Data publikacji:

Drganie powieki – co oznacza? Co stosować na drganie powiek?

Co na drgającą powiekę? Magnez? Na drgające powieki istnieje kilka sprawdzonych sposobów. Sprawdź, dlaczego powieka drga. Dowiedz się, co na drgającą powiekę jest najlepsze.
drganie powieki

Drganie powieki – przyczyny

Czy drganie powieki to powód do niepokoju? Zazwyczaj nie, ale jeśli powtarza się to dość często lub występuje wraz z innymi objawami (np. drżeniem mięśni, bólem głowy, zawrotami głowy, szumami usznymi, unoszeniem się brwi podczas drgania), warto się temu przyjrzeć i ustalić przyczynę. Jeśli występują u ciebie takie lub inne objawy, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem internistą i poproś o konsultację.
Jeśli twoja powieka drga od czasu do czasu, ale nie towarzyszą temu żadne inne niepokojące objawy, oznacza to najczęściej, że przyczyną tego drgania jest niedobór minerałów lub witamin, m.in. witamin z grupy B oraz magnezu i potasu. Za niedobory tych substancji odpowiedzialna jest niezbilansowana, niezdrowa dieta stosowana przez dłuższy czas, odchudzanie, nadużywanie używek lub silny stres.

Drgająca powieka jest też charakterystycznym objawem zmęczenia i niedoboru snu. Jeśli pojawia się tylko w sytuacjach, w których odczuwasz nasilony stres, może to być rozpatrywane jako tzw. tik nerwowy.
  • Niedobór magnezu a drganie powieki
Drganie powiek jest charakterystycznym i często występującym objawem dla niedoboru magnezu w organizmie. Wiąże się to nie tylko ze stosowaniem diety ubogiej w ten pierwiastek, ale też z piciem kawy lub innych napojów z dodatkiem kofeiny, która niestety sprzyja wypłukiwaniu magnezu z organizmu.
Co ważne, niedoborowi magnezu często towarzyszy niedobór potasu. Wówczas, oprócz drgania powieki, występują także drgania lub skurcze mięśni, które nasilają się po aktywności fizycznej lub wręcz przeciwnie, w nocy, podczas snu.
  • Drganie powieki a choroby narządu wzroku
Niektóre schorzenia oczu także mogą powodować drganie powiek. Są to na przykład choroby rogówki, ale nawet jej zwykłe podrażnienie (np. w wyniku nadmiernego korzystania z tabletu czy laptopa przez wiele godzin) może już prowadzić do drgania powieki.

Powieka może też nadmiernie drgać w wyniku zapalenia spojówek, do którego może dojść w wyniku działania wirusów, bakterii lub alergenów.
  • Drganie powieki a zaburzenia neurologiczne
Drgająca powieka może też być objawem poważnych zaburzeń neurologicznych, dlatego nie należy tego objawu nigdy lekceważyć. Jeśli występują u ciebie też inne niepokojące objawy, koniecznie skontaktuj się z internistą i umów się na konsultację lekarską.

Drganie powieki – jak się pozbyć?

To, co należy zrobić w pierwszej kolejności, to ustalić przyczynę drgania. Piłaś ostatnio dużo kawy lub napojów z dodatkiem kofeiny? Może przez ostatnie kilka miesięcy twoja dieta była uboga w witaminy i minerały? Zastanów się nad tym. Być może wystarczy wówczas ograniczyć kawę lub przestawić się na tą bez kofeiny.
Wypróbuj preparaty z magnezem i witaminami z grupy B. Stosuj je według zaleceń producenta, które znajdziesz w ulotce dołączonej do opakowania.

Dobrym pomysłem jest stosowanie diety bogatej w magnez i potas. Jedz pieczywo pełnoziarniste i kasze gruboziarniste. Staraj się jeść warzywa w każdym posiłku, a niezdrowe przekąski zastąp orzechami i kostką gorzkiej czekolady.
Nie pal papierosów i nie spożywaj alkoholu. Zadbaj o ilość i jakość swojego snu. Zacznij się ruszać i pij dużo wody każdego dnia. Postaraj się też ograniczyć, jeśli to możliwe, ekspozycję na stres. Bądź dla siebie dobra!
Autorka: Natalia Ciszewska