukania jamy ustnej wpływa na coś więcej niż tylko świeży oddech. Fluorek sodu i aminofluorek chronią zęby przed szkodliwym działaniem kwasów. Płyn świetnie sprawdza się między posiłkami lub jako uzupełnienie szczotkowania zębów. Jamę ustną należy płukać przez około 30 sekund. Po tym czasie płyn należy wypluć, nie połykać. Nie ma potrzeby dodatkowego przepłukiwania jamy ustnej wodą.
Te bez dodatku cukru przyczyniają się do zwiększonej produkcji śliny, która rozkłada cukry i utrzymują korzystne pH w jamie ustnej. Zapobiega to namnażaniu się bakterii w sposób pośredni, ponieważ cukry są podstawowym pokarmem dla rozwoju kolonii bakterii.
Raz na pół roku lub najrzadziej raz do roku pokaż się na wizycie u swojego dentysty. Pamiętaj, że lepiej interweniować od razu i pozbyć się nawet najmniejszych zmian próchniczych.
Próchnica to choroba zaraźliwa. Najmniejszy kontakt śliny wystarczy, by przekazać bakterie innym. Pamiętaj, że próchnica dotyka także dzieci, nie tylko dorosłych.
Można, a nawet trzeba. Próchnica to infekcja bakteryjna. Jest ograniczona do jamy ustnej, ale nieleczona infekcja może doprowadzić do rozprzestrzenienia się bakterii po organizmie wraz z krwią. Bakterie mogą dotrzeć do nienarodzonego dziecka przez łożysko. To może zagrażać jego życiu lub zdrowiu.
Leczenie próchnicy w ciąży jest bezpieczne i nie musi boleć. Pamiętaj, by poinformować swojego dentystę o ciąży. Dzięki temu dobierze odpowiedni lek znieczulający.
Wielu rodziców wychodzi z założenia, że mleczaków nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną. Nie jest to prawda. Piękny i zdrowy uśmiech dziecka wpływa na jego pewność siebie i pomaga w kontaktach z rówieśnikami. Czarne zęby z ubytkami mogą być przyczyną kpin i żartów ze strony kolegów. Każdą próchnicę należy leczyć, bez względu na wiek dziecka.
Autorka: Natalia Ciszewska