Data publikacji:

Mniszek lekarski: właściwości i zastosowanie

Czy wiesz, że znane wszystkim dmuchawce wyróżniają się wyjątkowymi właściwościami prozdrowotnymi? Fachowa nazwa rośliny to mniszek lekarski. Poprawia pracę układu pokarmowego i wspomaga leczenie wielu chorób. Jakie są właściwości i zastosowanie mniszka? Sprawdź!

mniszek lekarski właściwości

Mniszek lekarski – co to jest?

Mniszek lekarski to roślina łąkowa występująca w naturze na całym świecie. Każdy chyba pamięta z dzieciństwa urocze, żółte kwiatki przemieniające się w puchate dmuchawce, które po zdmuchnięciu pięknie fruwają w powietrzu. To właśnie mniszki w fazie owocowania.

Choć potocznie określa się je często mleczami, warto wiedzieć, że w rzeczywistości mlecz i mniszek lekarski to dwie zupełnie różne rośliny. Jednak gdy przerwie się łodygę mniszka, z jej wnętrza zaczyna wydobywać się białawy (mleczny) płyn. Może on działać drażniąco, a nawet powodować choroby skóry.

Mniszek lekarski jest niezwykle łatwy w uprawie, gdyż jego nasiona bardzo szybko się rozsiewają. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ten powszechnie znany chwast wyróżnia się licznymi właściwościami prozdrowotnymi. Opisujemy je w dalszej części artykułu.

Mniszek lekarski w farmaceutyce i ziołolecznictwie występuje pod kilkoma postaciami:

 • herbata z mniszka lekarskiego,
 • syrop z mniszka lekarskiego,
 • mniszek lekarski w tabletkach,
 • miód z mniszkiem lekarskim,
 • maść z mniszkiem lekarskim.

Sprawdź również, jakie ma czystek właściwości.

Właściwości mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski ma wiele cennych właściwości. Jako surowiec farmaceutyczny i kosmetyczny wykorzystuje się kwiaty, ziele oraz korzeń mniszka. Roślina ta zawiera m.in. takie dobroczynne substancje i związki chemiczne, jak flawonoidy, kwasy fenolowe, triterpeny, glikozydy, sole potasu, witamina C, garbniki, inulina, fitosterole.

Oto najważniejsze lecznicze właściwości mniszka lekarskiego:

 • działa moczopędnie i żółciopędnie,
 • usprawnia pracę układu pokarmowego,
 • działa rozkurczowo,
 • obniża poziom „złego cholesterolu”,
 • działa przeciwzapalnie,
 • poprawia odporność,
 • pozytywnie wpływa na stan skóry,
 • przyspiesza gojenie ran.

Mniszek lekarski – zastosowanie

Mniszek lekarski znalazł zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń. Przede wszystkim wspomaga on leczenie chorób wątroby i całego układu pokarmowego. Warto pić napar z mniszka przy zastoju żółci lub kamicy. Ponadto roślina ta pomaga na niestrawność i bóle żołądka.

Herbata z mniszka lekarskiego działa moczopędnie, dzięki czemu wspomaga oczyszczanie nerek. Może także obniżać poziom cukru we krwi. Warto stosować mniszek również w czasie infekcji, przy stanach zapalnych, a także w formie maści na drobne ranki, podrażnienia i kurzajki.

Mniszek lekarski na raka

Uważa się, że mniszek lekarski może wspomagać leczenie niektórych typów raka. Na razie jednak jest niewiele badań na ten temat. Pamiętaj, że żadne zioła i preparaty medycyny naturalnej nie mogą być stosowane samodzielnie w leczeniu nowotworów. Jeśli chorujesz onkologicznie, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji mniszkiem.

Mniszek lekarski a mlecz – jak odróżnić?

Warto wiedzieć, że mlecz i mniszek lekarski to dwie różne rośliny. Mlecz może mieć kilka łodyg w przeciwieństwie do mniszka, ponadto jego „dmuchawce” są bardziej zbite. Kwiat mniszka lekarskiego  jest zawsze pojedynczy. To właśnie mniszek, a nie mlecz, wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami prozdrowotnymi.

Mniszek lekarski – przeciwwskazania i skutki uboczne

Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania mniszka lekarskiego. Nie powinny go przyjmować osoby cierpiące z powodu choroby wrzodowej, niedrożności jelit lub dróg żółciowych. Ponadto należy pamiętać, że wszystkie zioła mogą wchodzić w reakcje z wieloma lekami. Jeśli więc przyjmujesz jakieś lekarstwa na stałe, skonsultuj się z lekarzem, zanim rozpoczniesz kurację herbatką z mniszka lekarskiego.

Autorka: Olga Wacholc