Dziurawiec zwyczajny (ziele świętojańskie) to wyjątkowa roślina, która znana jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Sprawdź, kiedy warto po nią sięgnąć, kto nie powinien pić naparu z ziela świętojańskiego i czy rzeczywiście warto stosować dziurawiec na depresję.
Dziurawiec zwyczajny od setek lat wykorzystywany jest w domowych terapiach. I słusznie, ponieważ roślina ta zawiera niezwykłe składniki. W szczególności warto wymienić:
Sprawdź również, jakie ma mniszek lekarski właściwości.
Oczywiście dziurawiec – mimo tak znakomitego składu, nie jest lekiem na wszelkie dolegliwości. Sprawdzi się przede wszystkim w poniższych przypadkach:
Wiele osób stosuje dziurawiec na depresję – i słusznie. W licznych badaniach potwierdzono, że roślina ta ma pozytywne działanie w przypadku łagodnych zaburzeń depresyjnych oraz stanach chwilowego pogorszenia samopoczucia. Wyciąg z dziurawca stosuje się również w przypadku nerwic.
Uwaga! Ani nerwicy, ani depresji nie należy leczyć samodzielnie. Dziurawiec powinien być uzupełnieniem terapii zaleconej przez lekarza psychiatrę.
Dziurawiec rozkurcza mięśnie, a zatem świetnie sprawdzi się jako środek łagodzący bóle brzucha. Wiele osób stosuje też dziurawiec na wątrobę, na bolesne skurcze jelit oraz w schorzeniach dróg żółciowych. Ponadto napar z dziurawca dobrze sprawdza się w przypadku niestrawności – szybko łagodzi zgagę i zapobiega jej nawrotom.
Wyjątkowy skład dziurawca sprawia, że wywar, napar czy zawierające go kremy i maści pomagają w przypadku problemów ze skórą. Roślina ta znana jest między innymi z łagodzenia zmian trądzikowych, a także z łagodzenia stanów zapalnych – wrzodów albo ropni.
Dziurawiec śmiało można też stosować jako środek przyspieszający gojenie ran oraz zapobiegający zakażeniom skóry – ma on bowiem działanie antyseptyczne, antybakteryjne oraz ściągające. Z uwagi na tę ostatnią właściwość można używać go również do łagodzenia hemoroidów (jako uzupełnienie terapii).
Warto wiedzieć, że nie każdy może stosować dziurawiec. Przeciwwskazania to między innymi zażywanie niektórych leków, przede wszystkim:
Ponadto dziurawiec nie może być zażywany przez osoby po przeszczepach, przez kobiety stosujące doustną antykoncepcję hormonalną, leczących się onkologicznie oraz z powodu zarażenia wirusem HIV. We wszystkim tych przypadkach stosowanie dziurawca może zaburzyć terapię poprzez zmniejszenie działania leków.
Nawet u osób, u których nie występują przeciwwskazania do zażywania preparatów czy napojów z dziurawca, mogą pojawić się skutki uboczne. Najczęściej są to delikatne zaparcia, nieznaczny rozstrój żołądka, uczucie suchości w ustach, zawroty głowy czy zmęczenie. Jeżeli jednak nie przekraczane jest dawkowanie ziela świętojańskiego, a skutki uboczne nie są mocno nasilone, można kontynuować suplementację.