Data publikacji:

Jak pobudzić nerwy do regeneracji?

Uszkodzenie nerwów obwodowych powstaje najczęściej w wyniku urazu mechanicznego, ale może też być wynikiem choroby przewlekłej. Po ustaleniu przyczyny problemu i jego charakteru, należy rozpocząć skuteczne leczenie.

jak pobudzić nerwy do regeneracji

Jakie nerwy najczęściej ulegają uszkodzeniu?

Mechaniczne uszkodzenia dotyczą zazwyczaj nerwów obwodowych, które przebiegają pod powierzchnią skóry lub są słabo chronione przez bariery anatomiczne. Są to zazwyczaj nerwy kończyn górnych i dolnych.

Przyczyny uszkodzeń nerwów obwodowych:

  • urazy mechaniczne;
  • ucisk tkanek w okolicy przebiegu danego nerwu na skutek ucisku opaski uciskowej, krwiaka, gipsu lub nieodpowiedniej pozycji podczas snu (ucisk o charakterze ostrym);
  • ucisk tkanek w okolicy przebiegu danego nerwu o charakterze przewlekłym - np. zespół cieśni nadgarstka;
  • procesy nowotworowe;
  • polineuropatie obwodowe o różnorodnej etiologii (zakaźnej, autoimmunologicznej, toksycznej, niedoborowej lub o podłożu genetycznym).

Jakie są objawy uszkodzonych nerwów?

Nerw obwodowy składa się z komponentu ruchowego, czuciowego i wegetatywnego. Uszkodzenie włókien czuciowych prowadzi do zaburzeń czucia. Uszkodzenie włókien ruchowych powoduje natomiast uszkodzenia wiotkie. Efektem tego są zaniki mięśniowe, które zaopatrują dany nerw. Obraz kliniczny zależy w dużej mierze od lokalizacji i rozległości zmian, które są przyczyną niepokojących objawów. Wśród charakterystycznych objawów należy wyróżnić niedowłady, porażenia o charakterze wiotkim (z osłabieniem lub zniesieniem odruchów), zaburzenia czucia, zaniki mięśniowe, ból, parestezje, a nawet zaburzenia troficzne.

Podział uszkodzeń nerwów obwodowych

  • Pierwszy stopień uszkodzenia nerwu obwodowego (neuroplaxia) Charakteryzuje się czasową utratą funkcji nerwu. Nie jest związany z trwałymi zmianami w jego strukturze. Powstaje zazwyczaj w wyniku krótkotrwałego ucisku.
  • Drugi stopień uszkodzenia nerwu obwodowego (axonotmesis) Mówi się o nim, gdy ucisk na nerw jest długotrwały i na tyle silny, że następstwem tego jest przerwanie wypustek osiowych bez naruszenia osłonek. To poważny stan, który daje jednak duże możliwości do regeneracji tkanki nerwowej.
  • Trzeci stopień uszkodzenia nerwu obwodowego (neurotmesis) Ciągłość włókien i osłonki nerwu jest naruszona. Obwodowy odcinek aksonu ulega wówczas zwyrodnieniu. Rokowanie jest ostrożne.
Uwaga! Wszystkie rodzaje uszkodzenia nerwów obwodowych mogą występować pojedynczo lub w kombinacji (np. axonotmesis i neuroplaxia). Mogą też być częściowe lub całkowite.

Całkowite odnerwienie - kiedy?

Jeśli wszystkie włókna nerwowe, które zaopatrują dany mięsień, zostały uszkodzone, to mówi się wówczas o całkowitym odnerwieniu. W przypadku, gdy jedynie część włókien jest uszkodzona, występuje reakcja częściowego odnerwienia.

Regeneracja nerwów obwodowych - leki

Musisz wiedzieć, że leki na uszkodzone nerwy są jedynie elementem długiej i wieloczynnikowej terapii. Warto je jednak stosować, ponieważ mogą znacznie przyspieszyć regenerację uszkodzonych nerwów i tym samym skrócić cały czas rekonwalescencji, ale także wzmocnić efekt terapeutyczny.
  • Neurotynox
To suplement diety, który jest źródłem monofosforanu urydyny, kwasu foliowego, witaminy B1, B6, B12 i D. Kompleks witamin wspomaga funkcjonowanie tkanki nerwowej. Ponadto kwas foliowy, witamina B12 i witamina D odgrywają ważną rolę w podziale komórek, czyli biorą udział w procesach regeneracyjnych.

Preparat jest polecany przez neurologów i lekarzy rodzinnych. Należy zażywać go codziennie (1 tabletka na dobę). Przynosi efekty zarówno u osób starszych, jak i młodych. Oczywiście powinien być traktowany jako element terapii. Stosowany samodzielnie, bez rehabilitacji, zabiegów, innych leków i indywidualnie dobranej diety nie przyniesie oczekiwanych efektów.
  • Revitanerw Max
Ten suplement diety jest źródłem kwasu alfa-liponowego (ALA) o właściwościach przeciwutleniających. Dodatek witaminy B1 wspomaga utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego i wspomaga funkcjonowanie całego układu nerwowego.

Produkt jest dostępny w przystępnej cenie, jest wydajny i przynosi szybką ulgę. Sprawdzi się zarówno u osób z chorobami przewlekłymi, jak i u osób ze świeżymi urazami. Powinien być stosowany jako jeden z elementów terapii.

Uszkodzenie nerwów obwodowych - rehabilitacja

Rehabilitacja jest jednym z najważniejszych elementów regeneracji uszkodzonych nerwów. Obejmuje ona ćwiczenia manualne, które na początku należy wykonywać pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, jak i specjalne zabiegi fizykalne, kinezyterapię, hydroterapię i inne popularne metody przywracające sprawność.

Jak dbać o układ nerwowy?

  • Ćwicz przynajmniej 3 razy w tygodniu
Może to być spacer z psem, jazda rowerem do pracy lub joga o poranku. To od ciebie zależy, na jaką aktywność masz ochotę danego dnia.
  • Śpij przynajmniej 6-8 godzin na dobę
Zdrowy i prawidłowy sen jest kluczowy do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Słuchaj swojego ciała i po prostu pozwól mu odpocząć.
  • Ogranicz spożywanie przetworzonych produktów
Zapomnij o fast foodach! Postaw na sezonowe warzywa i owoce, a zimą skup się na zjadaniu przetworów.
  • Pij dużo wody i zapomnij o używkach
Palenie papierosów czy spożywanie alkoholu niekorzystnie wpływa na stan układu nerwowego.
  • Stosuj suplementy poprawiające funkcjonowanie układu nerwowego