Data publikacji:

Depilacja pach: jak robić to dobrze?

Depilacja pach wydaje się zadaniem stosunkowo prostym. Chodzi w końcu jedynie o usunięcie zbędnego owłosienia, a sposobów, by to zrobić z pewnością nie brakuje. Pozbywanie się włosków to jednak nie wszystko – skórze pach należy się delikatne traktowanie i pielęgnacja, które zapewnią im zdrowy wygląd. Jak depilować pachy, by zawsze wyglądały dobrze? Znamy na to sposoby.

depilacja pach

Golenie pod pachami – pielęgnacja czy przykry obowiązek?

Choć może cię to zdziwić, to depilacja pach dla pokolenia twojej babci wcale nie była oczywistością. To moda, która pojawiła się zaledwie kilka dekad temu. Dziś jednak mało kto wyobraża sobie pachy „żyjące własnym życiem”. Depilują je już nie tylko kobiety, ale także mężczyźni.

Dlaczego warto usuwać owłosienie pod pachami? Chodzi przede wszystkim o względy higieniczne – włosy mogą zatrzymywać pot, a także wpływać na nagromadzanie się bakterii. Drugim aspektem, dla którego wiele osób decyduje się golić pachy są oczywiście kwestie estetyczne.

Niestety nie dla każdego depilacja pach jest przyjemną, rutynową czynnością. Usuwanie owłosienia może wiązać się z jego późniejszym wrastaniem, podrażnieniami i złym wyglądem skóry pod pachami.

Depilacja pach maszynką – tak czy nie?

Najprostszą, najtańszą i najszybszą metodą usuwania owłosienia spod pach jest golenie maszynką jednorazową. Wystarczy kilka ruchów, a niechciane włoski staną się wspomnieniem. Niestety ten sposobów depilacji pach z pewnością nie jest dla nich najbardziej odpowiedni.

  • Golenie maszynką podrażnia skórę – zwłaszcza, gdy robisz to „pod włos” i zbyt mocno przyciskasz ostrze do skóry. Z drugiej strony, goląc się ostrożnie i delikatnie, trudno o idealnie gładki i dokładny rezultat.
  • Włosy pod pachami często golone mają skłonność do wrastania. Efekt? Zaczerwienienie, swędzenie i nieestetyczne krostki.
  • Wreszcie – efekt depilacji pach maszynką jest tylko chwilowy. Krótka szczecinka pojawi się już na dzień po zabiegu.

Jak golić pachy skutecznie i bezpiecznie?

Na całe szczęście istnieją inne metody depilacji pach, które pozwolą ci cieszyć się gładką skórą bez rezygnacji z komfortu. W takim razie, jakie są alternatywne rozwiązania dla golenia maszynką?

Sposób nr 1: depilacja pod pachami kremem

Równie tanim i wygodnym w użyciu rozwiązaniem jest zastosowanie kremu do depilacji. Jest to preparat, który uszkadza strukturę włosków i sprawia, że po prostu się łamią. Krem należy nałożyć na skórę na około 15-20 minut, a następnie zdjąć go wraz z włosami za pomocą szpatułki.

Zaletą tej metody depilacji pach jest z pewnością to, że jest tania. Krem do depilacji kupisz już za dosłownie kilka złotych. Depilacja kremem jest również banalnie prosta, nie powoduje wrastania włosków i podrażnień.

Niestety, sposób ten ma również swoje wady. Krem do depilacji pach usuwa tylko powierzchowną część włoska – tak samo, jak maszynka – dlatego odrośnie on najpóźniej za kilka dni. Preparaty te nie zapewnią ci również idealnie gładkiej skóry. Ponadto wiele kobiet skarży się na ich nieprzyjemny, siarkowy zapach.

Sposób nr 2: depilacja pach woskiem

Depilacja pach woskiem to już wyższa szkoła jazdy. Zapewnia długotrwały efekt – owłosienie pojawi się dopiero po około dwóch tygodniach po zabiegu. Usuwanie włosków woskiem wymaga jednak odrobiny wprawy i… odporności na ból. Wyrywanie włosków nie jest przyjemne, tym bardziej, że skóra okolic pach jest bardzo wrażliwa.

Aby zabieg nie zakończył się zerwanym naskórkiem, obowiązkowo należy dowiedzieć się, jak wykonywać go poprawnie. Plaster z woskiem należy przykleić zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, zerwać zaś – pod włos.

Sposób nr 3: depilacja pach depilatorem

Depilator to urządzenie, które pozwoli ci usunąć owłosienie z różnych części ciała - w tym również z pach. Jest szybki w użyciu i wysoce skuteczny, a co najważniejsze – wyrywa, a nie goli włoski, dzięki czemu efektem można cieszyć się długo.

Minusem depilatora jest bolesność jego używania – pomimo, że jest ona mniejsza niż np. w przypadku wosku, depilacji tym urządzeniem nie można uznać za przyjemną. Jeśli zdecydujesz się na tę metodę usuwania włosków spod pach, koniecznie wybierz depilator z systemem znoszącym ból, np. poprzez chłodzenie.

Sposób nr 4: depilacja laserowa pach

Depilacja laserowa pach to zdecydowanie najwygodniejszy sposób usuwania włosków. Już po kilku zabiegach odrasta ich znacznie mniej, a w dłuższej perspektywie jest to metoda na niemal całkowite pozbycie się zbędnego owłosienia.

Jeszcze niedawno depilacja laserowa pach była możliwa tylko w salonie kosmetycznym. Cena pojedynczego zabiegu może osiągać nawet kilkaset złotych. Na szczęście na rynku pojawiły się urządzenia wykorzystujące światło IPL, z których można korzystać w domowym zaciszu.

Depilator IPL jest łatwy w użyciu, nie powoduje bólu i dyskomfortu. W tym przypadku musisz uzbroić się jedynie w odrobinę cierpliwości, ponieważ wzrost włosków zostanie zahamowany po kilku zabiegach.

Nie tylko depilacja pach. Pamiętaj o pielęgnacji

TSkóra pach często jest pomijana podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Aby wyglądała dobrze, musisz pamiętać o stosowaniu kosmetyków regenerujących i łagodzących podrażnienia. Najlepiej, by w ich składach występowały panthenol i alantoina. Raz w tygodniu wykonaj również peeling skóry pach, który zapobiegnie wrastaniu włosków.

Depilacja pach w domu może być przyjemna

Jak widać, golenie maszynką to nie jedyny sposób na to, by pozbyć się niechcianego owłosienia. Jeśli marzysz o gładkich pachach, wypróbuj inne metody depilacji. Nie zapomnij również o regularnej pielęgnacji skóry pach!

Autorka: Joanna Stanuch