Data publikacji:

Domowe sposoby na egzemę̨. Co jest dobre na egzemę̨?


Jakie domowe sposoby na egzemę pomagają? Co zrobić, gdy dopadła cię egzema? Jakie sprawdzą się domowe sposoby na egzemę u dzieci? Swędząca wysypka, pękające pęcherzyki i sucha skóra na dłoniach boleśnie utrudniają życie. Jeśli szukasz odpowiedzi na zadane powyżej pytania, przeczytaj dokładnie nasz artykuł. Podpowiadamy, jak złagodzić bolesne pieczenie i nieprzyjemne swędzenie, zmniejszyć stan zapalny, a w konsekwencji - wyleczyć egzemę domowymi sposobami.
kobieta

Skąd się bierze egzema?


Egzema to choroba, która występuje powszechnie, a naukowcy nadal nie są całkowicie pewni, co do przyczyny jej powstawania. Być może związane jest to z zanieczyszczeniem środowiska, stresem i jakością spożywanego jedzenia. Egzema najczęściej występuje u dzieci. Dotyka nawet 15-20% maluchów. Jest powodowa przez zaburzenie funkcjonowania układu odpornościowego, który reaguje nawet na niewielkie ilości alergenów (roztocza, pyłki, jedzenie). Efektem jest tworzenie się stanu zapalnego. Atopowa postać egzemy ma zaś podłoże genetyczne. Egzema może powstawać także wskutek kontaktu rąk i dłoni ze szkodliwymi substancjami zawartymi w środkach czystości, chemikaliach i w dymie papierosowym.

Najpowszechniejszy przykład egzemy to atopowe zapalenie skóry, z tym, że AZS potrafi samoistnie ustąpić po pewnym okresie trwania.

Egzema - jak z tym żyć?


Egzema oznacza wysuszoną skórę, która swędzi, boli i piecze. Pojawia się tu także kwestia natury estetycznej. Te uciążliwe dolegliwości stanowią poważną zagwozdkę dla tych, których ta choroba skóry dotyka. Egzemę leczy się głównie objawowo. W pozostałych przypadkach, czyli gdy za zmiany skórne odpowiada konkretny czynnik (składnik kosmetyku czy alergen), należy wykonać testy alergiczne, by ustalić, jaki składnik wywołuje reakcję zapalną w organizmie.

W pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry na rękach i całym ciele. Domowe sposoby leczenia egzemy są bardzo ważną częścią pozbycia się swędzących suchości.

Domowe sposoby leczenia egzemy


1) Nawilżanie dłoni

Domowe sposoby na egzemę rąk to przede wszystkim odpowiednie nawilżanie dłoni. Stosuj emolienty, czyli kosmetyki wytwarzające na skórze warstwę ochronną. Pozwala to zatrzymać wodę w naskórku, więc zapobiega wysuszaniu. Wybierz preferowaną formę emolientu (krem, balsam, emulsja) i używaj go przynajmniej dwa razy dziennie. Jest to ważne z uwagi na fakt, że egzema lubi nawracać. Nawilżając dłonie i całe ciało (najlepiej wetrzyj kosmetyk w ciało od razu po kąpieli), chronisz się przed nawrotem problemu.
2) Okłady na miejsca chorobowo zmienione

To, co jest dobre na egzemę, to na pewno okłady, czyli traktowanie egzemy „na mokro”. Wybierz dobrej jakości olej kokosowy - złagodzi uczucie swędzenia i pieczenia oraz pomoże utrzymać prawidłowy poziom nawodnienia skóry. Oliwa z oliwek - wcieraj ją punktowo, a zadziała przeciwzapalnie. Wybierz ocet jabłkowy, który zwalcza bakterie i drożdże. Okład z oleju słonecznikowego zmniejszy stan zapalny i podziała na wytwarzanie ceramidów w skórze. Sok z aloesu łagodzi i koi zmiany chorobowe i jest polecany jako domowy sposób na egzemę.
3) Napary ziołowe jako dobre sposoby na egzemę

Pij napary ziołowe kilka razy dziennie. To wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry. Zioła pomocne w leczeniu egzemy to: rumianek, szałwia, mniszek lekarski, jeżówka, aloes, łopian i nagietek.
4) Redukcja stresu - zadbaj o spokój w ciągu dnia i nocy, eliminuj czynniki stresogenne.

5) Zmiana nawyków higienicznych - zamień produkty zawierające szkodliwe substancje myjące i pielęgnacyjne na kosmetyki naturalne. Nie przegrzewaj ani nie wychładzaj skóry. Kąp się w letniej wodzie, bo gorąca powoduje zaostrzenie choroby. Zrezygnuj z ubrań z gryzącej wełny owczej.

6) Picie dużej ilości wody niegazowanej i dbanie o odpowiedni poziom wilgotności w powietrzu (45-60%) to także domowe sposoby na egzemę, które wspomagają walkę z nią.

7) Unikanie kontaktu z alergenami takimi jak: perfumowane kosmetyki, detergenty, farby, biżuteria sztuczna.

8) W sezonie letnim opalaj się krótko i koniecznie z użyciem hipoalergicznych kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Pocenie nasila bowiem swędzenie.

9) Eliminuj z diety pokarmy, o których wiesz, że są przyczyną twojej alergii. Wycofaj z jadłospisu na kilka dni składniki uczulające, np. mleko, jajko, żyto, i obserwuj, czy nastąpiła poprawa stanu skóry.

10) Zrezygnuj z używek: kawa, czarna herbata, papierosy i alkohol. Zaostrzają one zmiany chorobowe.

11) Domowe sposoby na egzemę na rękach i na innych partiach ciała to także papki. Łyżeczkę sody oczyszczonej spożywczej zmieszaj z 1/3 szklanki wody. Roztwór nałóż na miejsca z egzemą. Po 15 minutach delikatnie spłucz letnią wodą i posmaruj skórę emolientem.

12) Okłady z tartych ziemniaków - domowy sposób na egzemę do wykorzystania, gdy nie pojawiła się jeszcze zbyt mocna wysypka. Można również delikatnie nacierać chore dłonie i inne miejsca na ciele plasterkami z ziemniaków.

Domowe sposoby na egzemę u dzieci


Domowe sposoby leczenia egzemy u dzieci to między innymi kąpiele lecznicze. Kąp dziecko przez 10 minut w wodzie o temperaturze ciała malucha. Do wanny wlej naturalne oleje eteryczne lub nierafinowane oleje spożywcze, np. olej z wiesiołka, olej kokosowy. Dobór olejków dla dziecka na egzemę skonsultuj z lekarzem.

Zabiegi wspomagające leczenie egzemy u dzieci i noworodków:


- przycinanie paznokci na krótko i uczenie starszych dzieci, by nie drapały podrażnionych miejsc;
- ubieranie w bawełnianą odzież;
- częste wietrzenie mieszkania, zapewnienie poziomu wilgotności powietrza w granicach 45-60%;
- wycieranie ciała bez tarcia, a przez delikatne osuszanie czystym ręcznikiem;
- dokładne sprzątanie i odkurzanie, by uniknąć namnażania roztoczy.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.